bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,370.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,221.40
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $583.20
Ana SayfaKripto Para HaberleriDünyanın En Zengin Kripto Para Milyarderleri (2020)

Dünyanın En Zengin Kripto Para Milyarderleri (2020)

Kripto para birimlerini ilk benimseyenlerin çoğu artık dünyanın en zengin insanları arasında yer alıyor.

Bitcoin, 2009’da kripto para devrimini başlattığından beri kripto para piyasası inanılmaz bir şekilde büyüdü. Bitcoin tek başına 348 Milyar Dolar’ın üzerinde bir piyasa değerine ulaştı.

Bu şaşırtıcı büyümenin bir sonucu olarak BTC ve diğer kripto paralar ile erken tanışan bir dizi kişi, dünyanın en zengin insanları arasında yer almaya başladı.

Kripto para piyasalarında yaşanan aşırı dalgalanmalar sebebiyle bu yazıya başlık olan milyarderler listesi sürekli değişim içinde. Örnek vermek gerekirse 2018 yılında Forbes tarafından yayınlanan bir listede bulunan kripto para milyarderlerinin ancak yarısı güncel listede yer alabildi.

Ayrıca, muhtemelen bir kaç anonim Bitcoin milyarderi de var. BitInfoCharts‘a göre, Kasım 2020 itibariyle ikisi Binance ve Huobi kripto borsalarına ait soğuk cüzdanlar olmak üzere 1 Milyar Dolar’dan fazla tutan yedi ayrı Bitcoin adresi var. Tabi bu kişilerin veya daha fazlasının servetlerini tek cüzdanda tutmayabilecekleri gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Tyler ve Cameron Winklevoss

Tyler ve Cameron Winklevoss Kardeşler

Kripto borsası Gemini’nin kurucuları olan Winklevoss kardeşler, Kasım 2020 itibariyle Bitcoin milyarderler listesine geri döndü. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre her biri 1 Milyar Dolar’dan fazla servete sahip.

Brian Armstrong

Brian Armstrong

37 yaşındaki Brian Armstrong, şu anda bilinen en genç Bitcoin milyarderi. Amstrong, San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’i kurduktan sonra ilk kez 2012’de kripto para dünyasına girdi. Armstrong şu anda Forbes Milyarderler 2020 listesine göre 1 Milyar Dolar’dan fazla servete sahip.

Changpeng Zhao

Changpeng Zhao

Şu anda dünyanın en popüler kripto para borsası konumunda olan Binance‘in kurucusu ve CEO’su olan Changpeng Zhao, 2017 yılında Binance’i kurduktan sonra yüklü bir servet kazandı.

Zhao şu anda 1.2 Milyar Dolar değerinde bir servete sahip ve tahminen bu servetin çoğunluğu Bitcoin, Ethereum ve Binance Coin (BNB) gibi kripto para birimlerinden oluşuyor.

Chris Larsen

Chris Larsen

İkinci en zengin kripto para milyarderi ise, sınır ötesi işlemler için XRP kullanan blok zinciri tabanlı bir havale ve ödeme sistemi olan Ripple’ın ortak kurucusu Chris Larsen‘dir. Ripple’ı kurucusu Larsen, şu anda 2.6 Milyar Dolar’dan fazla bir servetin sahibi.

Micree Zhan (Zhan Ketuan)

Micree Zhan

Bir elektronik mühendisi ve Bitmain’in kurucu ortağı olan Micree Zhan, bu listedeki tartışmasız en az bilinen isim. Fakat Micree Zhan‘ın az bilinmesi 3.2 Milyar Dolar’dan fazla bir servete sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.84%
$56,370.00
$1,037.21
Ethereum (ETH)
1.86%
$4,221.40
$78.52