bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,652.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,220.99
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $583.04
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFiEminence.Finance Pazartesi Gecesi Saldırıya Uğradı

Eminence.Finance Pazartesi Gecesi Saldırıya Uğradı

Yearn.Finance (YFI) kurucusu Andre Cronje’nin tamamlanmamış DeFi protokolü Eminence.Finance Pazartesi gecesi saldırıya uğradı.

Saldırgan, kullanıcılar tarafından yatırılan Eminence‘den 15 Milyon Dolar harcadı ve ardından 8 Milyon Dolar’ı YFI‘ye iade etti. Saldırganın neden para iade ettiği net değil. Andre Cronje, bu konu hakkında “Bu sorunun cevabını yalnızca saldırgan bilir.” dedi.

Saldırı, Eminence’in Twitter sayfasının yayınlanmasından ve Andre Cronje‘nin retweet etmesinden birkaç saat sonra gerçekleşti.

Ne Yanlış Gitti?

Eminence, Yearn.Finance kurucusu Andre Cronje tarafından geliştirilen bir kart oyun protokolüdür.

YFI, lansmanından birkaç gün sonra ünlendi ve fiyatı yükseldi. CoinGecko‘ya göre, YFI’nin piyasa değeri şu anda 787 Milyon Dolar seviyelerinde.

Bu yüzden, Cronje Twitter aracılığıyla başka bir projesi olan Eminence’i açıkladığında, verim çiftçileri bu fırsatı kaçırmamak için bitmemiş protokole 15 Milyon Dolar yatırdı.

Cronje‘nin protokolü retweet etmesinin ardından ChainLinkGod konu hakkında tweet attı ve;

“Hala ne yaptığı veya amacının gerçekte ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok, ama @AndreCronjeTech işin içindeyse, haftanın herhangi bir gününde dejenere olacağım.” dedi.

Bitmemiş İş

Cronje, attığı tweette Eminence’in en az üç hafta uzakta olduğunu söyledi fakat bunu istismar gerçekleştikten sonra söyledi.

“Dün, bir oyun çoklu evrenine yönelik yeni ekonomimizin arkasındaki konsepti bitirdik. Saygılarımla. Her zamanki metodolojime göre, aşamalı sözleşmelerimizi ETH’ye yerleştirdim, böylece geliştirmeye devam edebilelim.”

Cronje, Eminence için “yakma” ve “darphane” olasılıklarıyla akıllı sözleşmeler uyguladı ve bu da, kullanıcıların para yatırabileceği ve Eminence’in yerel tokenı EMN basabileceği anlamına geliyordu.

Cronje; “Sözleşmelere yaklaşık 15 Milyon Dolar yatırıldı. Sözleşmelerin tamamı 15 Milyon Dolar için istismar edildi ve 8 Milyon Dolar hesabıma gönderildi.” dedi.

Cronje bu istismarı “çok basit” olarak nitelendirdi ve “sıkı bir virajda çok fazla EMN basar, diğer para birimlerinden biri için EMN’yi yakar, para birimini EMN için satar” dedi.

Bir trader, Eminence’e para yatırarak bir saat içinde 130.000$ kaybetti.

Kim Suçlanacak?

Traderlar, tamamlanmamış ve denetlenmemiş protokollere yatırılan herhangi bir fon kaybından nihai olarak sorumlu olsa da, DeFi topluluğunun bazı üyelerine göre ise Cronje, Eminence’in projesi tamamlanmadan tweet attığı için sorumlu durumda.

Genesis Block‘un kurucusu Mick Hagen konu hakkında attığı bir tweette;

“Andre bu sözleşmeleri ana ‘Özgün Konuşmacı’ adresinden dağıttı. İnsanlar her hareketini, her işlemini izliyor. Neden bu sözleşmelerin gerçekten ‘aşamalı’ sözleşmeleri olup olmadığını dağıtmak / test etmek için alternatif, takip edilmeyen bir adres kullanmadı?” dedi.

Hagen daha sonra, Cronje‘nin yeni oyun protokolünün teaserlarını retweetleyerek FOMO’yu tetiklememesi durumunda durumun hafifletilebileceğini söyledi.

Alex Krüger ve CryptoMessiah gibi kripto topluluğunun diğer bazı üyeleri de benzer düşünceler paylaştı.

Daha sonra Cronje; “Bazı yanıtlar göz önüne alındığında, açık konuşayım, orta düzeyde bir makalede referans göstermedikçe dağıttığım rastgele sözleşmeleri kullanmayın” dedi.

Eminence’in para kaybeden mevduat sahiplerine yeni tokenlar verip vermeyeceği sorulduğunda ise Cronjei: “Bu konuda şu anda bir yorum yapmıyorum. dedi.

Bir blockchain analistine göre, saldırgan geçmişte Huobi gibi merkezi borsalarla etkileşime giren bir adres kullandı. Bu, Cronje‘nin kolluk kuvvetlerine ve bu borsalara ulaşması durumunda kaybedilen fonların çoğunun kurtarılmasına yardımcı olabilir.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.32%
$56,652.00
$747.81
Ethereum (ETH)
2.47%
$4,220.99
$104.26