Ana Sayfa Kripto Para Haberleri BTC Bir Kez Daha Kara Perşembe'yi Yaşayabilir mi?

BTC Bir Kez Daha Kara Perşembe’yi Yaşayabilir mi?

Bitcoin (BTC) fiyatı, 12.000$’ın altına çekilirken, bazı yatırımcılar 11 Mart’ta meydana gelen gibi başka bir kripto piyasası çöküşünün yaşanacağından endişelenmeye başladı.

Öncelikle Blockchain verileri, borsalarda tutulan BTC miktarı 2020’nin en düşük seviyesinde olduğunu ve bu nedenle Bitcoin fiyatının Kara Perşembeyi tekrarlamayacağını gösteriyor.

Bununla birlikte, bir zincir içi analiz firması olan CryptoQuant‘tan gelen veriler, Bitcoin borsa rezervlerinin 2020’nin en düşük seviyesine ulaştığını ve bir çöküşün yaşanmayacağını gösteriyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju şunları söyledi:

“İnsanlar Mart ayında olduğu gibi büyük bir düşüş için endişelenmeye devam ediyor ancak borsalarda o günkü kadar boşta (satılmayı bekleyen) Bitcoin yok.”

Bitcoin Rezerv Ölçüsü ve Madenci Pozisyon Endeksi

Bitcoin borsa rezerv ölçüsü, borsalarda ne kadar Bitcoin tutulduğunu gösterir. Rakamların düşmesi, yatırımcıların varlıklarını borsadan daha güvenli ve kalıcı bir depoya çektiklerini gösteriyor.

Chainalysis verileri, 52 haftaya kadar tutulan Bitcoin miktarının da artmakta olduğunu gösteriyor. Dahası, bir zincir içi analitik sağlayıcısı olan Glassnode, yakın zamanda benzer davranışları gözlemledi ve “Bitcoin bakiyelerinin düşüşünün, satış baskısının azaldığını gösterdiğini” söyledi.

Yazım sırasında borsalarda 2,6 milyon BTC tutuluyor, bu rakam 2,9 milyon BTC’ye ulaştığında Mart ayı satışından önce tutulan miktardan daha düşük.

Minerlar BTC Satmıyor

CryptoQuant’tan alınan veriler, minerların mevcut BTC arzlarını ellerinde tutmayı seçtiklerini de ortaya koydu.

Bu veriler, minerların daha yüksek fiyatlar beklediğini ve Bitcoin fiyatı üzerinde bir miktar etkiye sahip olduklarını gösteriyor.

Bitcoin hash oranı da artıyor, daha fazla insan BTC fiyatını üretim fiyatlarından daha güvenilir olarak görüyor. Bu da başka bir yükseliş işareti.

Borsalarda Tutulan Toplam BTC Grafiği

Borsalar tarafından tutulan Bitcoin sayısı 2020’nin en düşük seviyesindeyken, CryptoQuant’tan gelen veriler de bu rakamın borsalara Bitcoin girişlerinin artmasıyla birlikte değişebileceğini gösteriyor.

Ki Young Ju‘ya göre borsalara gönderilen artan miktarlarda BTC, tipik olarak bir düşüş işaretidir.

“Spot borsalara gelen BTC Girişleri (net akışlar) potansiyel bir satış baskısını, istikrarlı para akışları ise potansiyel bir satın alma baskısını gösteriyor.”

Bitcoin için artan döviz girişleri genellikle kötü haber olsa da, Glassnode’un verilerine göre 17 Ağustos’ta 2020’nin en yüksek seviyesine ulaşan USDT transferleri de artıyor.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

DeFi Token Fiyatları Ekim Ayı Boyunca Düşüş Yaşadı

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) piyasası, Ekim ayı boyunca zarar gördü. Bitcoin'in güçlü yükseliş trendine rağmen DeFi tokenlerı, sürekli olarak düştü ve hiçbir canlanma veya iyileşme...

UNI Token Aşırı Değerlenecek; Ünlü Kripto Balinası Görüşünü Paylaştı

Bitfinex balinası olarak tanınan Joe007, Uniswap UNI tokenin aşırı değerleneceğine inandığını açıkladı. Joe007, sosyal medyada UNI hakkındaki düşüncelerini soran bir kullanıcıya yanıt verdi. O zamanlar,...

UniSwap Token (UNI) Hakkında Analist Görüşleri

Uniswap Tokeni UNI, piyasaya hızlı bir giriş yapan ancak daha sonra yavaşça düşüş yaşayan DeFi tokenları arasında yer alıyor. UniSwap borsasının yönetişim belirteci UNI, Çarşamba...