bitcoin
Bitcoin (BTC) $49,213.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,090.82
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $566.97
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinEl Salvador'un IMF İle İlişkisi Bitcoin Benimsemesinden Sonra Karmaşıklaşıyor

El Salvador’un IMF İle İlişkisi Bitcoin Benimsemesinden Sonra Karmaşıklaşıyor

Dünyadaki ekonomik yapıları ve finansmanı destekleyen küresel bir hükümetler arası kuruluş olan Uluslararası Para Fonu (IMF), bugün Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden El Salvador ile görüşmeye hazırlanıyor.

Reuters tarafından yapılan habere göre El Salvador, zorlu ekonomik koşullar ve parasal kaygılar arasında IMF ile zaten gergin bir ilişki yürütüyor ve bu da yeni politikasını karmaşık bir hale getiriyor.

Amherst Pierpoint Securities Latin Amerika Sabit Gelir Stratejisi Başkanı Siobhan Morden konuyla ilgili şunları söyledi;

“Bu sadece uzun vadeli bir girişimi veya belki de sadece gösterişli bir PR taktiğini yansıtıyor olabilir; Bu, tutarlı bir ekonomik planla çelişen dürtüsel duyurularla koordinasyon eksikliğini gösteriyor.”

IMF

Vontobel Asset Management’ta portföy yöneticisi olan Carlos de Sousa gibi diğerleri ise, Bitcoin’i benimseme hareketinin mevcut vergiden kaçınma durumuyla karşılaşmayı daha da zorlaştırdığını söyledi.

“Kripto para birimleri genel olarak vergiden ve yetkililerden kaçınmanın çok kolay bir yolu çünkü tamamen merkezi olmayan bir sistem. Kara para aklama yapabilirsin, vergiden kaçınma vb. yapabilirsin.”

Bununla birlikte Başkan Nayib Bukele, BTC’nin yasal bir para olarak kabul etme tasarısının bu sabah kongrede kabul edildiğini söyledi ve varlığın ülke içinde herhangi bir ödeme yapmak için kullanılabileceğini ve eski borcun BTC ile geri ödenebileceğini de sözlerine ekledi.

Milletvekillerinin çoğunluğunu temsil eden 84 olası oydan 62’si, El Salvador’un IMF ile olan programı üzerindeki potansiyel etki konusundaki yaygın endişeye rağmen girişim lehinde oy kullandı.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
8.67%
$49,213.00
$4,266.77
Ethereum (ETH)
3.79%
$4,090.82
$155.04