bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,428.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,042.04
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $475.23
Ana SayfaAnalizUSD Karşısında Bu Hafta İzlenecek 5 Kripto: BTC, ETH, XRP, XMR, XTZ

USD Karşısında Bu Hafta İzlenecek 5 Kripto: BTC, ETH, XRP, XMR, XTZ

Bitcoin ve birçok altcoin, yukarı hareketin bir sonraki ayağına devam etmeden önce birkaç gün daha yatay hareketine bağlı kalacak gibi görünüyor. Bu hafta takip edilmesi gereken en önemli beş kripto paranın USD baz grafiğini ele alacağız.

ABD piyasaları, teknoloji sektörü ve kötü giden ekonomiyi ayakta tutmak için, tasarlanan Fed kararlarının öncülüğünde, Mart ayının düşük seviyelerinden kurtulup yeniden yükselişe geçti.

Küresel borsalardaki hızlı yükseliş, Buffett göstergesini balon bölgesine itti. Bu da piyasaların kısa vadede aşırı ısınabileceğini gösteriyor.

Benzer şekilde Altın da 2020’de keskin bir ralli gördü ve geçen hafta en yüksek seviyelerine ulaştı. Gümüş de aynı şekilde birkaç yılın en yüksek seviyelerine yakın işlem görüyor.

Coin360.io Verileri

Bu koşullar, Mart ayının en düşük seviyelerinden keskin bir şekilde yükselen Bitcoin (BTC) için de geçerli.

Bununla birlikte BTC, tüm zamanların en yüksek seviyelerinin hala oldukça altında işlem görüyor. Bu da, yükseliş eğilimi devam ederse bol miktarda, potansiyel yukarı yönlü hareketin olacağına işaret ediyor.

BTC / USD

Bitcoin, hareket göstergesinin bir bileşeni olan Ortalama Yön Endeksi (ADX) 41’in üzerinde, bu da Bitcoin’in güçlü bir trend içinde olduğunu gösteriyor. Boğalara avantaj sağlayan Pozitif Yön Göstergesi (+DI), Negatif Yön Göstergesinin (-DI) üzerinde.

BTC / USD Grafiği

Boğalar düşüşü 2 Ağustos’ta tersine çevirdi, ancak 12.113$ – 12.304$’lık seviye aralığında bir dirençle karşı karşıyalar. BTC / USD çifti, genellikle bir devam modeli olarak hareket eden bir Bayrak Formasyonu oluşturdu.

Bayrak üzerindeki bir kırılma ve kapanma, boğaların üstünlük kazandığının ilk işareti olacaktır. Böyle bir kırılmanın hedefi 14.756$. Bununla birlikte, 12.304$’lık genel direnç yaklaştığı için traderlar, yükseliş yeniden başlamadan önce, fiyatın bu seviyenin üzerinde biraz kalmasını bekleyebilirler.

Ayılar, muhtemelen 13.000$ seviyesinde bir direnç oluşturacak, ancak bu seviyenin aşılması muhtemel. Bununla birlikte, 14.000$’da küçük bir konsolidasyon veya düzeltme mümkün olabilir.

Bu varsayımın aksine Bitcoin fiyatı, eğer bayrak altına düşerse 20 Günlük Üssel Hareketli Ortalama’ya (10.957$) ve ardından 10.400$ ‘a düşmesi mümkün.

Bu seviyenin altında bir kırılma, ayıların geri dönüş yaptığının ilk işareti olacak. 10.000$ destek seviysinin çatlaması durumunda, düzeltme muhtemelen derinleşecek.

BTC / USD Grafiği

Bayrak üzerindeki bir kırılma ve kapanma, yükselişi işaret ediyor. Ancak, ayıların savaşmadan pes etmesi pek olası görünmüyor. Ayılar, yine 12.113$ – 12.304$ bölgesindeki yukarı hareketi durdurmaya çalışacaklar.

Fiyat bu bölgeden düşerse, 10.400$ ile 12.304$ arasında birkaç günlük seyrine bağlı harekete devamı mümkün. Bununla birlikte boğalar, fiyatı 12.304$’ın üzerine çıkarırsa, momentumun artması da muhtemel.

ETH / USD

Ethereum (ETH), şu anda güçlü bir yükseliş trendinde ve ADX, 59 seviyenin üzerinde. Boğalar, fiyatın 366$’lık destek seviyesinin altına inmesine izin vermedi. Bu da traderlarların aceleyle satış yapmadıklarını gösteriyor.

ETH / USD Grafiği

Güçlü rallinin ardından, ETH / USD çifti, eğer zeminden vazgeçmezse, bu yatırımcıların yükseliş trendinin devam etmesini beklediklerinin bir işareti olacak. Bu durumda, 415.6$’ın üzerindeki bir kırılma ve kapanış, yukarı hareketin bir sonraki ayağının olası başlangıcını gösterecektir.

Yukarı yönde dikkat edilmesi gereken ilk hedef 480$ ve yükseliş devam ederse fiyat 542$’a kadar gelebilir. Bununla birlikte, yukarı kırılma yerine ayılar, fiyatı 366$’ın altına düşürürse, 20 günlük EMA’da (347$) bir düşüş mümkün olabilir. Parite bu destekten geri dönerse, boğalar yükseliş trendini sürdürmeye çalışabilirler.

Eğer ayılar, fiyatı 20 günlük EMA’nın altına düşürürlerse, sonraki desteğe kadar ETH’nin 320$’a kadar düşmesi mümkün görünüyor.

Geri çekilme ne kadar derin olursa, yükseliş trendinin bir sonraki ayağının başlaması da o kadar uzun sürecektir. 320$’ın altında bir kırılma, avantajın ayılarda olduğunu gösterecektir.

ETH / USD Grafiği

4 saatlik grafik, genellikle bir devam modeli olarak işlev gören simetrik bir üçgen oluşumunu gösteriyor. ADX, 18’in altına düştü ve +DI ve -DI birbirine yakın. Bu da kısa vadede bir konsolidasyona işaret ediyor.

Boğalar, fiyatı üçgenin üzerine itebilirlerse, güçlerini gösterecekler. Ancak ivmenin, Ethereum fiyatı 415.6$’ın üzerine çıktıktan sonra artması muhtemel.

Eğer fiyata üçgenin altına sarkarsa, boğalar tarafından kar realizasyonuna gidilebilir ve bu da daha derin bir düzeltme olasılığı artırabilir.

XRP / USD

XRP, 21 Temmuz’da 0.194$ seviyelerinden güçlü bir yükseliş hareketi başlattı ve 2 Ağustos’ta 0.326$ seviyelerine yükseldi. Bu da XRP’nin kısa sürede %68’lik bir yükseliş kazandığını gösteriyor.

XRP / USD Grafiği

Şu anda XRP / USD çifti, traderlar kısa vadede kar elde ettikçe, yükseliş trendini düzeltecektir. Bu olay ise fiyatı, yukarı hareketin en son ayağı olan %38,2 Fibonacci geri çekilme seviyesine (0,275$’a) sürükleyebilir. Bu seviyenin altında, bir sonraki destek muhtemelen 20 günlük EMA (0.264 $) olacaktır.

Parite, desteklerden birinin geri tepmesi durumunda, ayıların fiyatı tekrar düşüş trendine çevirdiğini gösterecektir. Şayet boğalar, fiyatı bayrağın üzerine çıkarabilirlerse, alım baskısının satım baskısından daha önde olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bayrak formasyonunun üstündeki ilk direnç, 0,326$ ve ardından 0,346$ olabilir. Boğalar fiyatı bu bölgenin üzerine çıkarabilirse, ivme muhtemelen artacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir sonraki hedef ise 0.422$.

Ayılar fiyatı bayrak formasyonunun altına düşürürse, bu yükselme geçersiz olacaktır. Böyle bir hareket daha derin bir düzeltmeye işaret edebilir.

4 saatlik grafikteki ADX, yaklaşık 21 seviyesine düştü ve fiyat, boğalar ve ayılar arasında bir denge olduğunu gösteren simetrik bir üçgen içinde konsolide oluyor.

Boğalar fiyatı üçgenin üzerine çıkarabilirse, 0,326$’a geçiş mümkün. Bu seviyenin üzerinde bir kırılma, yukarı hareketin yeniden başladığını gösterebilir.

Tersine, eğer ayılar fiyatı üçgenin altına düşürürse, %68,2 olan Fibonacci seviyesi (0.244$) için daha derin bir düzeltme mümkün olabilir.

Bu desteğin altında bir kırılma, yukarı hareketin en son ayağının %100 geri çekilmesine neden olarak fiyatı, 0.194$’a çekebilir.

XMR / USD

Monero (XMR), 6 Ağustos’ta 96,55$ fiyat ile gün içi en yüksek seviyeye ulaştı ve daha önceki bir analizde önerildiği gibi 95$’lık hedefini karşıladı. Son birkaç gündeki ralli, ADX’i 54 seviyesinin üzerine çıkararak bu trendin güçlü bir trend olduğunu gösteriyor.

XMR / USD Grafiği

Önceki iki olay sırasında (grafikte elipslerle işaretlenmiş) XMR / USD çifti, 97.4$ seviyesine yakın yönünü tersine çevirdi. Bu nedenle, ayılar bu direnişte yine güçlü bir savunma yapabilir.

Bununla birlikte, parite son iki gün içinde birbirini izleyen iki gün içi mum formasyonu oluşturdu ve bu durum, boğalar ve ayılar arasında bir sonraki yön hareketi hakkında belirsizlik olduğunu gösteriyor.

97.4$’ın üzerindeki bir kırılma ve kapanış, yükseliş trendini devam ettirecek gibi görünüyor. Bir sonraki hedef, 107$’daki küçük bir direnç seviyesinin ardından 121$ seviyesidir. Bu küçük direnç de muhtemelen kolayca aşılacak.

Tersine, eğer ayılar fiyatı 90$’ın altına düşürürse, 20 günlük EMA’da (84$) daha derin bir düzeltme mümkün olacak.

XRP / USD Grafiği

4 saatlik grafikteki ADX, 15 seviyenin altına düştü ve +DI ve -DI birbirine yakın, bu da boğalar ve ayılar arasında bir denge olduğunu gösteriyor. EMA 20’de gösterge düzleşiyor, bu da konsolidasyonun başka bir göstergesi.

97.4$’lık bir kırılma, yükseliş trendinin bir sonraki ayağının başlama olasılığını işaret ederken, 90$’ın altındaki bir kırılma, ayıların geri dönüş yaptığını gösterecek.

XTZ/USD

Tezos (XTZ), 8 Ağustos’ta 2,63 – 3,25$ aralığından çıktı ve bu da boğaların ayıları alt ettiğini gösteriyor. 20 günlük EMA (3.08$) yükseliyor ve bu da boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor.

XTZ / USD Grafiği

Boğalar fiyatı 3.25$’ın üzerinde tutabilirse, bir sonraki hedef 3,87$ olacak ve bu 19 Şubat’ın en yüksek seviyesi olan 3,97$’ın hemen altında. Ayıların bu seviyede sert bir direnç göstermesi muhtemel, ancak boğalar fiyatı bunun üzerine ölçeklendirebilirse, ivme muhtemelen artacaktır.

Şu anda ADX, 18 seviyesine yakın, bu da trendin hala güçlenmediğini gösteriyor. Ayılar, XTZ / USD çiftini 3.25$’ın altına çekmeye çalışacak. Başarılı olurlarsa, parite birkaç gün daha aynı seviyelerde kalabilir.

XTZ / USD Grafiği

Yukarıdaki grafik, iki başarısız denemeden sonra boğaların nihayet fiyatı aralığın üzerinde tutmayı başardığını gösteriyor.

Boğaların, 3.25$’lık desteği kırmak için yeniden harek etmeleri olumlu bir işaret olacak. Bu destekten sonra gerçekleşecek güçlü bir sıçrama, traderlara düşük riskli bir giriş fırsatı sunabilir.

Tersine, eğer ayılar fiyatı 3.25$’ın altına düşürürse, o zaman mevcut kırılmanın bir boğa tuzağı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.16%
$60,428.00
$1,305.24
Ethereum (ETH)
0.28%
$4,042.04
$11.32