Bulut Madencilik Nedir? (Cloud Mining)

Bulut Madencilik Nedir? Genellikle ingilizce, colud mining olarak karşılaştığımız bulut madencilik konusuna bu yazıda değineceğiz.

Madencilik Nedir adlı yazıda belirtildiği gibi, coin mining işinin zorluk seviyesi gün geçtikçe artmakta ve şahısların elinde bulunan madencilik ekipmanları ilk başladıkları zamanlardaki kazancı sağlamamakta. Bunun sonucunda belli süre sonunda artık eldeki mining cihazları zarar yazmaya başlıyor ve şayet madenciliğe devam edilecekse cihazların üst modellerinin alınması gerekiyor. İşin bir diğer kötü tarafı da şu ki, elinizdeki mining cihazlarını aldığınız fiyattan çok daha ucuz fiyatlara ikinci el olarak satıyorsunuz. Çünkü zorluk seviyesine bağlı olarak kazanç oranı düştüğü için alıcılardan da talep belirgin şekilde düşüyor.

Madencilik yapmak istiyorsunuz fakat; kurulum, cihaz yenileme, elektrik masrafı gibi bir sürü ayrı dert ile uğraşmayı göze alamıyorsanız, işte burada devreye bulut madencilik (cloud mining) şirketleri devreye giriyor.

Peki Nedir Bu Bulut Madencilik (Cloud Mining)?

Bulut madencilik, büyük coin mining şirketlerinin kurduğu bir sistem arkadaşlar. Yani kısaca olay şu; Yüzlerce, binlerce mining ekipmanı bulunan ve sadece coin madenciliği yapılan mining farmları (madencilik çiftlikleri) bulunan şirketler, şahıslara bu cihazlardan hash gücü kiralıyor. Yatırım miktarınızın karşılığı olan hash gücünü, bulut madencilik firmasından kiralamış oluyorsunuz ve bunun karşılığında günlük, haftalık, aylık veya yıllık kazançlarınızı sitede otomatik olarak görebiliyorsunuz. İstediğiniz an bulut madencilik firmasındaki hash güçlerinizi satabiliyor yada daha fazla hash gücü satın alabiliyorsunuz. Ayrıca bazı cloud mining şirketleri, sitelerinde hash/btc trade imkanı da sağlıyor, yani hash gücü ve coinler arasında anlık al-satlar ile trade de yapabiliyorsunuz.
“Bulut madencilik nedir?” kısmını anladığımızı varsayarak, bu alanda dikkat etmemiz gerekenler neler biraz da onları irdeleyelim…

 

Cloud Mining Güvenli mi?

Dikkat etmemiz gereken en önemli husus tabiki güvenlik. Hiçbirimiz dolandırılmak, alın terimizle kazandığımız yatırımımızı sahtekarlara kaptırmak istemeyiz. Bu nedenle, sadece bulut madencilik alanında değil tüm kriptopara alanında güvenliğimiz birinci önceliğimiz olmalı arkadaşlar.

Bulut madencilik adı altında birçok yatırımcının paralarını alarak, mining yaptığını iddia eden sözde mining şirketleri olabiliyor. Özellikle bu dolandırıcı siteler yüksek kazanç oranları vaad ederek kullanıcıların gözlerini boyuyorlar. Aslında ortada hiçbir mining cihazı, hiçbir madencilik ekipmanı olmadan insanlara madencilik yaptığını söyleyen ve bu yalanlarını da profesyonel şekilde oluşturulmuş web siteleri ile taçlandıran dolandırıcılardır. Bu tip siteler Bitcoin ve altcoin madenciliği yaptığını iddia etmelerine rağmen madencilik yaptıklarına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Yukarıda anlattığım dolandırıcılık sisteminin en çarpıcı ve en yakın örneği; Geçtiğimiz sene bu zamanlarda bir Hashocean adlı sahte mining platformunda yaşanmıştı. Madencilik şirketi olduğunu ileri süren hashocean binlerce kullanıcının yatırımı ile ortadan kayboldu. Sadece Türk kullanıcıların verdiği kayıp en az 4,5 Milyon TL civarlarındaydı. Gerisini siz düşünün…

Yüksek kar vaad eden, paket mining programları satan birçok site bu tarz dolandırıcılık olaylarıyla gündeme gelmiş ve bir süre sonra kullanıcıların paralarıyla ortadan kaybolmuştur. Dikkatle hareket etminizi öneriyorum, dediğim gibi kripto piyasalarda güvenlik en birinci önceliğimiz arkadaşlar.

 

Güvenilir Bulut Madencilik Firmaları Hangileridir?

Şahsen kullandığım ve sizlere de önerebileceğim iki adet cloud mining şirketi bulunmakta. Diğer şirketleri de tamamen araştırdıktan sonra sizlere de paylaşacağım. Önereceğim mining şirketleri bu işi profesyonel olarak mining farmlarında yapıyorlar. Madencilik çiftlikleri, binlerce madencilik cihazından oluşmakta ve toplamda çok çok büyük hash güçleri ile madencilik yapmaktalar. Direk olarak siteleri belirteyim, ayrı olarak inceleme yazılarıyla tek tek ele alacağız…

1- Genesis Mining / inceleme yazısı için buraya tıklayın.

 

2- Hashflare

 

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img