Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Dubai, Smart Dubai ile Blockchain Tabanlı İlk Devlet Olma Yolunda

Dubai, Smart Dubai ile Blockchain Tabanlı İlk Devlet Olma Yolunda

Smart Dubai, Dubai’yi dünyadaki “en akıllı ve en mutlu” şehir haline getirmek için hükümet ve şehir liderliğindeki bir girişim. Bu hafta Dubai’nin hükümetin ödeme portalı blok zinciri tabanlı olduğunu gördü.

İlk Blockchain Tabanlı Devlet

Online ödeme portalı DubaiPay, artık gerçek zamanlı mutabakat ve işlemlerin çözümü için blockchain teknolojisini kullanacak. Bu, Dubai’nin 2020’de dünyanın ilk blok zinciri tabanlı hükümeti olma hedefine doğru atılan bir başka adım.

Dubai hükümeti şu anda mevcut operasyonlarını tamamlamak için blockchain teknolojisine yönelik toplam 20 ayrı proje üzerinde çalışıyor. Dubai hükümeti, IBM ve Consensys’le, Smart Dubai projesinde danışmanlık yapmaları için stratejik ortaklıklar kurdu.

Smart Dubai ve projenin hükümet kolu Smart Dubai Hükümet Kuruluşu (SDG), şehrin başarısını ve küresel rekabet gücünü akıllı teknoloji ile sürdürmeyi hedefliyor.

SDG’deki akıllı servisler departmanının direktörü olan Mira Sultan Obaid Abdul Rahman, Körfez Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, tüm işlemleri blokchain’e taşıyarak hükümet verimliliğini artırmayı planladığını söyledi. Dubai Maliye Bakanlığı, DubaiPay’deki işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için arka planda çalışıyor ve her türlü sorunu ve anlaşmazlığı ele alıyor. DubaiPay portalı ise, 27 devlet kuruluşundan ve 14 sivil toplum kuruluşundan gelen işlemleri ele almakta.

Avanaza Solutions tarafından geliştirilen, blockchain teknolojisini kullanan DubaiPay, işlemlerin gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlayacak. Ancak gerçek işlemler Dubai Maliye Bakanlığı tarafından uzlaştırılması 45 gün sürebilir.

Mira Sultan Obaid Abdul Rahman şöyle dedi;

Blockchain ile bir işlem ve tüm süreç gerçek zamanlı olarak izlenebiliyor.

İlk aşamada, Dubai hükümet birimlerinin ikisi blok zinciri tabanlı mutabakat sistemini kullandı ve bildirilen beş milyon işlem gerçekleştirdi. Daha fazla bölümün katılması bekleniyor.

Dubai Çığır Açıyor

Smart Dubai Genel Müdürü Dr. Aisha Bint Butti Bin Bishr, 23 Eylül 2018’de düzenlenen bir lansman etkinliğinde şunları söyledi:

Dubai, uzun zamandan beri avantgard teknolojileri kucaklayan ve çığır açan bir devlet. – özellikle de Dördüncü Endüstri Devrimi teknolojilerini.

Blockchain’in “bu teknolojilerden en çok ümit verenlerden biri olduğunu ve her yıl daha fazla yatırım çekeceğini” de sözlerine ekledi.

Dubai Karayolu ve Taşımacılık Dairesi, yılın başında blok taşıt tabanlı bir araç yönetim sistemi planını açıklamıştı. Dubai’nin en büyük bankası olan Emirates NBD, Nisan 2018’de çek sahteciliğini azaltmak için blok zinciri temelli bir proje başlattı ve Dubai Tourism, Mart 2018’de, sistemlerini revize etmek için blockchain ve akıllı sözleşme teknolojisini kullanma planları yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

DeFi Protokolü bZx Bir Kez Daha Saldırıya Uğradı!

Merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme protokolü bZx dün gece bir kez daha saldırıya uğradı ve akıllı sözleşmelerindeki hatalı bir kod nedeniyle 8...

YAM Finance Üçüncü Versiyonu Duyurdu, YAM Fiyatı %40 Arttı

Yam Finance, bu haftanın sonunda yeniden başlayacağını duyurdu. Bu duyurunun ardından v2 token fiyatları %40 civarında arttı. Yam Finance,...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

CBDC Nedir? Özellikleri Nedir?

Merkez Bankası Dijital Para Birimi yani kısa adıyla CBDC, belirli bir devletin para biriminin dijital biçimini temsil eder ve ülkenin yetkili para...