bitcoin
Bitcoin (BTC) $48,577.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,486.26
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $416.91
Ana SayfaKripto Para HaberleriDijital Çağ Geldi! Kripto Paralar ve Fintech Şirketleri Yükselirken Banka Hisse Senetleri...

Dijital Çağ Geldi! Kripto Paralar ve Fintech Şirketleri Yükselirken Banka Hisse Senetleri Düşüyor

Büyük bankalar, senenin başından beri kötü giden hisse senedi performanslarıyla mücadele ediyor. Buna rağmen Fintech şirketleri ve kripto para birimleri büyümeye devam ediyor.

2020 şimdiye kadar zorlu bir sene oldu. COVID-19 salgını gibi küresel sorunlar finans dünyasını kötü anlamda etkiledi.

Yaşanan etkiler, finans endüstrisinin farklı sektörlerinde daha da belirgin durumda. Bazı sektörler bu belirsiz zamanlardan olumsuz şekilde etkilenmiş olsa da, krizi fırsata çeviren sektörler de oldu.

BNN Bloomberg’in kıdemli sunucusu Jon Erlichman, geçtiğimiz günlerde bazı hisse senetlerinin bankalar ve kripto paraların fiyat performansını yayınladı.

Banka Hisse Senetleri 2020’de Düşüşe Geçti

Dünyanın en büyük bankalarından bazılarının hisse senetleri, 10 yıldan uzun bir süre önceki mali krizden bu yana dalgalı şekilde hareket ediyordu. Bank of America hisseleri, 2009’dan bu yana yaklaşık 10 kat artarak, Şubat 2020’de yaklaşık 35$ ile en yüksek seviyesine ulaştı.

Aynı dönemde Citigroup hisseleri 15$’dan 80$’a, JP Morgan Chase & Co (JPM) hisseleri 20$ dan 140$’a ve Wells Fargo (WFC) hisseleri ise 11$’dan 50$’ın üzerine çıktı.

Ancak, küresel COVID-19 salgınının yarattığı kriz bu yıl piyasaları oldukça zorladı. Sadece Mart ayında bile yıllardır görülmeyen fiyat düşüşleri yaşandı. Bahsi geçen banka hisse senetlerinin çoğu yalnızca birkaç günde değerinin yaklaşık %50’sini kaybetti.

Hisse senetleri, Mart ayında gördüğü dip seviyelerden yavaşça toparlanmaya başlasa da, yılbaşından bugüne performanslarının hala kötü gittiğini söyleyebiliriz. Yıl boyunca JPM, %30, Bank of America %33, Citigroup %46 ve Wells Fargo’da %58 düşüş yaşadı.

Western Union ve American Express gibi diğer finansal hizmet şirketleri de sırasıyla %17 ve %19 oranında düşüş yaşayarak yılın başından bu yana önemli miktarda değer kaybetti.

Ayrıca, bankacılık sektörünün en eski yatırımcılarından ve en büyük destekçilerinden biri olarak bilinen Warren Buffet‘in bu yıl banka hisselerinin çoğunu sattığı da biliniyor.

Yükselişe Geçen Şirketler

Kriz neredeyse tüm şirketleri olumsuz yönde etkilemiş olsa da, bazı şirketler sadece toparlanmakla kalmadı, yükselişe de geçti. MasterCard hisse senetleri 345$’dan 203$’a düşerken, Visa hisse senetleri 213$’dan 135$’a düştü. Bununla birlikte, her iki şirketin de hisseleri yılbaşından bugüne biraz artmış durumda.

PayPal‘ın hisse senetleri 2020’ye 110$’dan başladı ve Mart ayı ortasındaki 85$ seviyesine kadar düştü. Buna rağmen o zamandan beri PayPal hisse senetleri %94 arttı. Square‘in ise Mart ayında yaşadığı %55’lik düşüş, Ocak 2020’den bu yana %178’lik bir artışa giden yolundaki kısa bir engeldi.

İlginç bir şekilde, her iki firma da son aylarda kripto para birimi ile ilgili faaliyetlere başladı. Square, 50 Milyon Dolar değerinde Bitcoin satın alırken, PayPal, ABD merkezli müşterilerinin bazı kripto paraları satın almasını, satmasını ve saklamasını sağlayacağını duyurdu.

Bitcoin ve Ethereum’da Durum Nedir?

Kripto para piyasası da Mart ortasında gelen krizden etkilendi. Bazı altcoinler saatler içinde %80’e kadar değer kaybetti. Bitcoin ve Ethereum, sırasıyla 3.700$ ve 100$ seviyelerine kadar geriledi.

Bununla birlikte, yılın geri kalanı her iki kripto para için de önemli ölçüde daha olumlu geçti. Bazıları tarafından altına benzetilen ve güvenli bir liman olarak görülen Bitcoin, büyük düşüşünün üstesinden geldi.

Bitcoin, kurumsal yatırımcıların artan ilgisi, üçüncü yarılanma, dev şirketlerin yüklü miktarda BTCvsatın alması gibi sebeplerden dolayı bu yıl boyunca %80’den fazla artış gösterdi. Sadece birkaç gün önce BTC fiyatı, 13.000$’ın üzerine çıkarak yeni bir yıllık rekor kırdı.

Öte yandan Ethereum, bu yıl devam DeFi trendinde yaygın olarak kullanıldı.

Bu artan kullanım, yavaş işlemler ve yüksek ücretler gibi bazı olumsuz sonuçlara yol açmış olsa da, ikinci en büyük kripto para birimi olan ETH, yıl boyunca %200’ün üzerinde bir artışla iyi performans gösteren kripto paralar arasında yer aldı.

Bütün Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Dünya, küresel COVID-19 salgınının neden olduğu zorluklarla mücadele etmeye devam ediyor. Sosyal mesafe kuralları sebebiyle evden çalışmak zorunda kalan insanlar, toplumu daha da dijital odaklı olmaya itti.

Finans dünyası da bu dijitalleşmeye ayak uydurmak zorunda. İnsanlar, giderek daha fazla çevrimiçi girişim arıyorlar ve bu arayış, sonunda yeni normal haline gelecek gibi duruyor.

Bu nedenle, bankalar gibi geleneksel finans kurumlarının düşüşü ve kripto para birimleri de dahil olduğu yenilikçi teknolojilerin yükselişi, şu anda çevrimiçi dünyaya geçişin sadece başlangıcı durumunda.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.89%
$48,577.00
$918.11
Ethereum (ETH)
0.13%
$3,486.26
$4.53