bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaGenelÇin Merkez Bankası Uyarısı ile Bitcoin Yüzde 5 Düştü

Çin Merkez Bankası Uyarısı ile Bitcoin Yüzde 5 Düştü

Çin’in Bitcoin ve kripto paralar ile ilgili karşı duruşu devam ediyor. Dijital Yuan ile uğraşan ülkenin finans kaynakları, kripto para işlemlerinin yasaklandığı duyurusu ile sarsıldı.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, geçtiğimiz aylardan bu yana Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara ciddi önlemler almaya başladı. Önce madencileri gönderen ülke şimdi de Çin Merkez Bankası başkanı tarafından yapılan uyarı ile gündeme geliyor. Çin Merkez Bankası yaptığı bu uyarı ile birlikte Bitcoin’in yüzde 5 düşmesine neden oldu.

PBoC, Kripto İşlemlerinin Yasadışı Olduğunu Söyledi

Çin’de kripto para birimlerinin yasak olduğuna değinen banka yetkilisi yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin hızlı bir şekilde benimsenmesinin finansal açıdan zarar verici olduğunu dile getirdi. Bu konuda diğer ülkeleri de uyaran yetkili, Bitcoin ve kripto paralar konusunda önlem alınması gerektiğini belirtti.

Çin Merkez Bankası Ödeme ve Mutabakat Müdürü olan Wen Xinxiang, kripto para birimlerinin zamanla resmi para birimlerinin önüne geçmeye başladığının altını çizdi. Aynı şekilde stablecoinlerin de oldukça tehlikeli olduğuna değinen Xinxiang, günümüzde kripto paraların 800 milyar doları, stablecoinlerin ise 120 milyar doları aştığını söyledi. Kullanıma devam edilmesi durumunda bu miktarın daha da artacağını öngördüğünü de ekledi.

Çin Merkez Bankası Ödeme ve Mutabakat Müdürü olan Wen Xinxiang

Geleneksel yöntemle çalışan bankacılık sisteminde kripto paraların ciddi sorunlar yarattığına dikkat çeken Xinxiang, bilinen ödeme sistemi ile çalışmayan kriptonun ayrı bir sistem gereksinimine ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Bunun da finans kuruluşlarının ellerin zayıflattığının altı çizildi.

Anonimlik Kara Para Aklama Suçunu Tetikliyor

Kripto para birimlerinin anonim olduğuna dikkat çeken Çin Merkez Bankası Ödeme ve Mutabakat Müdürü Xinxiang, bunun da bu sistem üzerinden kara para aklama gibi bir suçu rahatlıkla gerçekleştirme şansı verdiğini belirtiyor. Ayrıca geleneksel finansal sistemin kripto ile rekabet etmesi için daha fazla önlem alınması gerektiğini savundu:

“Sanal para biriminin zorluğu çok büyük. Geleneksel finansal sistem, finans endüstrisindeki büyük teknoloji şirketlerinin rekabetine yanıt verdiğinde, tekel karşıtı çabaları artırmak ve kişisel gizlilik ve bilgi korumasını güçlendirmek için yasa ve denetim gibi geleneksel yöntemlere de güvenebilir.”

Wen Xinxiang’ın bu ifadeleri Çin’in bu yıl aldığı karar ile kripto paraların ticareti ve üretiminin yasaklanması konusunda ülkenin kararlı duruşunun devam edeceğini gösteriyor.

Çin Merkez Bankası başkan yardımcısı Fan Yifei, daha önce Temmuz ayında stablecoin’lerle ilgili endişelerini dile getirerek, özel ödeme sistemindeki gelişme hızının “çok endişe verici” olduğunu belirtmişti. Çin hükümetinin stablecoin’ler konusundaki şüpheciliğine rağmen, bazı yerel oyuncular Çin merkez bankası dijital para birimi olan dijital yuan’a sabitlenmiş merkezi olmayan stablecoin’leri deniyorlar.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61