bitcoin
Bitcoin (BTC) $57,568.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,353.13
tether
Tether (USDT) $0.998737
binance-coin
Binance Coin (BNB) $592.18
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFiDünya Ekonomik Forumu (WEF) DeFi Politika Oluşturucu Araç Seti'ni Yayınladı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) DeFi Politika Oluşturucu Araç Seti’ni Yayınladı

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), DeFi’nin benimsenmesi için düzenleyicilere rehberlik sağlayan Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Politika Oluşturucu Araç Seti’ni yayınladı.

WEF, araç setini Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’ndaki Blockchain ve Dijital Varlık Projesi ile işbirliği içinde oluşturdu. Bu projede; akademisyenlerin, hukukçuların, DeFi girişimcilerinin, teknoloji uzmanlarının, küresel politika yapıcılarının ve düzenleyicilerinin de katkısı var. Bu yeni rapor, WEF’in ilk sürümü olan DeFi Beyond the Hype‘dan sonra bu türden yayınlanan ikinci rapor.

Dünya Ekonımik Forumu

Kripto para birimlerine ve DeFi’ye ilgi, pandemi sırasında önemli ölçüde arttı ve bu da yatırımda hızlanmaya yol açtı. Rapora göre, DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitli dijital varlıkların değeri geçen yıla nazaran 18 kat artarak 670 milyon dolardan 13 milyar dolara çıktı. Buna ek olarak, ilişkili kullanıcı cüzdanlarının sayısı da 100.000’den 1.2 milyona 11 kat arttı ve ilgili uygulamaların sayısı 8’den 200’ün üzerine çıktı.

Bu artan benimsemenin ışığında WEF, endüstrinin finansal sistemi dönüştürme potansiyelinin farkında gibi görünüyor, bu nedenle araç seti, risklerini azaltmaya yardımcı olmak için çeşitli politika önerileri içeriyor.

Araç setinde sektör uzmanlarının yanı sıra dünya çapındaki hükümet temsilcilerinin katkıları da yer alıyor. Bunlar, Avrupa’nın kripto varlıklar (MiCA) çerçevesindeki piyasalarını geliştirenlerin yanı sıra büyük ABD mali düzenleyicilerini de içeriyor. Özellikle Kolombiya hükümeti, politika oluşturma ve düzenlemeleri için araç setini kullanmayı açıkça planlıyor.

Kolombiya Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Danışmanı Jehudi Castro Sierra konuyla alakalı;

“Araç setine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyduk ve bu alana yönelik dengeli, riske duyarlı ve ileriye dönük yaklaşımları bilgilendirmek için kullanmayı dört gözle bekliyoruz. Bölgede Politika Oluşturucu Araç Seti’ni kullanan ilk ülke olarak, Latin Amerika’da DeFi politikaları ve düzenlemelerinde lider olmayı hedefliyoruz” dedi.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
2.36%
$57,568.00
$1,358.60
Ethereum (ETH)
6.63%
$4,353.13
$288.61