Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Türkiye'nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul'dan

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul’dan

Türkiye’nin ilk finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul Bilişim Teknolojileri ekibi tarafından hayata geçirildi. Türkiye’nin Borsa İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (BIST), blockchain destekli bir müşteri veritabanı geliştirdi.

2013 yılında kurulan BIST, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, İstanbul Altın Borsası ve Vadeli İşlem – Opsiyon Borsası’nın (TurkDex) birleşmesinin bir sonucudur. Borsada 2017 yılına ait yıllık raporuna göre bünyesinde 399 şirket bulunduruyor, piyasa değeri 133 milyar dolar ve 1 trilyon dolarlık toplam işlem hacmi var.

Son gelişme, Borsa İstanbul, İstanbul Takas ve Saklama Bankası (Takasbank) ve Türkiye Merkez Menkul Kıymetler Borsası (MKK) müşteri veri tabanlarını senkronize edecek.

Know Your Customer (KYC) konsepti ile hazırlanan projede, belirtilen veri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece veri tabanına bilgi girişindeki olası hataların önüne geçilerek hızlı, güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşması sağlandı.

Ağustos ayının başlarında Türkiye, ülkenin ilk üniversite düzeyinde blok zinciri merkezini kurmuş ve blok zincir uzmanlığı açığını kapatmayı ve teknolojinin yaygın kullanımını sağlamayı amaçlamıştı. Merkezin direktörü Bora Erdamar, Türkiye’nin blokchain teknolojisinde lider bir ülke olma şansının olduğunu söyledi.

Son aylarda Türkiye, ulusal bir dijital paranın gelişimi göz önünde bulundurulduğunda bile, yasa tasarısının benimsenmesine yönelik proaktif bir yaklaşım sergilemiş olsa da, Diyanet İşleri Başkanlığı milletvekilleri daha önce Bitcoin (BTC) ‘nin İslam ile “uyumlu olmadığını” söylemişlerdi.

Hükümetin konumuna rağmen, Türkiye’deki kripto para birimi takaslarının çoğu bankanın desteğinden yararlanabiliyor ve yeni traderlar için kripto para alım satımı yapmak görece daha kolay.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

DeFi Tokenleri 24 Saat İçinde %19 Yükseldi!

DeFi tokenleri toparlanmaya başladı ve sektör Perşembe günü ortalama %19 yükseliş sağladı. Çok sayıda DeFi Tokeni %50'ye varan oranda...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...