Ana Sayfa İnceleme Yazıları DeFi Projeleri DeFi Nedir ve Neden Bu Kadar Popüler?

DeFi Nedir ve Neden Bu Kadar Popüler?

0

Bu inceleme yazımızda DeFi olarak da bilinen merkezi olmayan finans sektörünü ve neden bu kadar popüler olduğunu incelemeye çalışacağız.

DeFi, günümüz küresel ekonomisi ile karşılaştırıldığında hala küçük olmasına rağmen, özellikle 2020’de hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. 2019’un başlarında, DeFi ekonomisinde kilitli olan kripto teminatı yalnızca 275 Milyon Dolar’dı. Şubat 2020’ye kadar bu rakam 1 Milyar Dolar’a kadar yükseldi ve yıl boyunca etkileyici bir şekilde büyümeye devam etti. Bu rakam, Temmuz başında 2,5 Milyar Dolar’a, Temmuz ortasında 3 Milyar Dolara, 25 Temmuz’da 4 Milyar Dolar’a ve günümüzde ise neredeyse 8 Milyar Dolar’a ulaştı.

Defi Pulse verileri

Böylesine bir büyüme, DeFi‘ye karşı önemli bir ilgi olduğunu gösterse de yine de sektör dışındaki pek çok kişi DeFi‘nin ne olduğunu bilmiyor. Şimdi ise yazımızın devamında DeFi‘nin ne olduğuna ve neden bu kadar revaçta olduğuna bakacağız.

DeFi Nedir ve Neden Popüler?

Öncelikle, bir finansal platformun DeFi olarak kabul edilebilmesi için, bir veya birden fazla merkezi olmayan işlevi olması gerekir. Bu işlevler genellikle, kayıtları merkezi bir şekilde depolamak yerine dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanırlar. Bu sistemde bir yönetim kurulu yoktur ve platformun merkezi olmayan yönetimi, token sahiplerinin elinde bulunur. Faiz oranları ve para birimi değerleri gibi şeyleri belirlemek için ise merkezi olmayan bilgi akışları ve algoritmalar kullanılır.

DeFi uygulamaları, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiştir.

Çoğu DeFi platformu, Dapps olarak da bilinen merkezi olmayan uygulamalar biçimindedir. Bu Dapp’ler, finansal işlemleri otomatikleştirmek için bir dizi akıllı sözleşme kullanır. Bu da onları daha hızlı, daha verimli ve genellikle merkezi finaslara göre daha uygun fiyatlı hale getirir. Aynı şekilde, Dapp’ler doğal olarak tarafsız olan bilgisayar kodları tarafından yönetildiği için herhangi bir ön yargı sorunu da yaşanmaz.

Peki ya Dapp Nedir?

Dapp’ler, merkezi olmayan ağlarda çalışmak üzere tasarlanmış programlardır. Bu ağlar Blok Zincirleri, Tor Ağları veya Dağıtılmış Defter Teknolojileri (DLT) olabilir. Bu protokollerin temel bileşeni, merkezi olmayan yapılarıdır. Bu uygulamaların işlevlerini izleyen ve onaylayan merkezi bir otorite, kurum veya kuruluş yoktur.

DeFi’de bulunan otomasyonlar, geleneksel ve merkezi finans sektöründe olmayan bazı finansal araçlara izin verir. Bu finansal araçlara bir örnek vermek gerekirse o da, tek bir işlemde çıkarılması ve geri ödenmesi gereken benzersiz bir kredi biçimi olan “hızlı krediler” dir. Bu krediler, bir kullanıcının para ödünç almasına, bunları farklı platformlarda dönüştürmesine veya takas etmesine ve ardından ödünç alınan miktarı anında geri ödemesine olanak tanır.

O zaman hızlı kredilerin ne olduğuna bakalım:

Hızlı krediler, yalnızca bir blok zinciri işleminde geçerli olan kredilerdir. Borçlu, borç aldığı krediyi ödünç alma işlemi sona ermeden önce ödemezse, hızlı krediler başarısız olur. Yani, bir geri ödeme koşulu karşılanmazsa, bir blok zinciri işlemi yürütülürken geri alınabilir.

Peki DeFi’ye olan ilginin ve bu kadar popüler olmasının nedeni ne diye soracak olursak;

İnsanlara paraları üzerinde daha fazla kontrol ve paralarını kullanmanın daha ilginç yollarını sunması olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok DeFi projesi, coğrafi konumdan bağımsız olarak internet bağlantılı herhangi bir akıllı telefondan veya bilgisayardan kullanılabiliyor. Bu da platformlarda yatırım ve ticareti daha erişilebilir hale getiriyor.

Ayrıca Defi, insanlara daha esnek ve şeffaf bir finansal sistem oluşturma fırsatı sunuyor. İnternet bağlantısı olan herkes, akıllı sözleşmelere erişebilir ve etkileşime girebilir. DeFi’de birçok akıllı sözleşme, açık kaynaklıdır ve mevcut akıllı sözleşmelerle birlikte çalışacak şekilde oluşturulmuştur. Böylece kullanıcılar akıllı sözleşmelerin kodunu doğrulayabilir ve hangi hizmetlerin kendileri için en uygun olduğunu seçebilirler.

Şuanda ise piyasa değeri açısından en büyük 10 DeFi uygulaması aşağıdaki gibidir;

Defi Pulse, ilk 10 Defi uygulaması

Exit mobile version