BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz. Bu yazımızda fiyatında önemli artışlar yaşayan BitTorrent Token’ın (BTT) ne olduğunu, nereden ve nasıl alınabileceğini sizlere aktarmaya çalışacağız, iyi okumalar.

BitTorrent, son yıllarda gittikçe daha fazla merkeziyetsizleşen popüler bir eşler arası (P2P) dosya paylaşım platformudur. Esasen Temmuz 2001’de kullanıma açılan platform, Temmuz 2018’de blockchain platformu TRON tarafından satın alındı.

Satın alınışından beri BitTorrent, Şubat 2019’da piyasaya sürülen özel bir yerel kripto para token’ı olan BTT ile birlikte çeşitli araçlar ekledi. BTT, TRON’un kendi blockchain ağı üzerinde TRC-10 standardını kullanarak piyasaya sürüldü. Yapılan resmi açıklamaya göre BitTorrent, güncel olarak dünyadaki “en büyük merkeziyetsiz P2P iletişim protokolü” konumunda.

BitTorrent Token (BTT) Nedir?

BTT, TRON platformu üzerine inşa edilmiş bir TRC-10 token’ıdır. 2001 yılında başlatılan BitTorrent protokolü ile entegre çalışmak üzere tasarlanmıştır.

BTT’nin ilk büyük uygulaması, BitTorrent’teki dosya paylaşım sürecini kullanıcılar için daha verimli hale getirmektir. BitTorrent’te bir dosya paylaşmak, her biri belirli bir dosyanın küçük parçalarını birbirinden indiren birkaç farklı peers yani eşler içerir. Dosyanın tam kopyası olan kullanıcılar ise seeds yani tohum olarak adlandırılır.

BTT’nin benimsenme oranını artırmak için BitTorrent’e BitTorrent Speed adı verilen yeni bir özellik eklendi. Bu özellik ile BitTorrent ağının kullanıcıları dosya kuyruğunda ilerlemek ve dosyaları daha hızlı indirmek için birbirlerine daha fazla ödeme yapmaları gerekiyor. Seeds’ler daha uzun süre ağda aktif olurlar ve bu şekilde ağda dosyayı aktif tutarlar. Bunun sonucunda ise BTT kazanabilirler.

BitTorrent Kullanım Avantajları

 • BTT token’larının yardımıyla daha hızlı indirmeler ve ve daha hızlı ağlar oluşacak
 • BTT token’karı TRON blockchain tarafından desteklenmektedir. TRC-10 uyumluluğuna sahip olması nedeniyle avantajlıdır.
 • Dünyadaki en büyük merkezi olmayan P2P ağıdır. Tüm içerik paylaşım platformunun tokenize edilmesi hedeflenmektedir.
 • BTT, hizmet talep edenlerin belirli bir içerik parçasını elde etmek için bant genişliği için tekliflerini duyurmalarına ve BTT ödemelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir içerik dağıtım hizmeti olarak hareket eder.
 • Ayrıca, hizmet talep edenlerin zaman içinde depolama alanı ödemesini sağlamak için bir depolama hizmeti olarak da hizmet eder. Ayrıca, depolanan verileri bir ücret karşılığında servis sağlayıcılardan indirmelerine olanak tanır.
 • BTT ayrıca, hizmet talep edenlerin içeriğin URL’ye göre alınması için bir hizmet sağlayıcıya ödeme yapmasını sağlayan merkezi olmayan bir hizmet olarak da hizmet vermektedir.

BTT Nereden Alınır?

Peki, şu anda CoinMarketCap verilerine göre 0.0040$ seviyelerinde işlem gören BTT tam olarak nasıl alınır?

Binance borsası bu konuda kullanıcıların tercih ettiği en popüler platformlardan birisidir. Binance’in kullanıcılarına sunduğu likidite ve güvenlik, yatırımcıların Binance borsasını tercih etmesindeki en büyük etmenlerden birisidir.

 • Ayrıca, Binance borsasına buradan kayıt olursanız süresiz olarak tüm işlemlerinizde %10 komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

BTT Nasıl Alınır?

 1. BTT satın almak için ilk olarak borsaya TL bakiyesi eklemek veya takas edilecek başka bir kripto para almak gerekiyor. Bunun için önce Binance ana sayfasına girip, sol üstte yer alan “Kripto Al” seçeneğinden “Kredi/Banka Kartı” sekmesine tıklayın. Diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz.
 2. Açılan sekmede ne kadar Türk Lirası (TRY) ile işlem yapmak istediğiniz seçin ve Coin kısmında Tether (USDT)‘yi işaretleyin.
 3. USDT aldıktan sonra, yine sol üstte yer alan “Al-Sat” kısmında yer alan “Klasik” butonuna tıklayın.
 4. Açılan alım satım sayfasının sağ üst kısımda yer alan arama kutucuğuna BTT yazın ve BTT /USDT çiftine tıklayın.
 5. Son olarak orta alanda yer alan “BTT AL” alanına, almak istediğiniz BTT miktarını girerek işleminizi tamamlayın.
C. Sancakhttp://coinadam.com
2015 yılında ilk olarak Bitcoin ile tanıştığım kripto para ekosistemi üzerine yazılar yazıyorum. Yazılarımda ve sosyal hesaplarımda yatırım tavsiyesi sayılabilecek bilgiler vermiyorum. Paranın değil, teknolojinin hayranıyım.

Son Baslıklar

Related articles

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

bitcoin
Bitcoin (BTC) 428,812.67
ethereum
Ethereum (ETH) 33,623.11
tether
Tether (USDT) 17.90