CME Bitcoin Vadeli İşlemleri 20.000 Dolar Üstünde Başladı

CME Group’un uzun zamandır beklenen bitcoin vadeli sözleşmeleri bugün 20.000 $’ın üzerinde satış fiyatı ve yükseliş sinyaliyle faaliyete geçti. Chicago...

0

CME Group’un uzun zamandır beklenen bitcoin vadeli sözleşmeleri bugün 20.000 $’ın üzerinde satış fiyatı ve yükseliş sinyaliyle faaliyete geçti. Chicago merkezli vadeli işlemler, exchange operatörünün kripto para birimi planlarını açıklamasından sonra vadeli sözleşmeler, 18 Aralık’ta Türkiye saatiyle 02:00’da piyasaya sürüldü. Ocak sözleşmesinin açılış fiyatı, CME’nin referans fiyatın olan 19.500 $ karşılığında 20.650 $’lık sözleşmeler satıldı.

CME verileri ortaya çıktı ve ilk saat içerisinde 200’den fazla Ocak 2018 sözleşmesinin satın alındığı görüldü. Operatör sitesinde, Haziran ayında sona erecek bir Şubat 2018 sözleşmesi ve bir Mart 2018 sözleşmesinin birlikte satıldığı gösteriliyor. Son üç ayın fiyatları 20.000 doları aşıyor.

CME’nin bitcoin vadeli işlemlerini başlattığında 19.400 Dolar olan kapanış fiyatına karşı, açılıştan bu yana sözleşmeler satılmaya devam etti.

Geçtiğimiz hafta, CBOE’den başlayarak geçtiğimiz hafta bitcoin vadeli işlemlerin başlamasıyla birlikte, kurumsal yatırımcıları hedef alan birden fazla ürün piyasaya çıktı. Ve daha önce bildirildiği üzere, Nasdaq ve Wall Street’teki Cantor Fitzgerald’ın da aralarında bulunduğu diğer kurumsal devlerin 2018 yılında bitcoin’i merkez alan ürünler piyasaya çıkartması bekleniyor.

Bununla birlikte, CME’nin lansmanı da piyasa yorgunluğunun belirtilerini gösterdi. CME’nin sitesi açıldıktan sonra, web sitesinde yoğun trafik yüzünden kısa süre çöküntü yaşayan CBOE, şimdilerde istikrarlı bir duruş sergiliyor. Ayrıca ilk saat süresince, bitcoin satış fiyatını 18.424 $ ‘ın altına düşürdü.

 

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.