Bitcoin Mining Devi Bitmain İsviçre’ye Giriyor

Çin merkezli olan ve bitcoin madenciliğinin büyük bir bölümünü elinde tutan Bitmain şirketi, İsviçre’de kurulan yeni bir iştiraki ile Avrupa’ya...

0

Çin merkezli olan ve bitcoin madenciliğinin büyük bir bölümünü elinde tutan Bitmain şirketi, İsviçre’de kurulan yeni bir iştiraki ile Avrupa’ya girmek için hazırlanıyor. Handelszeitung’un yayınladığı bir haberde, şu anda inşaat aşamasında olan ‘Bitmain Switzerland’, genel olarak dünyanın ‘kripto vadisi’ olarak bilinen Zug’teki bölgeye kurulacak. Zug ticari sicilinden alınan bilgiye göre, Şirketin genel müdürü ve kurucularından Jihan Wu yetkili olacak.

Daha samimi olarak, giderek artan sayıda yeni şirketelerin kurulduğu, blok zinciri ve kripto para alanındaki şirketlerin merkezlerini bu bölgede kurduğunu görülüyor. Hükümet destekli ‘Kripto Vadisi’ne ev sahipliği yapan Zug şehri, vatandaşların belediye hizmetlerine paralel olarak ödeme yapmasına izin veriyor.

 

Çin Halk Bankası yetkilileri, çeşitli Çin eyaletlerinde bitcoin madencilerine sunulan vergi indirimleri ve ucuz hidroelektrik gümrük vergileri gibi olumlu politikaları reddetmek suretiyle, enerji kaynaklı bitcoin üretim sürecini ülke çapında azaltmak istiyorlar. Çin yetkilileri Bitmain gibi yerel madencilik firmalarını aşamalı olarak durdurma ve bu madencileri, dostça karşılanacak alanlar aramaya zorlayan adımlar atıyorlar.

Şirket sözcüsünün yaptığı açıklamada; Birleşik Devletler, Singapur ve İsrail’deki yan kuruluşlarından sonra, İsviçre’nin “en iyi yasal, istikrarlı ve en ilerici ülkelerden biri” olduğu için Zug şehrini bir sonraki global hub olarak seçtiklerini dile getirdi.

Ayrıca, Pekin merkezli şirketin yetkilileri şunları söyledi:

“Bitmain İsviçre, küresel genişlememizde önemli bir rol oynayacak.”

Ayrıca Bitmain, Zug’teki çalışanları kiralayacağını, İsviçre’nin Mali Piyasa Gözetim Kurumu (FINMA) ve bölgedeki diğer düzenleyici kuruluşlar ve hükümet yetkilileri ile aktif şekilde iletişim kurarak işbirliği yapacaklarını açıkladı.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.