Çin Bitcoin’den Ayrıldı, Japonya Tekrar Birinci!

Çin Bitcoin’den Ayrıldı, Japonya Tekrar Birinci. Japonya, küresel Bitcoin döviz piyasasının yüzde 50,75’lik pazar payıyla, bir kez daha en büyük...

0

Çin Bitcoin’den Ayrıldı, Japonya Tekrar Birinci.
Japonya, küresel Bitcoin döviz piyasasının yüzde 50,75’lik pazar payıyla, bir kez daha en büyük Bitcoin piyasası haline geldi. BitFury Başkan Yardımcısı George Kikvadze’yi de içine alan analistler, Japon Bitcoin piyasasında işlem hacmindeki artışın Çin’deki Bitcoin traderlarının çıkışına bağladı.

Bu hafta başlarında Çin hükümeti, yerel yetkililer ve mali düzenleyiciler, Çin Bitcoin alışverişi ve ticaret platformlarının hizmetlerini Eylül ayı sonuna kadar durdurmasını resmi olarak istemişti. Çin’deki en büyük iki borsa olan OKCoin ve Huobi, geçmişte ICO’larda yer almadıklarından 30 Ekim tarihine kadar faaliyete geçme fırsatı buldu.

Ancak traderlar artık Çin piyasası için istekli değil gibi görünüyor. Çin Bitcoin döviz piyasasının günlük ticaret hacmi üç günde yüzde %15’ten, %7’ye düştü.

CryptoCompare gibi çeşitli güvenilir Bitcoin pazar veri sağlayıcılarına göre Çin, raporlama sırasında global Bitcoin ticaretlerinin sadece %6.4’ünü oluşturuyor.

https://twitter.com/iamjosephyoung/status/909377325510225920

ABD’nin piyasa avantajları

Çin’in Bitcoin’in ulusal çapta yaptığı ticaret yasağı öncesinde ABD exchange piyasası, dünyanın en büyük pazarı olma konumunu sürekli olarak güvence altına aldı.

Bununla birlikte, ülkenin en büyük üç Bitcoin borsası olan BTCC, Huobi ve OKCoin’in açıklanmasının hemen ardından trader’lar Japon Bitcoin exchange piyasalarına geçti. Traderların aniden göç etmesi, Japonya ticaret hacminde kısa vadeli bir artıya yol açtı. Japonya, global Bitcoin market payında %20’lik söz sahibi olarak ABD’yi geride bıraktı.

Birçok olumsuz raporun aksine, Litecoin yaratıcısı Charlie Lee ve milyarder yatırımcı Tim Draper dahil, şifreleme ve Blockchain sektörleri içinde önde gelen geliştiriciler, analistler, araştırmacılar ve uzmanlar, Çin Bitcoin platformlarının kapanmasına yönelik iyimserliklerini dile getirdiler. Lee, Çin hükümetinin 2013’ten beri yaptığı gibi, artık pazarı manipüle edilemeyeceğini vurguladı.

Lee şunları söyledi:

“Bu iyi birşey. Çin, Bitcoin’i yasaklayarak artık pazarlarla oynamayacak. Kriptoparalar herhangi bir ülke tarafından öldürülmez. Merkezileştirilmiş alışverişlere bir çözüm, merkezi olmayan çözümlerdir. Decred Project ekibinin buna yardımcı olan bir şeyler geliştridiğini duydum. “

Bitcoin stabilizasyonu

Lee’nin vurguladığı gibi, Çin Bitcoin platformlarının kapanışı, küresel Bitcoin platformlarında traderların sadece %10 ila 15’ini etkiliyor. Ancak, spekülatörler ve sabırsız traderlar, Çin hükümetinin borsaları yasaklamasının ardından Bitcoin fiyatında büyük bir düzeltmeye yol açarak önemli bir düşüş yaratmıştı.

Yatırımcılar Çin pazarından Güney Kore’ye ve Japonya’ya geçtikçe, önümüzdeki birkaç hafta boyunca küresel Bitcoin platformları istikrara kavuşacak; Hem kriptopara exchange platformları, hem de kullanıcılar için daha etkili yönetmelikler, endüstri standartları ve politikalar geliştirildi.

Lee ve Draper’in belirttiği gibi, Çin Bitcoin kriptopara platformlarının kapatılması, uzun vadede Bitcoin için faydalı olacak. Ayrıca global Bitcoin exchange marketlerinin istikrar kazanmasına yol açacak.

yabancı kaynak: cointelegraph

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.