bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,852.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,958.42
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.94
Ana SayfaKripto Para HaberleriChainlink ve Tezos Vadeli İşlemleri BitMEX'te Başlıyor

Chainlink ve Tezos Vadeli İşlemleri BitMEX’te Başlıyor

BitMEX, Chainlink ve Tezos için vadeli işlem ticareti başlatacağını açıkladı.

Kripto vadeli işlem borsası BitMEX, önümüzdeki haftalarda borsada iki yeni altcoin listeleneceğine dair bir açıklamada bulundu. Bunlar Oracle sağlayıcısı Chainlink (LINK) ve yönetişim protokolü Tezos (XTZ) tokenleri.

“LINK, BitMEX platformunda bulunan ilk DeFi bağlantılı sözleşme olacak ve LINK, XTZ ile birlikte, en yüksek piyasa değerine sahip ve en çok işlem gören altcoinlerden ikisini temsil ediyorlar. Bu, kullanıcılarımıza en iyi kapsamı sağlama amacımızda bir ileri adımdır.”

Ek olarak, borsada zaten listelenen iki token için yeni ticaret sözleşmeleri sunulacak. Bunlar, halka açık blockchain projesi Cardano (ADA) ve merkezi olmayan altyapı sağlayıcısı EOS.

Vadeli işlem ürünleri, piyasa katılımcılarının spot ticaretinin aksine, gerçek varlığı elinde bulundurmadan hem yükselen hem de düşen kripto fiyatları üzerine işlem yapmalarına olanak tanır. Bu, erişilebilirliği artırır ve kripto para birimlerinin depolanmasıyla ilgili riskleri azaltır.

BitMEX, yeni altcoin sözleşmelerinin stablecoin’lere karşı işlem göreceğini ve yatırımcıların spot piyasada, diğer borsalarda aldıkları temel pozisyonları daha iyi yansıtacağını ekledi. Ayrıca, Tether çiftlerinin (örneğin LINK / USDT), bir BTC veya ETH ticaret çiftine kıyasla genel altcoin hacimlerinin %60’ından fazlasını oluşturduğunu belirtti.

BitMEX, 2014 yılından beri kripto para piyasasında yüksek kaldıraçlı vadeli işlemlere öncülük ediyor. Traderların, Bitcoin fiyatlarının fiyat hareketleri üzerine ilk sermayelerinin bir katını kullanarak işlem yapmalarına izin veriyor.

Ancak geçtiğimiz yıllarda Binance ve Huobi gibi Asyalı rakipler, BitMEX gibi eski borsaların hem hacmini hem de perakende katılımını düşürdü. Zincir içi analiz firması Glassnode‘un verilerine göre, Binance’deki Bitcoin vadeli işlemleri son 24 saatte 6.29 Milyar Dolar’a ulaştı. Bu rakamla karşılaştırıldığında BitMEX hacimleri, Binance’den çok daha uzun süredir faaliyette olmasına rağmen 4.05 Milyar Dolar civarında.

BitMEX vadeli işlem hacimleri. Resim: Skew Analytics

Yalnızca Ağustos ayında Binance, çeşitli Bitcoin ve altcoinler 195 Milyar Dolar’ın üzerinde işlem hacmi kaydetti. Ancak borsa, yeni ürün lansmanlarıyla birlikte yeniden daha rekabetçi hale gelmeye başlayabilir.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.68%
$58,852.00
$2,165.75
Ethereum (ETH)
5.36%
$3,958.42
$212.17