bitcoin
Bitcoin (BTC) $46,928.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,905.68
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $536.79
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinCFTC ve SEC Kripto Düzenleme Kontrolü İçin Yarışıyor

CFTC ve SEC Kripto Düzenleme Kontrolü İçin Yarışıyor

ABD’nin iki önemli kurumu Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) kripto düzenlemesi konusunda daha yetkili olmak istiyor.

ABD’li haber kanalı Bloomberg tarafından yayınlanan habere göre, stablecoinleri düzenlemek konusunda net tavırlar alan CFTC ve SEC daha fazla yetkiye sahip olmak için tüm silahlarını masaya koyuyor.

CFTC’ye Daha Fazla Yetki İstendi

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu başkan vekili ve Başkan Biden’in resmi olarak devralmaya adayı olan Rostin Behnam, Senato Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi’nden CFTC’ye dijital varlık sektörünü düzenlemek için daha fazla yasal yetki vermesini istedi.

Onay duruşmasının bir parçası olarak komite huzuruna çıkan Behnam, ajansın türev borsası BitMEX ve stablecoin ihraççısı Tether’e karşı son yaptırım eylemlerinin, ajansın gerekenlere sahip olduğunu kanıtladığını söyledi. Ancak, çoğu emtia olarak sınıflandırdığı 2,6 trilyon dolarlık kripto piyasa değeri göz önüne alındığında, “buzdağının görünen kısmı” diye ekledi.

Behnam Komite Başkanı Debbie Stabenow’a verdiği demeçte, “Bu komitenin CFTC için yetkiyi genişletmeyi düşünmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.” “Bunun, türev ürünler düzenleyicisi olarak tarihi rolümüzden kesinlikle bir ayrılma olacağını” kabul ederken, sektörün hızlı büyümesine ve hem yatırımcılar hem de finansal istikrar için potansiyel risklere dikkat çekti.

Behnam, “Birinci polisin görev başında olmasının kritik derecede önemli olduğunu düşünüyorum,” diyerek sözlerini tamamladı. “Ve kesinlikle CFTC, eğer bu komite isterse bunu yapmaya hazır.” Senato tarım komitesi CFTC üzerinde yargı yetkisine sahiptir.

SEC Başkanı Gensler Yetkileri Eline Alabilmek İçin Lobi Yapıyor

Pazartesi günü Bloomberg, SEC Başkanı Gary Gensler’in, sabit paralar, fiat para birimlerine sabitlenmiş dijital varlıklar üzerinde daha fazla yetki için Behnam ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ile birlikte oturduğu Hazine Bakanlığı ve Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nda lobi yaptığını bildirdi. Makaleye göre, Gensler “SEC’in yatırım işlemlerine dahil olduklarında tokenleri denetleme yetkisine sahip olduğunu netleştirmeye” çalıştı. Hazine Bakanlığının, CFTC’nin de bir rol oynamasıyla SEC’in 32 milyar dolarlık stablecoin pazarında liderliği ele geçirmesine izin vermeye hazır olduğunu söylemeye devam etti.

Tarihsel olarak, SEC ve CFTC, her ikisi de örtüşen rollerle dijital varlık alanındaki birincil düzenleyici oyuncular olmuştur. SEC, menkul kıymetlerin – gelecekteki kar beklentisiyle el değiştiren varlıklar – ticaretini düzenlemekten sorumlu olacak.

CFTC, 2015’ten beri Bitcoin’den bir emtia olarak bahsediyor, ancak bu aslında kripto para birimini düzenleme gücüne sahip olduğu anlamına gelmiyor. Bu Ağustos ayında, CFTC Komiseri Dawn DeBerry Stump, ajansın emtiaları düzenlemekle değil, Bitcoin vadeli işlemleri gibi bu emtialara dayalı türevleri düzenlemekle suçlandığını açıkladı.

Stump, “CFTC, nakit dijital varlıkları içeren manipülasyon ve dolandırıcılığı caydırmak için birkaç yıl boyunca daha geniş uygulama yetkisini agresif bir şekilde kullandı, ancak CFTC bunları düzenlemese de” dedi.

Bu, Behnam’ın bugün değindiği bir nokta. “Dolandırıcılık ve manipülasyonla mücadele ile ilgili sınırlı yasal yetki nedeniyle hırpalanan birkaç polisten biri olduk” dedi.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
17.96%
$46,928.00
$8,428.27
Ethereum (ETH)
15.6%
$3,905.68
$609.29