bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,165.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,014.80
tether
Tether (USDT) $0.998938
binance-coin
Binance Coin (BNB) $472.87
Ana SayfaGenelDefiLlama, DeFi Sisteminin 200 Milyar Dolara Ulaştığını Tespit Etti

DefiLlama, DeFi Sisteminin 200 Milyar Dolara Ulaştığını Tespit Etti

Kripto paralar ile hayatımıza giren merkezi olmayan finans sistemi (DeFi) değerleme yapan DefiLlama’ya göre 200 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Birden fazla blockchain’i inceleyen DefiLlama, ulaştığı miktarın birçoğunun Ethereum blockchain olduğunu belirtti. Ancak diğer blockchainler de merkezi olmayan finans ağını benimsemeye başladı.

Hazirandan Bu Yana İkiye Katlandı

DeFi piyasalarını izleme sitesi olarak bilinen DefiLlama, Eylül ayı değerlendirmesinde 200 milyar dolarlık hacme ulaşıldığını söyledi. Bu hacim geçtiğimiz Haziran ayına göre 2 kat artmış durumda.

Bu ölçüm, bu protokollerde kilitli toplam değer (TVL) olarak biliniyor. Borç verme veya ticaret platformları gibi DeFi protokolleri dahilindeki akıllı sözleşmelerde tutulan tokenlerin dolar değerini ifade ediyor.

DefiLlama, merkezi olmayan protokolleri incelerken birden çok blockchain’e bakıyor ve değerlemesini buna göre yapıyor. Buna göre en büyük işlem Ethereum blockchain’inde gerçekleşiyor. Daha sonra Avalanche ve Solana gibi platformlar geliyor.

DeFi Ağı Değerlemesi

140 Milyar Dolar ile Ethereum Ağı Birinci

Ethereum’da tutulan değerin toplamı 140 milyar dolara ulaştı. Bu rakam özellikle bu, DeFi Pulse’daki tahminden yüzde 55 daha yüksek. Sırasıyla 18,5 milyar dolar ile Binance Akıllı Zincir ve 11,7 milyar dolar ile Solana geliyor. Bir sonraki en büyük zincirler Terra, Avalanche ve Fantom şeklinde sıralanıyor.

DefiLlama ayrıca, Polygon, Arbitrum ve Optimism gibi Ethereum üzerine inşa edilmiş birkaç ölçeklendirme ağı da içeriyor. Son ikisi ağın yeni piyasaya sürülmesi nedeniyle henüz pastadaki paylarını küçük gösterse de ilerleyen dönemlerde onların da DeFi ağına ciddi katkılar sunması bekleniyor.

Ethereum’un güçlü pazar payına ve büyüyen TVL’ye rağmen, diğer zincirlerde DeFi protokollerinin ortaya çıkması nedeniyle önemli hakimiyetini kaybetti. Ocak ayındaki Yüzde 98 hakimiyetten bugün yüzde 68,5’e geriledi. Dolayısıyla Ethereum’un payı yüksek olsa da aslında geçtiğimiz dönemlere göre yüzdelik dilimi ciddi anlamda geriledi. Ancak bu süre zarfında TVL’si dört kat arttı bu da yine pastadaki aslan payının Ethereum ağında olduğunu gösteriyor.

İlerleyen dönemlerde DeFi ağının daha da genişlemesi bekleniyor. Böylece merkezi olmayan finans ağları ve blockchain daha çok insana ulaşacak.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.48%
$60,165.00
$1,492.09
Ethereum (ETH)
2.9%
$4,014.80
$116.43