bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,698.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,964.83
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $546.58
Ana SayfaKripto Para HaberleriCoinmarketcap Hacklendi ve 3,1 Milyon Kullanıcı E-Posta Adresi Sızdı

Coinmarketcap Hacklendi ve 3,1 Milyon Kullanıcı E-Posta Adresi Sızdı

Çalıntı hesapları takip eden Have I Been Pwned'e göre, CoinMarketCap hesaplarına bağlı 3,1 milyon e-posta adresinin hack forumlarında alınıp satıldığı bildirildi.

Kripto para birimleri için fiyat takip eden bir web sitesi olan CoinMarketCap’in 3,1 milyon kullanıcı e-posta adresini sızdıran bir saldırının kurbanı olduğu bildirildi.

Coinmarketcap

Bilgiler Korsanların Kullandığı Forumlarda Yer Alıyor

Bilgiler, saldırıya uğrayan e-posta adreslerinin çeşitli bilgisayar korsanlığı forumlarında çevrimiçi olarak alınıp satıldığının ve saldırıların ve ele geçirilmiş çevrimiçi hesapların izlenmesine adanmış bir web sitesi olan Have I Been Pwned tarafından ortaya çıktıktan sonra ortaya çıktı.

Binance kripto para borsasının bir yan kuruluşu olan CoinMarketCap, sızdırılan kullanıcı hesaplarının listesinin kullanıcı tabanıyla eşleştiğini doğruladı:

“CoinMarketCap, kullanıcı hesaplarının bir listesi gibi görünen çevrimiçi veri yığınlarının ortaya çıktığını fark etti. Gördüğümüz veri listeleri yalnızca e-posta adresleri olsa da, abone tabanımızla bir korelasyon bulduk.”

Şirket Saldırıya Uğradığını Doğruladı

Şirket, 3,1 milyon (3,117,548) kullanıcı e-posta adresinin sızdırıldığını doğrularken, bilgisayar korsanlarının hesap şifrelerinin hiçbirine erişmediğinden emin oldu. CoinMarketCap sözcüsü, “Kendi sunucularımızdan veri sızıntısı olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadık – bu sorunu aktif olarak araştırıyoruz ve yeni bir bilgi alır almaz abonelerimizi güncelleyeceğiz” dedi.

Teyit edilmesine rağmen, CoinMarketCap hack’in kesin nedenini henüz belirlemedi. Konu ile ilgili olarak CoinMarketCap şunları söyledi:

“Gördüğümüz verilerde şifre bulunmadığından, bunun büyük olasılıkla, kullanıcıların şifreleri birden fazla sitede yeniden kullanmış olabileceği başka bir platformdan kaynaklandığına inanıyoruz.”

Coinbase’de Hacklenmişti

Coinbase kripto borsasında yakın zamanda yapılan bir hack, 6 bin kullanıcı hesabının tehlikeye girmesiyle sonuçlandı.

Saldırı, borsanın çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) sisteminden yararlanmanın bir sonucuydu, bu da bilgisayar korsanlarının kullanıcının e-posta adreslerine erişimi olduğunu gösteriyor. Coinbase’e göre, saldırganlar hesap kurtarma sürecinde bir güvenlik açığı tespit etti:

“Bu olayda, iki faktörlü kimlik doğrulama için SMS metinleri kullanan müşteriler için, üçüncü taraf, bir SMS iki faktörlü kimlik doğrulama jetonu almak ve hesabınıza erişmek için Coinbase’in SMS Hesap Kurtarma işlemindeki bir kusurdan yararlandı.”

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.21%
$47,698.00
$7,731.85
Ethereum (ETH)
13.8%
$3,964.83
$547.15