Ana Sayfa Analiz BTC - Tesla Korelasyonu, Hızlı Bir Bitcoin Fiyat Yükselişine Yol Açabilir Mi?

BTC – Tesla Korelasyonu, Hızlı Bir Bitcoin Fiyat Yükselişine Yol Açabilir Mi?

Tesla ve Bitcoin fiyatı keskin bir düzeltmeden sonra yeniden yükseldi. Bu yükseliş sonrası analistler BTC ile S&P 500 korelasyonunu daha yakından incelemeye başladı.

9 Eylül’de Tesla hisselerinin fiyatı, günün erken saatlerinde %21’lik bir düşüşün ardından %10.92 oranında arttı. Tesadüfen, Bitcoin fiyatı da son 24 saat içinde yaklaşık %5 yükseldi.

BTC / USD 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView.com

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, Bitcoin ile hisse senetleri arasındaki korelasyon bir kez daha arttı. Skew‘den alınan veriler, Bitcoin ile S&P 500 arasındaki 1 aylık korelasyonun %18’den yaklaşık %55’e yükseldiğini gösteriyor.

Tesla Hisseleri ve Bitcoin Korelasyonu

Tesla hisselerinin fiyatı iki ana nedenden dolayı düşmüş olabilir. İlk olarak, birçok yatırımcı hissenin, en son S&P 500 endeks açıklamasına dahil edilmesini bekliyordu. İkincisi, teknoloji hisse senetleri düştükten sonra tüm ABD borsası düzelmişti.

Baird‘de bir analist olan Ben Kalio‘ya göre, Tesla hissesi özellikle daha sert düştü çünkü, fiyatı S&P 500’ün dahil edilmesi beklentilerini yansıtıyordu. Listeleme gerçekleşmediğinde ise bu büyük bir satışa neden oldu.

Kalio şunu yazdı:

“Hisselerin, önemli pasif girişlere ilişkin beklentileri yansıttığını düşünüyoruz. Özellikle duyuru öncesinde pasif fonlara satma fırsatı bekleyen yatırımcılar vardı. S&P 500 katılımının gecikmesinin ardından hisse senedinin baskı altında olabileceğini düşünüyoruz.”

Ancak S&P 500 küçültülmesinin, hisse senedinin kısa vadeli düzeltmesi için birincil katalizör olup olmadığı belirsiz.

Nasdaq, teknoloji hisse senetleri ve temeller arasında büyüyen bir boşlukla ilgili uyarıların ardından keskin bir şekilde düzeldi. Endeks 8 Eylül’de, Financial Times ve The Wall Street Journal‘in SoftBank‘ın 4 Milyar Dolar’lık opsiyon bahsiyle piyasaları yukarı doğru iten “Nasdaq balinası” olduğunu bildirdiğinde ise endeks %4’ün üzerinde düştü.

ABD borsası düşmeye başladığında Tesla hisseleri de art arda düştü. Tesla hissesinin düzeltilmesi o kadar dik oldu ki, CEO Elon Musk’ın net değerini 16,3 Milyar Dolar düşürdü. Welt’in pazar analisti olan Holger Zschaepitz şunları söyledi:

“Elon Musk’ın net varlığı, Tesla hisselerinin %21 oranında değer kaybetmesiyle 16,3 Milyar Dolar düştü ve bu, BBG Milyarderler Endeksi tarihindeki en büyük tek günlük kayıp. Öte yandan Zhong Shanshan, kurduğu şişelenmiş su şirketinin hisselerini halka arz etmesinin ardından, servetine 30 Milyar Dolar’dan fazla katkıda bulundu.”

Son aylarda BTC – S&P 500 arası korelasyondaki artış nedeniyle muhtemelen Tesla hisselerinin düşüşüyle birlikte BTC fiyatı da düştü ve sonra yeniden toparlandı.

Skew’in verilerine göre, Bitcoin ile ABD hisse senetleri arasındaki korelasyon, salgın öncesi dönemden çok daha yüksek.

Son 24 saat içinde, Bitcoin ve teknoloji hisselerinin aynı anda düzeltme görmesi ve toparlanmasıyla grafikler yeniden hızla yükseldi.

Bitcoin ile S&P 500 arasındaki korelasyon. Kaynak: Skew

Korelasyon Bitcoin Fiyatı İçin Ne Anlama Geliyor?

Tesla hissesi ve BTC’nin eş zamanlı yükselişi, Bitcoin için net bir yön tayin etmiyor. Ancak bu, pandeminin neden olduğu çöküşten 5 ay sonra bile tüm finans piyasasının kırılgan kaldığı görülebiliyor.

Ayrıca, yatırımcıların Bitcoin’i özellikle savunmasız bir dönemde teknoloji firması hisse senetleri ve diğer riskli varlıklar ile aynı alanda değerlendirebilecekleri sonucu çıkarılabilir.

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

DeFi Tokenları Son Düşüşlere Rağmen Kazanç Açısından Hala Birinci

Merkeziyetsiz finans (DeFi) tokenları, son piyasa düzeltmesi sırasında büyük bir geri çekilme yaşadı, ancak DeFi tokenları bu yıl içerisinde şimdiye kadar elde edilen kazançlar...

Yam Finance, DeFi Koruma Protokolü Umbrella’yı Başlattı

DeFi platformu Yam Finance, akıllı sözleşme istismarlarına ve saldırılara karşı havuz tabanlı güvenlik sunmayı amaçlayan Umbrella adlı yeni bir merkeziyetsiz koruma protokolü başlattı. Saldırı ihtimallerine...

KuCoin Borsasından Çalınan Tokenlar Uniswap Borsasına Taşınıyor

KuCoin kripto para borsasındaki büyük bir hacking olayının ardından siber suçlular, çalınan kriptoları merkezi olmayan borsalara taşımaya devam ediyor. Whale Alert'ten gelen verilere göre, KuCoin...