Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Cambridge Üniversitesi: Bitcoin Madenciliği Artık Daha Çevre Dostu

Cambridge Üniversitesi: Bitcoin Madenciliği Artık Daha Çevre Dostu

0

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, Bitcoin madenciliğinin çevre üzerindeki etkisinin daha önce inanıldığı kadar kötü olmadığını gösteriyor.

CNBC tarafından yayınlanan bir rapora göre, Cambridge Üniversitesi’nden yayınlanan veriler, Bitcoin madenciliğinin son altı ay içinde geliştiğini ve kripto varlığın karbon ayak izinde bir iyileşmeye yol açtığını gösteriyor.

Çin’in Mayıs ayında Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısı, BTC’nin ağ hash gücünün %50’sinin düşmesine neden oldu. Bu da genel olarak güç tüketiminde bir azalmaya yol açtı. Rapor, madencilik faaliyetindeki bu ani düşüşün Bitcoin’in çevresel etkisinde bir iyileşmeye yol açtığını gösteriyor. Ayrıca, madencileri daha ucuz ve genellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırdığını iddia ediyor.

Dijital para birimi şirketi Foundry’nin CEO’su Mike Coyler, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

”Bitcoin ağı, en düşük maliyet için sürüşünde acımasızdır. Dünyanın dört bir yanındaki madenciler, yenilenebilir güç arıyorlar. Bu her zaman en düşük maliyetiniz olacaktır. Bu, BTC’nin karbon ayak izi için büyük bir kazanç olacak.”

Bitcoin Madenciliği

Raporda ayrıca, Çin’deki madencilik çıkışının eski madencilik donanımlarının bir kenara bırakılıp, daha enerji verimli teçhizatların benimsenmesine yol açtığı da iddia ediliyor.

Luxor Mining’den Alex Brammer, mevcut yasağın, enerji verimsizliği en yüksek makinelerin büyük bir bölümünü piyasadan kaldırdığını söyledi.

Bununla birlikte daha önce haberini sizlerle paylaştığımız gibi Bitcoin Madencilik Konseyi BTC enerji kullanımında sürdürülebilirliğin yüzde 56’ya çıktığını söylemişti.

Ayrıca, Çin’de kripto para madenciliğine yönelik devam eden baskının ortasında, BTC başka bir madencilik zorluğu düşüşü daha yaşadı. Bu da Bitcoin madenciliğinin kolaylaşmaya devam ettiğini gösteriyor.

18 Temmuz’da Bitcoin ağı, bazı verilere göre %4,8 oranında düşüşle art arda dördüncü negatif madencilik zorluğu ayarlamasını yayınladı. En son madencilik zorluk ayarlaması 691.488 blokta gerçekleşti ve zorluk oranını 14,4 trilyondan 13,7 trilyona düştü. Bu da Haziran 2020’den bu yana kaydedilen en düşük seviye. 13 Mayıs’ta 25 trilyonun üzerine ulaştıktan sonra, zorluk metrikleri son iki ayda neredeyse yarıya indi.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Exit mobile version