Blockchain Teknolojisi ile Bir Arama Motoru, Google’ı Değiştirir mi?

Geçtiğimiz hafta, Google’ın blockchain teknolojisinin en aktif destekçileri arasında yer aldığı bildirildi. Google, 2012 yılından beri blockchain sektöründe toplam 140...

0

Geçtiğimiz hafta, Google’ın blockchain teknolojisinin en aktif destekçileri arasında yer aldığı bildirildi. Google, 2012 yılından beri blockchain sektöründe toplam 140 milyar dolarlık özsermaye yatırımına imza attı. Akılda kalan soru ise, neden Google doğrudan arama işlevselliğine blockchaini inşa etmedi veya eklemedi?

Google arama pazarını tekelleştirdi ve şimdi masaüstünün yaklaşık yüzde 80’ini ve mobil aramaların yüzde 95’ini kontrol ediyor. Aslında, Google, her saniyede 40.000’in üzerinde arama sorgusu gerçekleştiriyor ve bu, günde 3.5 milyar arama ve yılda 1.2 trilyon arama içeriyor. Hizmet, internet tabanlı ekonomimizin yönünü çarpıcı biçimde şekillendiren son derece etkili bir rol olan “dijital dünya bekçisi” olarak etkili bir şekilde hizmet ediyor.

 

Matthew Hodgson, TechCrunch’da “İnternet ve internetin orijinal amacı, hatırlarsanız herkesin eşit derecede insanlığa katkıda bulunabileceği ortak tarafsız bir ağ kurmaktı” diye yazdı. “Fakat şimdi Microsoft’tan Skype, Apple’dan Facetime ve Duo ile Google var. Her büyük şirket kendi kabarcıklarında sıkışan kendi eşdeğer hizmetlerine sahip. Bu hizmetler harika olabilir, ancak internetin inşa edildiği rüya yıllarında, tam olarak hayal ettiğimiz şey bu değildi “dedi.

Hodgson tarafından bahsedilen konglomera, dijital dünyayı ele geçirdi. En önemli bilgilerimize ve gizli verilerimize erişimi kontrol ediyorlar. Bununla birlikte, Hodgson, “web’i bu vizyona geri getiren bir hareket var, hatta web’in doğuşundan bazı önemli figürleri de içeriyor” diyor. Buna Merkezi Olmayan Web veya Web 3.0 deniyor ve internette herhangi bir tek ‘merkezi’ örgütlenmeye bağlı olmayan hizmetleri oluşturmak için ortaya çıkan bir eğilim ile açıklanıyor.

Merkezi veri tabanlarının rekabet edemediği bilgileri depolamak için dağıtılmış, blockchain tabanlı bir sistem kullanmanın güvenlik ve verimlilik avantajları vardır.

Artık bir bilimkurgu parçası ya da saçma bir televizyon şovunun parçası değil, merkezi olmayan bir internet kaçınılmaz olarak gerçek haline geliyor. Ortaya çıkan yeni blockchain kökenli girişimler, bu yeni merkezi olmayan ekosistemin farklı bileşenlerini oluşturduklarından, dağınık bir ekonominin tam potansiyelini anlamaya başlıyorlar.

Presearch, “topluluk üyelerine, platformun kullanımı, katkısı ve tanıtımı için Araştırma Arayanlar kimliklerini ödüllendiren” açık, merkezi olmayan bir arama motoru geliştiriyor.

Google’ın aksine, Presearch’in merkezi olmayan arama modeli “açık ve şeffaf sıralama faktörlerini kullanacak ve içerik yaratıcıların bir oyun sahasına erişmesini sağlayacak; kullanıcıların hangi verilerin kullanılacağına karar verecektir”. Bu ölçekli bir proje, arama pazarını önemli ölçüde bozabilir.

Merkezi olmayan sistemleri oluşturmak için blockchain gücünden yararlanan kuruluşlar, diğer alanlarda ki düzenleri bozmaya hazırlanıyor.

Gezegenler arası dosya sistemi için kısa olan IPFS, fintech topluluğundan önemli miktarda ilgi gördü. Son zamanlarda yayınlanan bir Wired makalesinde, IPFS’nin arkasındaki fikir, web tarayıcılarının ziyaret ettikleri sayfaların kopyalarını saklaması ve ardından web sunucuları olarak çifte görev yapmasıdır. Bu şekilde, orijinal sunucu kaybolursa, sayfayı ziyaret eden kullanıcılar bunu dünyayla paylaşmaya devam edebilir.

Wired, bu modelde “yayıncılar daha fazla dayanıklı olur ve okuyuculara önem verdikleri içeriği desteklerler. Sonuçta, IPFS ekibi ve diğer gruplardan oluşan bir grup, herhangi bir merkezi sunucunun çalıştırılmasını gerektirmeyen etkileşimli uygulamaların Facebook çizgileri boyunca oluşturulmasını mümkün kılmayı umuyor “dedi.

Daha fazla tüketici ve işletme, merkezi olmayan ekonomiye girdikçe, hangi projelerin yaygınlaştığını hızlı şekilde görmek ilginç olacaktır. Dünyanın Google’ları, blockchain gibi sınır teknolojilerini daha sonra ertelemeye değil de, önemli sermaye yatırımları yapıyor. Yarış başlasın.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.