CBOE Vadeli İşlemleri Başladı, Bitcoin Fiyatı Sert Yükseldi

Bu gece CBOE vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesi bitcoin için büyük bir harekete neden oldu. Vadeli işlemler 11 Aralık tarihinde, Türkiye...

0

Bu gece CBOE vadeli işlemlerin piyasaya sürülmesi bitcoin için büyük bir harekete neden oldu. Vadeli işlemler 11 Aralık tarihinde, Türkiye saatiyle gece saat 02.00’da başladı ve başladıktan kısa süre sonra Gemini Exchange’de fiyatlar 15.000 dolar üzerine sıçradı.

Baskı zamanından itibaren, bitcoin fiyatı Gemini Exchange’de 16.800 dolara yükseldi. Ocak 2018’de sona erecek olan vadeli işlemler 18.500$, yani 3.500 $ ‘lık bir artışla işlem görüyor. Vadeli işlemlerin fiyatta yarattığı bu hızlı artış, zaten iki ‘devre anahtarı’nı tetikledi ve bir üçüncü devre anahtarını tetikleme için tehdit ediyor. CBOE, traderlara büyük fiyat hareketleri durumunda kırılmaya ve yeniden düşünme şansı vermeye yönelik sözde kırılma planları uygulamaya başladı. Herhangi bir kazanç veya kaybı %10’dan fazla olan bir trade sonucunda, işlemler 2 dakika dururken, % 20 veya daha fazla hareket ticaretin beş dakika durmasına neden olur.

CBOE’nin Bitcoin vadeli işlem ürününün (“XBT” adı altında işlem gören) piyasaya sürülmesinin ardından, talep o kadar yoğundu ki, borsanın web sitesi dakikalar içinde çöktü. Son beş saat içinde, yaklaşık 2.000 sözleşme ele geçirildi. Her sözleşme, bir Bitcoin’i temsil ediyor ve bu da sadece birkaç saat içinde 30 milyon dolardan fazla işlem hacmi anlamına geliyor. Wall Street yatırımcılarının genellikle sadece Pazartesi’den Cuma’ya kadar olan dönemde dikkat çekici olması dikkat çekicidir. Bu oran, hafta içinin Bitcoin piyasası için çok hareketli geçeceğinin bir ispatı niteliğinde.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.