Coin Dolandırıcılığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bundan 2-3 sene önce bile kriptopara dünyasıyla tanışanların yüzde 90’ı altcoin değil, Bitcoin trader’ıydı. Ayrıca sadece trade değil, kriptopara ekosistemini derinlemesine anlamaya çalışan insanlardı bu bahsettiğim yeni tanışanlar. Yani işin sadece para kazanma kısmını değil, enine boyuna mantığını kavrayan, nasıl işlediğini hayli iyi bilen bir kitle..

Özellikle Bu sene ülkemizde kriptopara merakı patladı. Patladı patlamasına ama pek de bilinçli bir kitlenin oluştuğunu şahsen söyleyemem. Biraz önce bahsettiğim bilinçli kitle direk Bitcoin ile tanışmış ve blockchain’e mining’e kökten ilgi duymuştu. Şuan bu sektörle tanışan kişilerin büyük çoğunluğu direk altcoinlerle tanışıyor. Yada altcoin madenciliğiyle. “Coin (kriptopara) nedir?” Bilmezken yatırım yapmak yahut zorluk derecesini dahi bilmeden mining için rig kurmak küllüm zarardan başka hiçbirşey değil. Uzun lafın kısası, işin özünü tam kavramadıktan sonra, kriptopara dünyası, yatırımınız için tam anlamıyla mezarlık.

Olayı kavramadan alacağınız pozisyonlar sonunda çok fazla zarar edebilirsiniz yada direk kısa yoldan coin dolandırıcılığı zincirlerine kanıp varınızı yoğunuzu bu neo-dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Kriptopara düynasında sıkça yaşanan dolandırıcılık faaliyetlerinin için istemsizce dahil olan bir kurban olabilirsiniz.

Sahte ICO’lar, sadece balina diye tabir ettiğimiz büyük yatırımcıların cebini doldurmak için ortaya çıkarılan pump/dump amaçlı altcoinler, telegram vb üzerinden ücretli altcoin p/d grupları ve daha sayabileceğimiz bir sürü scam girişimine çok dikkat etmelisiniz. Hayali bulut madencilik şirketleri, ponzi şemaları vb. gibi de birçok olay mevcut. Ayrıca şu sıralar ucuz Bitcoin diyerek yeni yatırımcılara BitcoinCash gönderen dolandırıcıların çıktığı da bilinmekte. Dikkatli olmakta fayda var…

  • 2016, geçtiğimiz sene ağustos ayında en büyük bitcoin borsası olan BitFinex hacklenmiş ve 60 Milyon Dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı.
  • Yine geçen sene HashOcean adlı sözde bulut madencilik sistemi sahipleri bir anda milyonlarca dolarlık bitcoinlerle birlikte ortadan kaybolmuştu. Sadece Türkiye’den bile milyon liraları bulan kayıplar vardı.
  • Bu yıl CoinSpace adlı bir altcoin çıkacağı taslağı üzerine sahte bir ICO ile oluşturulan dolandırıcılık şeması. Türkiyeden de birçok kişinin paralarını kaptırdığı olayda da milyonlarca dolar çalındı.

ve daha saymadığımız irili ufaklı yüzlerce, binlerce dolandırıcılık olayı bulunuyor. Dikkatli davranmazsanız siz de şekilde yatırımınızı bu tarz coin dolandırıcılığı sistemlerine kaptırabilirsiniz.

Peki Nelere Dikkat Etmeliyiz?
  • Güven vermeyen, bilinmedik exchange ve mining sitelerinden işlem yapmayın.
  • Tüm kullanıcı hesaplarınızda 2FA (2 Adımlı Doğrulama) kullanın.
  • Platformlarda Trade yapmadığınız bakiyenizi kendi coin adresinize gönderin.
  • Çok kısa zamanda çok büyük kazançlar vaad eden network sistemlere itibar etmeyin.
  • Risk Bölümlendirme (Yatırımınızı tek alana değil, birden fazla alana yayın.)
  • Bilgisayarınızı sürekli güncelleyin ve güvenlik önlemlerinde titiz davranın.

Ülkemizde bu sene gerçekten bir kripto para furyası başlamış bulunuyor ve bundan sonra da artarak devam edecektir arkadaşlar. Bu nedenle, piyasada yeni ve deneyimsiz olan tüm kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı ele aldım. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img