bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,777.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,227.92
tether
Tether (USDT) $0.999425
binance-coin
Binance Coin (BNB) $585.26
Ana SayfaKripto Para HaberleriUniSwap CoinBase Pro'yu Geride Bıraktı

UniSwap CoinBase Pro’yu Geride Bıraktı

Bir DeFi platformu olarak merkeziyetsiz olarak kripto türevleri alım satımı yapma imkanı sunan Uniswap borsası, kısa süre önce işlem hacmiyle Coinbase Pro‘yu geride bırakarak günlük hacimde yaklaşık 500 Milyon Dolar’a ulaştı.

Uniswap, kullanıcıların döviz ücretleri kazanmak için ERC-20 tokenları alıp satabilecekleri ve likidite sağlayabilecekleri merkezi olmayan bir değişim ve otomatik likidite protokolüdür.

Uniswap platformunda ne kadar çok işlem hacmi yapılırsa, likidite sağlayıcıları da o kadar çok ödül alır. Artan hacim ve sonuç olarak artan ödüller, Uniswap’in kilitli toplam değerinin neden bu kadar arttığını açıklıyor. Şu anda Uniswap platformunda kilitli olan değer 1,47 Milyar Dolar civarında ve bu da DeFi Pulse verilerine Uniswap’ı en büyük merkezi olmayan finans protokolü yapıyor.

Merkezi olmayan borsalar bir süredir var olmasına rağmen, geleneksel merkezileştirilmiş borsalar çeşitli nedenlerle her zaman daha popüler olmuştur. Fakat, teknoloji ilerledikçe DEX’ler giderek daha az karmaşık ve kullanımı daha kolay hale geliyor.

DEX Türleri ve Popüler Uygulamalar

Farklı ağlara dayanan ve farklı uygulamalara sahip birkaç tür Dex vardır. Popüler örnekler arasında Ethereum tabanlı bir DEX olan Uniswap‘in yanı sıra Curve, dYdX, EtherDelta, Waves ve diğerleri sayılabilir.

Uniswap, otomatik bir piyasa yapıcıdır. Bu da, likidite havuzlarından fon sağlayan akıllı sözleşmeler yoluyla otomatik olarak düzenlendiği anlamına gelir. Bu otomatik düzenlemeler, ticaret için her zaman likidite olduğu, ancak borsanın kendisinin oldukça sınırlı olduğu anlamına gelir. Uniswap (ve çatalı SushiSwap) kullanıcıların her türlü ERC-20 token ticaretini yapmalarına izin verirken, Curve Stablecoinlere odaklanır ve traderlara son derece düşük kaymalar sunar fakat bu her zaman düşük likiditeye sahip olan Stablecoin’lerde olmaz.

Uniswap ve Curve gibi protokoller popüler hale gelirken, 0x ve EtherDelta daha önce Ethereum’daki en popüler merkezi olmayan borsalardı. Fakat daha çok geleneksel sipariş defterleri içeren ve tamamen Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerle desteklenen tipik bir borsaya benziyorlardı.

DeFi Neden Popüler Hale Geliyor?

Genel olarak konuşmak gerekirse, merkezi olmayan borsalar Bitcoin ile aynı nedenden dolayı popüler hale geliyor:

Herhangi bir üçüncü tarafa güvenmiyorlar, bu nedenle kullanıcılar paralarını her zaman sadece cüzdanlarını kullanarak ve işlemi imzalayarak kontrol ediyorlar. Akıllı sözleşmenin güvenli olması koşuluyla, kimsenin fonları kötüye kullanmasının neredeyse hiçbir yolu yok.

DeFi likidite havuzları daha önce saldırıya uğramış olsa da, merkezi olmayan borsalar teoride saldırılara karşı dayanıklıdır. İlgili merkezi taraf olmadığı için, herhangi bir ek bilgi veya belge sağlamaya gerek yoktur.

Ayrıca DEX’lerin, kullanıcıların itibari para birimlerine para çekmesine izin vermediğini, platformlarda yalnızca sabit paralar olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle Uniswap’in herhangi bir listeleme kuralı yoktur. Bununla birlikte, DEX’ler muazzam bir popülerlik kazanmıştır.

Merkezi Olmayan Borsaların Bazı Sorunları

Merkezi olmayan borsaları kullanmanın hem avantajları hem de dezavantajları var.

Likidite eksikliği, hala devam eden en bariz sorunlardan birisi. Likidite sağlayıcılarındaki büyüme bunu fazlasıyla değiştirmiş olsa da, daha yapılması gereken çok şey var gibi görünüyor. Bir DeFi analiz platformu olan DappRadar‘dan Ilya Abugov, şunları söyledi:

“Borsaların hala anlamlı likidite seviyeleri elde etmesi ve sürdürebilmesi gerekiyor. Son DeFi eğilimi göz önüne alındığında, onlar haline gelmeleri ve alakalı kalmaları gerekiyor. Aynı zamanda hız ve pazarlamanın ön plana çıkmasıyla birlikte teknolojinin bir sorumluluk haline gelmemesi gerekiyor.”

DeFi’nin, ağ tıkanıklığına göre beklenmedik bir şekilde sıçrayabilen yüksek işlem ücretleri gibi başka dezavantajları da var. Ethereum ağındaki mevcut durum göz önüne alındığında bu şu an en büyük sorun olabilir.

Kullanıcı arayüzü her zaman DeFi’de bir sorun oldu. Bazıları için en büyük endişe bu olmasa bile, ana akımda benimsenme söz konusu olduğunda kullanım kolaylığı ve görsel olarak hoş sunum önemli. Bu platformların doğası göz önüne alındığında, kullanıcı arayüzünü belirlemek bazen daha zor olabiliyor, ancak bu kesinlikle gelişmekte olan bir durum.

Merkezi olmayan borsalar, belirli türev türleri veya marj ticareti gibi diğer borsaların yaptığı geniş hizmet ve işlev yelpazesini sunmuyor. DeFi’lerin merkezden dağıtılmadıkları göz önüne alındığında ise, kötüye kullanım vakalarını veya diğer sorunları yönetecek kimsenin olmayışı da bir dezavantaj haline geliyor.

CeFi ve DeFi: Birlikte Çalışabilirlik, Kurumsallaşma ve Rekabet

2020’de DeFi, kripto dünyasının odak noktası haline geldi ve birkaç kurumsal yatırımcı da DeFi sektörüne girmeye başladı. 21Shares araştırma görevlisi Lanre Ige, altcoinlere ve DeFi’ye kurumsal ilginin birkaç işareti olduğunu söyledi:

“Halihazırda kurumsal yatırımcılar için DeFi’ye maruz kalmayı sağlayan pek çok ürün olmadığı için, kurumların DeFi’ye ne ölçüde dahil olacağına karar vermek için henüz çok erken. Bununla birlikte, her ikisi de BNB ve Tezos ETP’leri tarihsel olarak en popüler olanlarımızdan ikisidir ve şu anda altcoinlere ve DeFi’ye olan bazı kurumsal ilginin bir işaretidir. ETP’ler gibi daha fazla ürün DeFi için kullanılabilir oldukça bunun büyüyeceğini düşünüyoruz. “

Synthetix halihazırda geleneksel varlıkları merkezi olmayan bir ortama getiriyor ve bunu yaparken büyük bir başarı yakaladı. Şuanda en büyük altıncı DeFi protokolü konumunda. Komodo gibi diğer projeler, atomik takas teknolojisine sahip farklı blok zincirleri arasında merkezi olmayan değişim hizmetleri sağlamaya odaklanmış durumda.

Bitrue ve OKEx gibi bazı merkezi borsalar, DeFi’nin devam eden genişlemesiyle rekabet etmenin bir yolu olarak hem merkezi hem de merkezi olmayan finans araçları aracılığıyla yüksek verimli seçenekler sunmaya başladı. Ancak, mevcut büyümenin devam edip etmeyeceği veya DEX’lerin eninde sonunda daha düşük hacimli günlerine dönüp dönmeyeceği belli değil.


En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.46%
$56,777.00
$828.94
Ethereum (ETH)
2.33%
$4,227.92
$98.51