bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,417.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,925.88
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $537.15
Ana SayfaGenelÇin İlk CBDC Kara Para Aklama Vakasını Bildirdi

Çin İlk CBDC Kara Para Aklama Vakasını Bildirdi

Çin, CBDC konusunda titiz davranırken ve ödeme yöntemleri ile ilgili testlerine devam ederken CBDC’nin kara para aklama vakasına karıştığı haberleri dikkat çekti.

Henüz Çin CBDC kullanımına tam anlamı ile geçmemişken, ülkedeki 11 şüpheli dijital yuan ile kara para aklarken yakalandı. Çin Polisi bu kişileri göz altına aldı.  

11 Kişi Yasadışı Dijital Yuan Kullanımından Dolayı Tutuklandı

Çin polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, CBDC’leri kendi amaçları için kullanmak isteyen 11 kişi tutuklandı. Dijital Yuan ile kara para aklamaya çalışan bu kişiler hakkında dava açıldı. Dijital medya kuruluşu Jiemian’a göre, Çinli yetkililer, e-CNY olarak da adlandırılan dijital yuan’ı bir dolandırıcılıkla elde edilen fonları aklamak için kullandığı iddia edilen isimsiz bir grup kişiyi çökertti.

Xinmi Kamu Güvenliği Bürosu yetkililerine göre, bir kişinin 200 bin Yuan dolandırılması sonrasında parayı aklamak ve yurt dışına çıkartmak için dijital yuan’ın kullanılması söz konusu oldu. Bu durumu fark eden yetkililer yaptıkları soruşturma kapsamında 11 kişinin izini sürdü ve yapılan operasyon ile bu kişileri demir parmaklıklar ardına gönderdi.

Soruşturmalarına dayanarak, yetkililer, grubun dijital yuan hizmetini, fonları Kamboçya’da saklanan denizaşırı bir dolandırıcılık grubuna yönlendirerek para aklamak için kullandığını iddia ediyor. Yetkililere göre grup, yakalanmamak için yeni tanıtılan CBDC cüzdanlarından yararlanmaya çalıştı.

140 Milyon Kişi Dijital Yuan Cüzdanı Açtı

Çin’de kripto paralar yasak olsa da cüzdanlar son derece aktif bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ülkede 140 milyon kişi Dijital Yuan için cüzdan açtırdı. Bu da kripto varlığa ülkedeki birçok kişinin ilgi göstereceği anlamına geliyor. Dijital yuan, blok zinciri kullanmak yerine, işlem güvenliği ve çift harcamayı önlemek için dijital imzalara ve şifreli depolamaya güvenir. CBDC özel olarak ve eşler arası bir şekilde değiş tokuş edilebildiği için, tıpkı fiziksel nakit gibi finansal suçlarda kullanılma potansiyeline sahiptir.

Çin merkez bankası, kara para aklama gibi yasa dışı faaliyetler için dijital varlıkların ve stablecoin’lerin kullanımıyla ilgili endişelerini defalarca dile getirdi. Haziran 2021’deki bir olayda, ülke yetkilileri kripto para aklama ile ilgili bin 100’den fazla şüpheliyi tutukladı.

Ayrıca, Çinli yetkililerin muhtemelen veri analitiği kullanarak CBDC akışını analiz edebilecekleri göz önüne alındığında, dijital yuanın kara para aklama aracı olarak etkinliği oldukça sınırlı olabilir.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.91%
$47,417.00
$8,018.21
Ethereum (ETH)
14.4%
$3,925.88
$565.33