bitcoin
Bitcoin (BTC) $47,417.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,925.88
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $537.15
Ana SayfaGenelCrypto Para Borsası BitMEX, Karbon Nötr Olduğunu İddia Ediyor

Crypto Para Borsası BitMEX, Karbon Nötr Olduğunu İddia Ediyor

Kripto borsası BitMEX, şirketin bu yılın başlarında verdiği taahhüdün ardından artık karbon nötr olduğunu söyledi.

Kripto borsası BitMEX şimdi resmi olarak karbon nötr olduğunu iddia ediyor. Duyuru, bu yılın başlarında karbon nötrlüğü elde etme taahhüdünü yerine getiriyor.

BitMEX

BitMEX Konu ile İlgili Açıklama Yaptı

Kripto para borsası BitMEX, karbon nötr ile ilgili olarak açıklama yaptı. Bundan sonra borsanın bu konulara dikkat edeceğini belirtti. BitMEX CEO’su Alexander Höptner hazırlanan bir açıklamada:

“Sürdürülebilirlik zamanımızın zorluğudur. Bitcoin ve genel olarak kripto para birimi zamanımızın dönüştürücü teknolojisidir. Özellikle COP26 civarında, kriptonun işimizi mümkün kılan teknolojinin çevresel etkisi hakkında zorlu sorularla karşı karşıya kalması doğaldır”

Mayıs ayında, BitMEX karbon nötrlüğü taahhüt etti ve müşterilerinin ödediği her 1 dolarlık blok zinciri ücreti için en az 0,0026 dolar bağışlamayı içeren bir karbon dengeleme programı başlattı.

Höptner, “Bu önemli, çünkü daha yapısal, uzun süreli planlar yaparken mevcut faaliyetimizin çevresel etkisini azaltmamıza izin veriyor.”

Karbon Dengeleme ve Kripto Para Borsaları

Bitcoin gibi kripto para birimleri muazzam miktarda enerji tüketir. Cambridge Üniversitesi’nden yapılan tahminler, Bitcoin’in – bir ülke olsaydı – yıllık enerji tüketimine göre dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alacağını gösteriyor.

Bu da önemli bir karbon ayak izi anlamına geliyor. Bitcoin ayrıca, ısmarlama Bitcoin madencilik makinelerinin kısa raf ömrü göz önüne alındığında, büyük miktarda elektrik atığı veya e-atık üretiyor.

Sadece BitMEX değil, dünya çapındaki birçok şirket, sürdürülebilirlik konusunu ele almak için bir karbon dengeleme rejimi benimsemiştir. Bununla birlikte, karbon dengeleme, çok az ve çok geç bir çözüm olarak sıklıkla eleştirildi.

Yeni dikilen bir ağacın, bir karbon dengeleme planının vaat ettiği CO2 miktarını yakalaması 20 yıl kadar sürebilir. Geçen yıl Greenpeace için Alia Al Ghussain, “Küresel emisyonların bir kısmını bile dengelemek için çok sayıda ağaç dikmek ve onlarca yıl korumak zorunda kalacağız” dedi. Bununla birlikte BitMEX, karbon dengeleme ile ilgili eksikliklerin kesinlikle farkında.

Bir BitMEX sözcüsü, “Karbon dengeleme konusundaki eleştirmenlerin bakış açısını kesinlikle anlıyoruz ve stratejimizi dengelemeye ne ölçüde odaklamamız gerektiği konusunda dahili olarak tartışıyoruz” dedi.

Sözcü, “Sonuçta, iklim değişikliği gibi varoluşsal sorunlara mükemmel olmayan çözümlerin bile peşinden gitmeye değer olduğuna karar verdik” dedi.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
16.91%
$47,417.00
$8,018.21
Ethereum (ETH)
14.4%
$3,925.88
$565.33