bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,353.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,461.14
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $413.98
Ana SayfaKripto Para HaberleriCBDC Geliyor, 3 Ülke Para Birimlerini Tamamen Değiştirecek!

CBDC Geliyor, 3 Ülke Para Birimlerini Tamamen Değiştirecek!

Avrupalı ​​bir düşünce kuruluşunun tahminine göre, dünya çapında 3 ile 5 ülke, 2030 yılına kadar itibari para birimlerini tamamen CBDC ile değiştirecek.

“CBDC’lerin Jeopolitik Dallanmasına İlişkin Rapor” başlıklı 30 sayfalık rapor, ABD Doları, Euro ve Çin Yuanı gibi başlıca küresel para birimlerinin durumunu inceliyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Standard Chartered Bank ve Frankfurt School gibi kurumların desteğiyle derlenen rapor, CBDC’lerin küresel finansal sistem üzerindeki etkisine ilişkin bazı tahminlerde bulunuyor.

Bu raporda dGen, küresel olarak 3 ile 5 ülkenin ulusal para birimlerini 10 yıl içinde tamamen bir CBDC ile değiştireceğini tahmin ediyor. dGen, 2030 yılına kadar hangi ülkelerin geçiş yapacağına dair kesin bir tahminde bulunmuyor.

Diğer tahminlerin yanı sıra dGen, Avrupa 2025 yılına kadar eğer kendi CBDC’sini geliştirmezse Euro’nun, Çin’in dijital yuan projesi tarafından geçileceğini tahmin ediyor. Raporda, ECB’nin dijital Euro’nun refahı için uygun bir ortam oluşturma ihtiyacını vurgulanırken, aksi takdirde Euro’nun küresel ekonomideki konumunu kaybetme riskinin olduğuna da dikkat çektildi.

Frankfurt School Blockchain Center başkanı Philipp Sandner, ECB’yi eylem eksikliği nedeniyle eleştirdi:

“ECB’nin tepkisi çok yavaştı. Özellikle, endüstri için bir CBDC’nin, örneğin programlanabilir paraya dayalı faydaları şu anda ihmal edilmektedir. Libra ve DC / EP (dijital Yuan) göz önüne alındığında, ECB jeopolitik konumunu korumak için hızlı tepki vermelidir.”

Rapor, Çin’in CBDC’si Euro için bir tehdit oluştururken, dijital Yuan’ın yakın gelecekte dünyanın rezerv para birimi olarak ABD Doları’nı geçme olasılığının düşük olduğunu belirtiyor.

dGen, “Dijital bir Yuan başlatmak, Dolar’ı yerinden çıkarmaz – en azından hemen değil” diye yazdı. dGen’e göre, “Çin’deki siyasi huzursuzluk ve rezervleri değiştirme ve faturalama çabaları” nedeniyle dijital Yuan’ın Dolar’ı yenme şansı düşük.

Bir merkez bankası tarafından yayınlanan bir CBDC, esasen nakitsiz işlemler sağlamayı, ödemeleri hızlandırmayı ve ilgili maliyetleri düşürmeyi amaçlayan paranın dijital temsilidir.

Çin, CBDC gelişimi açısından en aktif ülke olsa da, daha fazla ülke yeni finansal aracı agresif bir şekilde keşfetmeye başlıyor. Bu nedenle, Brezilya Merkez Bankası Eylül ayı başlarında Brezilyalıların 2023’ten önce bir CBDC görmeyi bekleyebileceklerini duyurdu.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.24%
$48,353.00
$599.58
Ethereum (ETH)
0.26%
$3,461.14
$9.00