Ana Sayfa Kripto Para Haberleri DeFi DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8 Milyon Dolar’dan fazla para kaybetti.

Hatalı kod, bir saldırganın varlıkları çoğaltmasına veya iTokens bakiyesini (bZx’in faiz getiren tokenleri) artırmasına izin olanak sağladı. Hatayı fark ettikten saatler sonra bZx, iTokens’in basımını ve yazımını duraklattı.

Hata, bilgisayar korsanının 219.200 LINK token (yaklaşık 2.6 Milyon Dolar), 4.503 ETH (1.6 Milyon Dolar), 1.756.351 USDT (1.7 Milyon Dolar), 1.412.048 USDC (1.4 Milyon Dolar) ve 667.989 DAI (680.000 Dolar) basmasına olanak sağladı. bZx, zararın sigorta fonu tarafından karşılanması nedeniyle hiçbir kullanıcı fonunun risk altında olmadığını söyledi.

Bitcoin.com‘da baş mühendis olan Marc Thalen, başlangıçta hatayı tespit ettiğini iddia etti. 20 Milyon Dolar’dan fazla bZx fonunun risk altında olduğunu söyleyen Thalen, USDC (100 USD) kullanarak bir kredi yarattı. Thalen;

“Bundan iUSDC’yi aldım. Daha sonra bunu fonları pratik olarak kopyalayarak kendime gönderdim. Daha sonra 200 USD tutarında bir talep oluşturdum” dedi.

bZx’in kurucu ortağı Kyle Kistner; “hatanın, protokolün iki denetim firması Peckshield ve Certik tarafından nasıl tanımlanamadığını söylemek zor” dedi.

Peckshield, “bir denetim tüm olası sorunları bulmayı garanti edemez” derken Certik “güvenlik bir yolculuktur” dedi.

Bazı endüstri uzmanları, bZx’in işlemleri durdurmasını ve protokolünü yeniden denetlemesini istiyor. Ancak Kistner, bZx güvenlik denetçilerinin “böyle bir hareket tarzı önermediğini” söyledi.

bZx bu yıl üçüncü kez saldırıya uğradı. Şubat ayında yaşanan iki saldırıda protokol, yaklaşık 945.000 Dolar kaybetmişti.

Son saldırı, bZx’in kilitli toplam değerinde (TVL) %70’lik keskin bir düşüşe neden oldu. Kistner, olası bir yükselişe atıfta bulunarak “bu (DeFi) alanda işler çok hızlı değişiyor” dedi.

bZx’in saldırıların ortasında kullanıcıların güvenini nasıl güçlendirmeyi planladığı sorulduğunda ise Kistner şunları söyledi:

“Kullanıcıların markamız hakkında ne düşündüklerine bakılmaksızın bizi kullanmaya zorlayacak kadar çekici ürünler ve teşvik yapıları yaratmak istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Ethereum Ağı İşlem Sayısı Tarihindeki En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Günlük işlem sayısı bakımından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan Ethereum ağı, 2018'deki ICO çılgınlığında yaşanan işlem sayısını geride bıraktı.

Bitcoin ve Ethereum Analizi – 19 Eylül

Kripto para piyasası, son 24 saat içinde nispeten durağandı. Bitcoin 11.000$ civarında işlem görürken, Ethereum %2'lik bir artış gösterdi ve 385$ seviyelerine...

Bitcoin Reklamları Hong Kong Sokaklarını Turuncuya Boyadı

Bitcoin Association of Hong Kong (BAHK) isimli bir Bitcoin topluluğu, vatandaşların "kendi kendilerinin bankaları olmaya" teşvik etmek amacıyla, Bitcoin merkezli reklamları Hong...

TRA Taraftar Token Satış Tarihi Belli Oldu

Trabzonspor, Chiliz ortaklığı ile, 2 saat sürecek olan TRA Taraftar Token satışını 22 Eylül Salı günü saat 15:00’de başlatacağını açıkladı.