Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Davos: Blockchain burada kalıyor

Davos: Blockchain burada kalıyor

Bitcoin ve blockchain, son birkaç ay içinde iyi bir nedenle, ayrıntılı olarak incelendi. Büyük bir risk olabileceği ve parabolik olarak yükselen fiyatlar şeklinde dikkate alınması önerildi.

Dünyanın finansal kurumlarının ofislerinde bir savaş var. Yanlış bilgilendirilmiş medyaya ve otoriter hükümetler; onu kınamakta mı, yoksa ayağa mı kalkıyor, devrimci teknolojiye yatırım yapanlara mı katılıyor?

 

Çok yüksek ve çok hızlı

Sorun, finansal kuruluşların istikrarlı bir şekilde başarılı olmalarıdır, yılda %3000’in üzerinde büyüyen ve hızla gerçekleşebilecek her şeyden sakınıyorlar. Kripto para pazarının kapasitesi de tam olarak budur ve altta yatan blokchain teknolojisiyle güçlendirilmiştir.

Royal Bank of Scotland’daki yeni teknoloji başkanı Richard Crook’un Financial Times’a verdiği bir raporunda;

“Kimin öğle yemeğine gideceğimize karar vermeye çalışan bu masanın etrafında oturuyoruz. Blokchain’in faydalarından biri olan, merkezcil olmayan yönetimi değiştirmeden, başka bir teknolojiyi ve iş modeline geçmenin çok az yolu vardır.”

Finansal kuruluşlar için belirsiz bir tehdit, merkezcil olmayan yönetilmelerdir. Ülkeler ve vatandaşları arasındaki finans akışlarını merkezileştirmek ve kontrol etmek onların görevidir. JP Morgan ve Citibank gibi büyük oyuncular endişeli çünkü kripto paralar, başkalarının paralarını kontrol ederek kazanç sağlayan iş modellerine karşı gidiyor. Bankalar, gizliliğinden dolayı da kriptoyu reddetmektedir; kara para aklama gibi sebeblerle nerden gönderdiklerini görmek istiyorlar.

Davos duygusu

Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, bu hafta yaptığı ‘kripto varlık kabarcığıyla‘ ilgili ilk oturumunu yaptı. Blokchain savunucuları, dolandırıcılığa dayanıklı olduğu ve işlemlerin değişmez bir kaydını sağladığını iddia eden teknolojiye verdikleri desteği gösterdiler. Mali veriler ve diğer verilere sıkı bir tutum takındıkları sürece hiçbir merkezi hükümet, banka veya şirket eşdeğerliği sunamaz.

Kripto, Wall Street’e, vadeli ticaret sunan birkaç büyük borsayla ve daha büyük ticaret evleri ile onları temizlemeyi teklif eden bankalarla girmiş bulunuyor. Enerji devleri ayrıca tıbbi araştırma tesisleri, güvenlik şirketleri, biyoteknoloji ve tarımsal sanayi, sosyal ağlar ve hatta bazı bankalarla birlikte blokchain çözümlerine yöneliyor. Eski Barclays patronu Antony Jenkins, blockchain etkisini derin olarak etiketledi ve FT’ye şunları söyledi;

“Küresel bir dijital para birimimizin olduğu bir dünyayı hayal edebiliyorsanız, bunun faydasının ne olacağını düşünün, tüm sürtünmeyi ve sistemden çıkacak maliyeti hayal edin. Elbette ki bunlar geleceğe çok uzak olabilir, ancak geleceğin çok uzakta olduğunu düşünmüyorum.”

Kripto para birimleri doğası gereği geçici fakat onlara güç sağlayan blokchain burada kalacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

FinCen Belgeleri Nedir ve Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor?

Kamuoyuna sızdırılan FinCEN belgeleri, dünyanın en büyük finans kuruluşlarının kara para aklama operasyonlarına nasıl aracılık ettiğini ve bu bankaların 2 Trilyon Dolar'ı...

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.

Uniswap, Tüm Kullanıcılarına 400 UNI Gönderdi

Ethereum blok zincirinde en çok kullanılan merkeziyetsiz borsa olan Uniswap, 16 Eylül'de UNI adında bir token yayınladı. Protokol, 1 Eylül'den önce borsayı...

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...