Copy Trade Nedir? Uzmanların Alım-Satım İşlemleri Nasıl Kopyalanır?

Farklı piyasalardaki varlıkları alıp satmayı isteyen ama her piyasa hakkında yeterli teknik analiz bilgisi olmayan kullanıcılar için Copy Trade adı...

2

Farklı piyasalardaki varlıkları alıp satmayı isteyen ama her piyasa hakkında yeterli teknik analiz bilgisi olmayan kullanıcılar için Copy Trade adı verilen güzel bir yöntem bulunuyor.

Copy Trade, işlem yapmayı düşündüğünüz varlık hakkında hiçbir bilgiye sahip olmasanız bile, o varlık üzerinde işlem yapan en popüler ve en çok kazanan traderların işlemlerini, belirlediğiniz yatırım miktarıyla otomatik olarak takip etmenize yarayan bir özelliktir.

Özellik Hangi Borsalarda Var?

Bu zamana kadar, copy trading özelliği en çok kullanılan borsa 1Broker ve 1Fox borsasıydı. 1Broker borsası kripto para piyasaları, emtia, hisse senetleri gibi farklı alanlarda hizmet veren bir platformdu fakat geçtiğimiz sene kapanmıştı.

Şimdi ise neredeyse 1broker’ın devamı diyebileceğimiz Barginex borsası, Copy Trading yapmayı özleyen kullanıcılara kapısını açtı. En büyük kullanıcı kitlesini Türk traderların oluşturduğu Barginex plaformunda işlem yapmak oldukça kolay.

Copy Trade Nasıl Yapılır?

Copy Trade işlemini Barginex Borsası üzerinde göstereceğiz arkadaşlar. Bu özellik haricinde Barginex platformunu tanıtmış olduğumuz yazımıza da ayrıca buradan ulaşabilirsiniz.

Barginex’e girdiğimizde karşımıza aşağıdaki anasayfa çıkıyor. Sol tarafta bulunan küçük profil alanında toplam bakiyenizi Bitcoin cinsinden görebiliyorsunuz. Ayrıca, “Deposit” butonundan hesabınıza bakiye ekleyebilir, “Withdraw” kısmından ise hesabınızdaki bakiyeyi kendi Bitcoin cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Barginex Anasayfa Copy Trade
Barginex Anasayfa

Monthly Popular Traders” alanında, aylık olarak en popüler traderlar listeleniyor. Popüler kullanıcıların kutucuklarında, işlemlerini kopyalayan kaç kullanıcının olduğu ve yüzde kaç kar ettiği görülüyor. Diğer önemli kısım ise Kırmızı, Açık Yeşil ve Koyu Yeşil alanlar.

Borsada 10 kata kadar kaldıraçlı işlem uygulanabiliyor. Margin trade (kaldıraçlı işlem) özelliği bulunduğu için, kullanıcıların işlemlerinde kullandığı ortalama margin kat sayısına göre risk alanı belirleniyor. Yüksek (Kırmızı), Düşük (Açık Yeşil) ve Çok Düşük (Koyu Yeşil) alanlar da, işlem kopyalayacak kullanıcıların alacakları risk seviyelerini gösteriyor.

Anasayfa’da yer alan popüler kullanıcılardan birine yada istediğiniz bir kullanıcının profiline tıklayarak önceki işlemlerini, kar zarar oranlarını ve kaç adet kopyalayan kullanıcı olduğunu açıkça görebiliyorsunuz.

Barginex Copy Trade
Barginex Copy Trade

Yukarıdaki resimde örnek olması amacıyla bir trader’ın profiline girdik. Sağ kısımda yüzdelik kazançları gösteriyor ve alta indikçe açık olan, kapatılmış pozisyonları görebiliyorsunuz.

Kullanıcıların işlemlerini kopyalamaya karar verdiğinizde, sol tarafta kırmızı çerçeveye aldığımız “Copy All Trades” butonuna tıklayarak aşağıdaki alanı göreceksiniz.

Barginex Copy Trade
Barginex Copy Trade

Açılan kutucukta, “her işlem başına kullanılacak Bitcoin miktarını” ve “günlük kaç adet işleme izin verdiğinizi” ayarlıyorsunuz. Bunları da hallettikten sonra “Copy” butonuna tıklıyorsunuz ve işlem tamam! Artık seçtiğiniz kullanıcının açtığı tüm işlemleri, belirttiğiniz ayarlarda kopyalıyorsunuz.

Ayrıca, Copy Trade işlemlerini istediğiniz zaman, o anki kazanç yada zarar oranıyla birlikte kapatabilirsiniz.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 comments

  1. Hakan Cevapla

    Öncelikle detaylı anlatım için teşekkürler,pekala trade yöntemini kopyaladık bundan sonra sistem nasıl çalışmaya devam edecek onu da detaylı bir şekilde anlatabilirmisiniz hocam teşekkürler.

    1. Çağatay Sancak Cevapla

      En kısa zamanda yeni bir yazı ile onu da anlatmaya çalışacağım… Ben teşekkür ederim 🙂