bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,569.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,259.46
tether
Tether (USDT) $0.996149
binance-coin
Binance Coin (BNB) $582.56
Ana SayfaKripto Para HaberleriÇin'in Dijital Yuan Projesi, Sınır Ötesi Kullanım İçin Pilot Testleri Genişletiyor

Çin’in Dijital Yuan Projesi, Sınır Ötesi Kullanım İçin Pilot Testleri Genişletiyor

Hong Kong Para Otoritesi (HKPO) tarafından bildirildiğine göre, dijital yuan’ın sınır ötesinde kullanımına yönelik testlerin ilk aşaması başarılı oldu.

Çin Halk Bankası Dijital Para Kurumu ve Hong Kong Para Otoritesi, sınır ötesi ödemelerde dijital yuan kullanımının ortak testiyle hızla ilerliyor. Bloomberg‘e göre bu hafta HKPO personeli, para biriminin sınır ötesi kullanımı için testlerin ilk aşamasının başarılı olduğunu doğruladı. İlk testler, seçilen tüccarlar ve Çin makamları tarafından belirlenen bir banka dahil olmak üzere birden fazla tarafı içeriyor. HKPO, pilotların bir sonraki aşaması için planların çoktan başladığını söyledi:

“İlgili uygulamanın kullanımını, sistem bağlantısını ve sınır ötesi satın almalar gibi belirli kullanım durumlarını test ettik. Sınır ötesi ödemeler için e-CNY kullanımının genişletilmesi ve derinleştirilmesi de dahil olmak üzere teknik testin bir sonraki aşamasında PBOC (Çin Halk Bankası) ile görüşüyor ve işbirliği yapıyoruz.”

Dijital Yuan

Çin, CBDC geliştirme ve testleriyle şimdiye kadar dünyanın en büyük ekonomisi konumunda duruyor. Ülke, içerisinde çok sayıda gelişmiş pilot testi tamamlamış ve Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları sırasında para biriminin benimsenmesini teşvik etmek için daha fazla plan açıklamıştır.

Bununla birlikte HKPO, 2017’den bu yana, hem yurt içi bankalar arası ödemeler hem de sınır ötesi ödemeler için, Bank of Thailand ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası’nı içeren ortaklarla CBDC ihracatının fizibilitesini keşfetmek için çok sayıda ortak proje yürüttü.

Oliver Wyman’da finansal hizmetler müdürü ve yakın zamanda yayınlanan dijital yuan raporunun ortak yazarı olan Michael Ho, Çin’in yeni para biriminin öneminin yalnızca artan dijitalleşme olgusundan değil, ileriye dönük olduğunu ve özel sektörden ziyade Çin hükümeti tarafından desteklenen büyük ölçekli bir ödeme altyapısı olduğunu söylüyor.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.59%
$56,569.00
$333.76
Ethereum (ETH)
3.01%
$4,259.46
$128.21