bitcoin
Bitcoin (BTC) $41,825.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,858.09
tether
Tether (USDT) $1.01
binance-coin
Binance Coin (BNB) $336.12
Ana SayfaAnalizDeFi Token Fiyatları Patlama Yaşarken TVL 14 Milyar Dolar'ı Geçti

DeFi Token Fiyatları Patlama Yaşarken TVL 14 Milyar Dolar’ı Geçti

En iyi DeFi tokenlarının fiyatları, bazılarının haftalık %100’den fazla kazanç sağlamasıyla ciddi şekilde arttı.

Kripto para piyasaları her yönden güzel bir gün geçiriyor. Bitcoin fiyatı 18.000$’ın üzerine çıkarken, ETH fiyatı son iki yıldır ilk kez 500$ seviyelerini aştı.

Kripto para birimlerinin yanı sıra, merkeziyetsiz finans tokenlarının çoğu da yükleşine devam ediyor.

En İyi 100 DeFi Tokenı Yükselişini Sürdürüyor

Bir boğa piyasası, her varlığı düşüş eğiliminden çıkarır. Aynısı kripto para piyasaları için de geçerlidir. Ancak, buradaki senaryo geleneksel finans piyasalarından çok daha etkileyici. Bitcoin, ETH ve diğer kripto paralar yüksek kazançlar kaydederken, merkeziyetsiz finans pazarı kesinlikle çıldırmışa benziyor.

Veriler, en iyi 100 DeFi kripto para biriminden birçoğunun %50’ye varan kazançlar elde ettiğini gösteriyor. Aave (AAVE), Yearn Finance (YFI), Reserve Rights Token (RSR), Sushi (SUSHI), Thorchain (RUNE), Curve, DAO Token (CRV) gibi birçok DeFi tokenı yükselişine devam ediyor.

En büyük dördüncü merkeziyetsiz finans protokolü olan Aave‘nin yerel tokenı AAVE, neredeyse %54’lük bir haftalık sıçrama kaydetti ve son 24 saatte %10 yükseldi. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000$ fiyatını aşarak önemli ölçüde popülerlik kazanan Yearn Finance‘in YFI tokenı ise son 24 saat içinde neredeyse %10 oranında yükselerek bir haftada %85 oranında değer kazandı.

SUSHI %157 Oranında Yükseldi

Bununla birlikte, ilk 100 merkeziyetsiz finans tokenı arasından en çok yükseliş yaşayan kripto varlığı SUSHI oldu. Bir zamanlar gözden düşmüş bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olan SushiSwap, DeFi protokolü liderlik tablosunda Uniswap ile rekabet halinde. Ve Coingecko‘ya göre SUSHI, son bir hafta içinde yaklaşık %157’lik bir artış yaşadı.

Bunun nedeni muhtemelen Uniswap borsasında gerçekleşen kitlesel kullanıcı göçüdür. Öncelikle likidite teşviklerinin sona ermesi nedeniyle, Uniswap borsa likiditesinde önemli düşüşler yaşandı. Bu sayede SushiSwap ve diğer rakipleri, aşağıdaki grafiklerden de görülebileceği gibi bu süreçte büyük kazançlar elde etti.

Uniswap Borsa Likiditesindeki Düşüş, Kaynak: DeFi Pulse
SushiSwap Likiditesi Yükseliyor, Kaynak: DeFi Pulse

Daha önce haberini yaptığımız ve birden fazla hacking olayının kurbanı olan bZx, %130’dan fazla haftalık yükseliş ve %34 günlük yükseliş sağladı. Curve DAO Token’ın CRV tokenı ise günlük %30 artış ve haftalık neredeyse %70 kazanç sağladı.

DeFi Protokollerinde Olan Kilitli Toplam Değer 14 Milyar Doları Geçti

Merkeziyetsiz finans protokollerinde kilitli olan toplam değer şu anda 14 Milyar Dolar seviyelerinden daha fazla.

Maker, %18 hakimiyet ile merkeziyetsiz finans protokolleri arasında liderliğini sürdürüyor. Son 24 saatte fon infüzyonunda %4’lük bir sıçrama yaşayan Maker’ın toplam USD likiditesi 2,5 Milyar Dolar’a yaklaştı.

Compound ve Aave ise ilk beşte yer alan diğer iki merkeziyetsiz finans protokolüdür. Bunlarla birlikte Wrapped Bitcoin (WBTC), yatırımcıların BTC’lerini Ethereum’da tokenize ederek popülerlik kazanmıştır. Şu anda, Ethereum’da WBTC olarak belirtilmiş 120.000’den fazla Bitcoin vardır.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.67%
$41,825.00
$1,116.73
Ethereum (ETH)
4.28%
$2,858.09
$122.33