Ana Sayfa Kripto Para Haberleri DeFi DeFi Token Fiyatları Ekim Ayı Boyunca Düşüş Yaşadı

DeFi Token Fiyatları Ekim Ayı Boyunca Düşüş Yaşadı

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) piyasası, Ekim ayı boyunca zarar gördü. Bitcoin’in güçlü yükseliş trendine rağmen DeFi tokenlerı, sürekli olarak düştü ve hiçbir canlanma veya iyileşme belirtisi gösteremedi.

Bu ayki düzeltmenin ardından, Merkeziyetsiz Finans pazarının toparlanmasını kolaylaştırabilecek üç katalizör var gibi görünüyor;

DeFi short işlemlerinin düşük risk ve ödül oranları, DeFi protokollerinde kilitlenen yükselen toplam değer (TVL) ve DeFi pazarı etrafındaki son derece olumsuz düşünceler.

Ekim ayında, ilk üç DeFi token Chainlink (LINK), Wrapped Bitcoin (wBTC) ve Maker (MKR) diğerlerinden biraz daha iyi performans gösterdi.

Binance‘e göre, piyasa değeri açısından en iyi DeFi token olan Chainlink, Ekim ayında %13 arttı. Maker, diğer büyük DeFi tokenlarından çok daha küçük bir geri çekilme yaşayarak %8 oranında düştü. Wrapped Bitcoin ise, Ethereum‘daki BTC‘nin değerini taklit eden bir DeFi token olduğu için Bitcoin fiyatını takip etti.

Yine de, ilk üç dışında büyük DeFi tokenlarının fiyatları düzeltmeler yaşadı. İlk üç projenin arkasındaki en büyük DeFi tokenları olan YFI, UNI, COMP ve UMA‘nın, 1-31 Ekim tarihleri ​​arasındaki performansları aşağıdaki gibi oldu:

  • YFI: 23.858 – 10.492 Dolar
  • UNI: 4,1554 – 2,2662 Dolar
  • COMP: 133,80 – 90,83 Dolar
  • UMA: 8.878 – 6.738 Dolar
YFI / UMA / COMP /UNI. Kaynak: TradingView

Ekim ayında DeFi tokenlarının düşük performansı nedeniyle, piyasadaki duyarlılık giderek olumsuz hale geldi.

Piyasa duyarlılığı aşırı derecede düştüğünde, trendin tersine dönme olasılığı artabilir. Bu, kripto para piyasalarındaki geçmiş fiyat döngüleri için tipik bir durumdur.

Mart 2020’de Bitcoin BitMEX borsasında 3.600$’ın altına düştüğünde, piyasa duyarlılığı en düşük noktasına ulaşmıştı. Vadeli işlem piyasasındaki traderlar teslim olmuş, ancak spot piyasanın hacmi artmaya başlamıştı.

Blockhead Capital‘in yönetici ortağı Matt Kaye, piyasa duyarlılığı düşüşe geçerken Merkeziyetsiz Finans piyasasının toparlanma belirtileri gösterdiğini söyledi. Yatırımcı, spot piyasada YFI ve Synthetix (SNX) gibi diğer büyük DeFi tokenlarının artan hacmine dikkat çekti.

Kripto para ticaretinde spot piyasa; kaldıraç veya marjı olmayan kriptodan kriptoya veya kriptodan fiat paraya pazar anlamına gelir. Yatırımcılar kripto para birimlerini alıp satabilir ancak türev piyasası gibi daha yüksek riskli alım satımlar için fon ödünç alamazlar. Tipik olarak, spot piyasadaki artan hacim, perakende talebinde gerçek bir artışa işaret eder.

DeFi Temelleri Hala Sağlam

DeFi pazarının artan hacminin yanı sıra, DeFi protokollerinin temelleri hala güçlü bir şekilde sağlam görünüyor. DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) hala 11 Milyar Dolar civarında.

Bu, çoğunlukla Wrapped Bitcoin ve Ethereum’da olmak üzere yaklaşık 11 Milyar Dolar değerinde sermayenin DeFi protokollerinde kullanıldığı anlamına geliyor.

1 Eylül’de çoğu DeFi token, piyasa fiyatı açısından zirveye ulaştığında, DeFi’nin TVL’si 9,66 Milyar Dolar’dı. DeFi’de kilitlenen toplam değer, DeFi tokenlarında yaşanan düzeltmeye rağmen o zamandan beri artmaya devam etti.

DeFi Endeksi Kalıcı Vadeli İşlemler. Kaynak: FTX

Bir Cevap Yazın

En Popüler

BitMEX Borsasında Margin Trading Nasıl Yapılır?

Kaldıraç sistemine ve bakiyenin yüz katına kadar margin trading işlemi yapılabilmesine imkân sağlayan BitMEX, son zamanlardaki en çok rağbet gören kripto para borsalarından biri...

Kredi Kartıyla Bitcoin ve Altcoin Alınan Siteler (2020)

Bu yazımızda 2020 yılının sonlarına yaklaşırken güvenli şekilde kredi kartıyla Bitcoin ve kripto para alabileceğiniz bir platform olan CEX.IO'dan bahsedeceğiz. 2013 yılında bulut madencilik hizmeti...

Binance Coin (BNB) Nedir?

Malta'da bulunan devasa şifreleme para birimi olan Binance Coin (BNB), Binance'in kendi şifreleme para birimidir. Dünyanın en büyük şifreleme para birimi ticareti olan Binance'in...

DeFi Dünyası

Origin Protocol Saldırıya Uğradı! 7 Milyon Dolar Kayıp Var

Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Origin, Pazartesi gecesi geç saatlerde saldırıya ğradı ve yaklaşık 7 Milyon Dolar değerinde fon kaybetti. Kaybedilen miktar, kullanıcı fonlarının yanı sıra...

Flamingo Finance, Verimli Tarım Lansmanını Gerçekleştirdi

NEO tabanlı Defi Projesi Flamingo Finance lansmanı, yoğun talebe neden oldu ve NEO'nun resmi cüzdanlarından birine aşırı yüklenilmesinin ardından geliştiriciler, lansmanı 24 saat ertelemek...

DeFi Protokolü Cream İle Yearn Finance Ortaklık Kuruyor

DeFi protokolü Yearn.Finance, Pickle Finance protokolü ile yaptığı ortaklıktan iki gün sonra, başka bir DeFi protokolü Cream ile yeni bir ortaklık daha duyurdu. 26...