Ana Sayfa Kripto Para Haberleri E-Dinar; İlk Kağıda Dayalı Ulusal Kripto Para Birimi

E-Dinar; İlk Kağıda Dayalı Ulusal Kripto Para Birimi

Tunus Merkez Bankası, yeni ulusal kripto para birimi olan E-Dinar ‘ın piyasaya sürülmeye başladığını ancak şimdilik sadece bir test aşamasında olduğunu duyurdu.

Birçok ülke, ulusal kripto para birimleri tanıtmış ve bazıları bunları gerçekten başlatmıştır ancak Tunus’un ulusal kripto para birimini eşsiz kılan, resmi olarak 1: 1 oranında desteklenmesidir.

Temel olarak, piyasayada olacak her E-Dinar için Merkez Bankası’na fiziksel bir resmi Dinar yerleştirilecektir. Vatandaşlar E-Dinar’ı fiziksel paraya çevirebilir veya bunun tersi de olabilir. Bu girişim ulusal kripto para birimi dünyasında türünün ilk örneğidir ama aslında aynı mantıkla çalışan USD Coin (USDC) gibi sabit paralar, yıllardır zaten var.

Görünüşe göre, E-Dinar’ın avantajlarından biri paranın basılmasının çok daha ucuz olması. Çünkü kağıt ve mürekkep harcamadan bir fare tıklamasıyla basılabiliyor. Ayrıca, E-Dinar para aklama ve vergi kaçakçılığını ortadan kaldırmak amacıyla daha şeffaf ve izlenebilir olacaktır.

E-Dinar’ın belki de en etkileyici yönü, sahteciliği ortadan kaldıracak olmasıdır. Resmi kağıt para teknolojisi, sahteciliği önlemek için sürekli olarak gelişme kaydetti ancak dünya çapında sahtecilik devam ediyor. Bir kripto para birimi hiçbir zaman sahtekarlığa uğramaz. Bir işlemin gerçek olduğunu doğrulamak için bir kripto paranın resmi blok gezginini kontrol etmesi yeterlidir.

Rus fintech firması Universa Blockchain E-Dinar projesinde önemli bir ortaktır ve aslında ağı güvence altına alan ve tüm işlemlerin bir yüzdesini alan bağlantıyı işletecektir.

Ağın son derece merkezileşmiş yapısı belki de E-Dinar için büyük bir dezavantajdır. Çünkü bu tüm sistemi çökertebilecek merkezi bir başarısızlık noktası olabileceği anlamına da gelir.

Bu nedenle, Tunus’un daha deneme aşamasında olan E-Dinarı’nın hem olumlu hem de olumsuz nitelikleri var. E-Dinar’ın başarılı olup olmayacağını yalnızca zaman söyleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunan

Wrapped Bitcoin (wBTC) Piyasa Değeri Açısından 1 Milyar Dolar’ı Aştı.

Skew'den alınan verilerine göre Wrapped Bitcoin'in (wBTC) piyasa değeri 1 Milyar Dolar'ı aştı. Bu, merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarının 2020'deki...

Lark Davis, Az Bilinen Üç Kripto Paranın Patlayacağını Söyledi

Ünlü trader, bir sonraki uzun vadeli Bitcoin boğa koşusunda az bilinen üç kripto paranın patlamaya hazır olduğunu söyledi. Lark...

OKEx Olayından Sonra Bitcoin Fiyatı 30 Dakika İçinde Aniden Düştü

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan OKEx, para çekme işlemlerini askıya aldıktan sonra, Bitcoin fiyatı sadece 30 dakika içinde %3...

BTC Fiyatı 3 Ay İçinde 20.000 Dolar Olabilir; Mohit Sorout

Mohit Sorout, BTC fiyatı mevcut aralıktan çıktığında üç ay içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselebileceğini söylüyor. Bitcoin fiyatı...