Ana Sayfa İnceleme Yazıları Borsalar BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri haline gelmiştir. Bunun en önemli nedeni ise, platform üzerindeki işlem ve komisyon ücretlerinin benzer platformlara göre çok uygun olmasıdır. Kişiselleştirilmiş trade ara yüzü olması sayesinde kolay kullanım şansı, Bitmex’in diğer bir avantajıdır. BitMEX borsası içerisinde kripto paralarının en bilindikleri olan Augur, Bitcoin, Dash, Ethereum, Ethereum Classic, Factom, Gnosis, Litecoin, Monero, Qtum, Ripple ve Zcash ile birlikte diğer bazı coinler ile de trade imkânı bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda BitMEX borsasında margin trading’in nasıl yapılacağını kısaca anlatmaya çalışacağız. Öncelikle margin trade’in ne olduğunu kısaca tanımlayarak konumuza geçiş yapalım.

Margin Trading Nedir?

Margin trading yapılması normal hayatta borç almak gibi değerlendirilebilecek bir işlemdir. Bu işlemi yapabilmek için sisteme bir margin yani teminat göstermeniz gerekmektedir. Gösterdiğiniz teminat sonrasında, platform tarafından size koyduğunuz teminatın belli katına kadar işlem yapmanıza izin verilmektedir.

Yapacağınız işlemler, coinin yukarı yönlü (long) ya da aşağı yönlü (short) pozisyona doğru hareket edeceğine yönelik tahminleriniz sonucunda oluşur. Örneğin short pozisyon belirlediyseniz ve coin de aşağı yönlü hareket ederse, sizin kazancınız, başlangıçta teminatınızın kaç katına kadar işlem yaptığınıza bağlı olarak artacaktır. Aksi bir durum olursa yani, short pozisyon belirlemenize rağmen, coin artış gösterirse zararınız olacaktır.

Özellikle short pozisyondan örnek vermemizin önemli bir nedeni de kripto para piyasasına ve margin trading işlemine ilişkin sizlere önemli bir tüyo vermek içindir. Zira kripto paralar yukarı yönlü bir ivme gösterdiği gibi zaman zaman da aşağı yönlü harekete geçebilmektedir. Margin trading sayesinde, kripto para piyasası yükselirken kazanç sağlayabileceğiniz gibi düşüşleri doğru tahmin ve analiz edip, kripto paralar yatırımcılara kaybettirirken de margin trading sayesinde düşüş olurken bile kazanmanız mümkündür.

BitMEX Borsasında Margin Trading

Sizlere BitMEX ve margin trading hakkında temel bilgiler verdikten sonra, bu platformda margin trading’in nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bitmex’de işlem yaparken ekrandan önce, işlem yapacağınız coin fiyatının ne yönlü hareket edeceğini tahlil etmeniz gerekir. Halihazırdaki değerin artacağına yönelik düşünceniz varsa Long pozisyon, aksi halde short pozisyon almanız doğru bir hareket tarzı olacaktır. Kâra geçebilmeniz için, coinin belirlediğiniz yönde hareket etmesi gerekecektir.

Yine coinin düşeceğinden hareketle bir örnek verelim; Hali hazırdaki X Coin değeri 100$ olsun. Siz 95 $’a kadar düşeceğini düşünüyorsanız Limit Price kısmına 95 $ değerini girmeniz gerekir. Sonrasında teminat veya kontrat olarak göstermek istediğiniz rakamı Quantity bölümüne yazmalısınız. Bunu da 200 $ girdiğinizi varsayalım. Bu değeri girmenizi takiben Leverage’ı yani kaldıraç miktarınızın, kontratın kaç katı olacağını da kendiniz belirlersiniz. Örneğin, kaldıraç miktarınızı 10x olarak belirlediyseniz maliyetiniz 200 / 10: 20 $ (Quantity / Leverage) olacak ve 10 katı işlem yapabileceksiniz. Bu işlemi Limit bölümünden yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü, Market bölümünden yapacağınız işlemlerde komisyon ücreti kesilmektedir.

Fiyat 95 $’a geldiğinde sizin short pozisyon emriniz gerçekleşmiş sayılacaktır. Düşüş gerçekleştikçe teminat gösterdiğiniz miktar kadar bitcoin varmış gibi kâr etmeye başlayacaksınız. Short pozisyonunuzu dilediğiniz zaman kapatabilir ve o ana kadar gerçekleşmiş kârın hesabınıza geçmesini sağlayabilirsiniz. Karlarınızı Realised PNL, zararlarınızı ise Unrealized PNL vasıtasıyla anlık olarak izlemeniz mümkündür.

Kaldıraç belirlerken riski minimum tutmak isteyenlerin yapması gereken, kaldıraç değerini de düşük tutmaktır. BitMEX, bazı ürünlerinde 100x’e kadar kaldıraç fırsatı sunmaktadır. Bu, 100 Bitcoin kontratını, sadece 1 Bitcoin ile satın alabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu konuda çok dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü yüksek kaldıraç ile yüksek karlar geleceği kadar yüksek kayıp potansiyeli de mümkündür.

BitMEX platformunda Margin trading işlemleri diğer işlemlere nazaran daha risklidir. Bunun ilk sebebi, bu işlemlerin piyasaya göre daha farklı hareketler sergileyebilmesidir. Bu nedenle yatırımcıların yanılabilmesi muhtemeldir. Diğer bir neden ise insan psikolojisidir. Zira küçük kaldıraçlarla işlem yaparak başlayan kişiler, bir müddet sonra kendine güvenmeye ve daha yüksek kaldıraçlarla işlem yapmaya başlar. Bu durumda da riski daha da artacağından ciddi kayıplar yaşayabilir.

Bunlara ek olarak, BitMEX, Auto Deleveraging sistemini kullandığından nadiren de olsa piyasada tasfiye edilen bir emrin yerine getirilememesi durumunda, belli süreler dahilinde, kârdaki kaldıraçlı pozisyonların düşebileceği anlamına gelecektir.

BitMEX Platformuna kayıt olmak için tıklayınız!

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Popüler

PancakeSwap – Binance’in Yeni Verimli Tarım Protokolü

Binance, kullanıcıların Binance Akıllı Zinciri'nde BEP20 tokenlarını kullanarak likidite sağlamasına olanak tanıyan yeni platformu PancakeSwap'i başlattı. DeFi piyasasının başka...

Verge Nedir? Verge Nasıl Alınır? (XVG)

Verge, kullanıcıları için tamamen gizli ve gizlilik üzerine odaklanan bir kripto para olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin, merkezi olmayan bir kriptopara ekosistemi oluşturma misyonunu başarırken,...

Yatırım Yapmadan Coin Mining Yapılabilir mi?

Bugünlerde Bitcoin fiyatının artmasıyla birlikte Bitcoin ve altcoin mining tekrar gündeme geliyor. Bir çok bitcoin kullanıcısı "herhangi bir cihaz almadan veya yatırım yapmadan madencilik...

DeFi

YFI Sahiplerinin Sadece %26’sı Kar Elde Edebiliyor

Yearn Finance Token (YFI) sahiplerinin üçte birinden daha azı %65,8'lik bir ralliye rağmen ancak kar elde ediyor. Kripto para...

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...

Flamingo Finance, Verimli Tarım Lansmanını Gerçekleştirdi

NEO tabanlı Defi Projesi Flamingo Finance lansmanı, yoğun talebe neden oldu ve NEO'nun resmi cüzdanlarından birine aşırı yüklenilmesinin ardından geliştiriciler, lansmanı 24...