bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,803.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,987.60
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $453.49
Ana SayfaKripto Para HaberleriÇin'de Libra Sonrasında Kripto Paralar Yeniden Gündemde

Çin’de Libra Sonrasında Kripto Paralar Yeniden Gündemde

Facebook’un kripto parası Libra’nın ardından, Çin’de kripto para gündemi yeniden meşgul ediyor.

Libra’nın tasarlanma şekli, hükümetlerin kimin kime ödeme yaptığını görmesini veya sınır ötesi ödemeleri sınırlandırmasını zorlaştırmakta. Bu nedenle, Çin Halk Bankası (PBOC), gerçek kimliklerle bağlantılı olacak şekilde yönetebileceği bir para birimi oluşturma sözü verdi.

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei geçenlerde “Çin’in kendi Libra versiyonunu yayınlayabileceğini” söyledi.

Gerçek şu ki, Facebook Libra projesinin ayrıntılarıyla kripto para dünyasına cesur bir giriş yaptığını duyurdu ve dünya bunun hakkında konuşuyor.

Çin’de, teknoloji liderleri kendi görüşlerini önermeye başladıkça ve yerel medya, WeChat Pay, QQ Coin ve Alipay gibi dijital ödeme sistemleriyle Libra’yı karşılaştırmaya başladıkça, birçok farklı ses duyulmaya başlandı.

Çin’in, Facebook’un (ve Google’ın ve Instagram’ın) yanı sıra tüm kripto paralardan daha çok olarak ülkenin web arama devi Weibo’da “Libra”nın arandığını unutmayalım, şu anda üçüncü sırada yer alıyor.

Çin bu yılın nisan ayında, tüm kripto para birimi madencilerini sınırları içinde yasaklamayı önerdi. 2017’den beri ICO’ları yasakladı ve kripto para birimi borsalarını da yerel olarak yasaklayarak kullanıcıların işlem yapmalarını zorlaştırdı.

Bununla birlikte, şu anda Libra’nın yol açtığı olanaklar ve tehditlerle karşı karşıya kalan Çin’in merkez bankası, ulusal bir dijital para birimi için planlarını yeniden gözden geçiriyor.

Çin, Libra Alternatifi Yaratmalı

Bunu düşünen sadece Zhengfei değil. Eski Çin Halk Bankası (PBoC) müdürü Zhou Xiaochuan, Libra teklifiyle birlikte, Facebook’un fiat para birimleri ile değiştirilebilecek “güçlü” bir küresel kripto para potansiyeli olduğunu söyledi. Libra bununla birlikte, mevcut sınır ötesi ödeme sistemlerine de tehdit oluşturabilir ve ulusal para birimlerini zayıflatabilir.

Xiaochuan şunları söyledi:

“Libra, geleneksel sınır ötesi ticaret ve ödeme sistemini etkileyecek bir konsept ortaya koydu. Bu yeni risk Çin için büyük bir risk olmasa da, hükümet iyi hazırlıklar yapmalı ve Çin yuanını daha güçlü bir para birimi yapmalı.”

Orient Securities’in kıdemli analisti Chen Dafei ise, büyük teknoloji şirketlerinin Alibaba veya Tencent’in ulusal bir dijital para biriminin çıkarılmasında potansiyel olarak yer alabileceğini düşünüyor.

PBOC Araştırma Bürosu müdürü Wang Xin, Merkez Bankası’nın, Kripto pazarında teklif edilen para birimlerinin Devlet Konseyinin onayıyla araştırılmasına ve geliştirilmesine yardımcı olmak için pazara yönelik kurumları desteklediğini söyledi.

“Merkez bankası tarafından yayınlanan bir dijital para birimi, para politikasının verimliliğini artırabilir ve ödeme sisteminin optimize edilmesine yardımcı olabilir.”

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.24%
$58,803.00
$1,905.22
Ethereum (ETH)
4.55%
$3,987.60
$181.44