Çin Merkez Bankasından Blockchain Yatırımlarına “Balon” Uyarısı

Çin merkez bankası, hükümeti blockchain sektöründeki spekülatif finansmana ve yatırımlara yönelik denetimi güçlendirmeye çağırdı. Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk...

0

Çin merkez bankası, hükümeti blockchain sektöründeki spekülatif finansmana ve yatırımlara yönelik denetimi güçlendirmeye çağırdı.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası Araştırma Bürosu, Salı günü “Blockchain ne yapabilir ve ne yapamaz?” Başlıklı bir çalışma yayınladı.

CCN Çin’in çalışma belgesinin erken bir analizi, merkez bankasının araştırma kolunun blok zincirinin etkisini ve toplumdaki merkeziyetsiz teknolojiyi ticarileştirmeyi amaçlayan çeşitli projelerin çalışmalarını ortaya koymakta.

Açıkça, merkez bankası otoritesi blok zinciri teknolojisi üzerindeki bir görüş için “öncelikle, blockchain’in işlevini abartmayın” çağrıda bulundu. Block zinciri teknolojisinin gelişmesinden bu yana geçen yıllarda bazı endüstri uygulamaları, özellikle mali sektörde “bazı blockchain uygulamalarının mümkün olmadığını kanıtlamıştır”.

“Şimdiye kadar, hiçbir teknolojik inovasyon, finansal sistem üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip değildi ve blockchain de bir istisna değil.”

Üstelik, PBoC’un araştırma birimi, kamu kuruluşlarının bağış toplama yoluyla yasaları ihlal ettiğine dair kamuoyu desteğini talep ettikten sonra sektöre, finansmanın denetlenmesini geliştirmek için ilgili Çin hükümet kurumlarını da çağırdı. Bu bağlamda, PBoC dahil olmak üzere Çin makamları, ülkedeki tüm ICO’lara yönelik geniş kapsamlı bir yasak çıkardı.

PBoC’nin çalışma raporu şunları içeriyor:

Şu anda, blockchain yatırım ve finansman sektöründeki balon açıktır. Spekülasyon, piyasa manipülasyonu ve hatta yasaların ve yönetmeliklerin ihlalleri, özellikle halka arz işlemleri içeren token projeleri için yaygın durumda. İlgili devlet daireleri denetimi güçlendirmeli ve finansal riskleri önlemelidir.

Bugünkü raporda, Eylül ayında PBoC tarafından tüketicilerin ve yatırımcıların kripto para birimi ticareti ve ICO risklerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuldu.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.