Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin El Salvador Herkese 30 Dolarlık Bitcoin Verecek: İşte Bütün Detaylar

El Salvador Herkese 30 Dolarlık Bitcoin Verecek: İşte Bütün Detaylar

0

El Salvador’dan bir Bitcoin adımı daha. Reuters tarafından yayınlanan bir habere göre Başkan Nayib Bukele, 24 Haziran Perşembe günü yaptığı ulusal bir konuşmada, BTC’nin yasal para haline gelme yasa tasarısı 7 Eylül’de yürürlüğe gireceğini söyledi.

Daha önce haberini sizlerle paylaştığımız gibi, Bitcoin Yasası 9 Haziran’da Yasama Meclisi’nden geçmişti.

Ülkenin en popüler günlük gazetelerinden biri olan La Prensa Gráfica tarafından sağlanan verilere göre, bizde Başkan Bukele‘nin konuşmasından birkaç önemli noktayı sizlere aktarmak istiyoruz.

Bitcoin Yasası’nın 7. maddesinin İngilizce çevirisi şöyle diyor:

“Her ekonomik işletme, kendisinden bir mal veya hizmet alan kişi tarafından teklif edildiğinde BTC olarak ödeme kabul etmelidir.”

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele

Ancak Bukele, El Salvador halkına eğer istemiyorlarsa kimsenin BTC almak zorunda olmadığı konusunda güvence verdiğini söyledi.

Başkan’ın Konuşmasındaki Tüm Detaylar

Emekli maaşları ve maaşlar ABD doları olarak ödenmeye devam edecek ve banka hesap bakiyeleri ABD doları cinsinden kalacak (yani BTC’ye dönüştürülmeyecek).

Başkan, Bitcoin yasasının 7. maddesinin BTC kabul edecek teknolojiye sahip olmayanların kabul etmek zorunda olmadığına dikkat çekti. 7. maddenin İngilizce tercümesi şöyle diyor:

“BTC ile işlem yapmalarına izin veren teknolojilere erişimi olmayanlar, ifade edilen yükümlülükten muaftır. Devlet, nüfusun BTC işlemlerine erişebilmesi için gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edecektir.”

Hükümet, hem USD hem de BTC tutabilecek Chivo adında bir elektronik cüzdan inşa ediyor. Bu mobil uygulama, 7 Eylül’den itibaren iOS ve Android uygulama mağazalarından indirilebilecek. Cüzdanı alabilmek için vatandaşlar kimlik numarasını ve cep telefonu numarasını girmenin yanı sıra bir yüz taramasına göndermesi gerekecek.

Bu sayede vatandaşlar hükümetten 30 dolar değerinde BTC alabilecekler (ancak bu tutarı ABD Doları olarak almayı veya almamayı seçebilecekler). Başkan, bu 30 doların BTC kullanımını teşvik etmek ve insanları uygulamayı indirmeye teşvik etmek için olduğunu söyledi.

Chivo cüzdanı ATM’lerde para çekme işlemine izin verecek (ancak komisyonun ne olacağı henüz bilinmiyor).

El Salvador Kalkınma Bankası (Bandesal) otomatik konvertibiliteyi garanti edecek, bu da BTC ile ödeme alan işletmelerin USD almayı seçebilecekleri anlamına geliyor.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Exit mobile version