bitcoin
Bitcoin (BTC) $41,921.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,831.89
tether
Tether (USDT) $0.997598
binance-coin
Binance Coin (BNB) $345.92
Ana SayfaKripto Para HaberleriElectrum Cüzdan Kullanıcıları Botnet Saldırısına Uğradı

Electrum Cüzdan Kullanıcıları Botnet Saldırısına Uğradı

Electrum Botnet adlı zararlı yazılımın, 150 bin kişiyi geçen electrum cüzdan kullanıcısından 4.6 Milyon Dolarlık Bitcoin çaldığı tespit edildi.

Kripto para piyasaları hala birçok potansiyel hırsızlığa maruz kalmaya devam ediyor. Electrum botnet adlı zararlı yazılım ile, 150.000’den fazla kullanıcıya virüs bulaştığı tahmin ediliyor.

Son dönemlerde, Electrum cüzdan çok popüler olduğundan dolayı kötü niyetli kişiler için Electrum’un hedef haline geldiği görülüyor. Saldırganlar özel yazılmış bir botnet’in Electrum cüzdan kullanıcılarını hedef aldığı belirtildi.

Botnet saldırıların çoğu, 2018 Aralık ayından bu yana açıkça fark ediliyor. Bu saldırı ile bugüne kadar toplamda 4.6 Milyon Dolar değerinde Bitcoin çalındığı bildirildi.

Electrum Botnet

Söz konusu botnet, oldukça ilginç bir şekilde çalışıyor. Saldırganlar birkaç zararlı Electrum düğümünü botun içine yerleştirmiş. Bu kötü niyetli düğümler, Electrum Wallet App kurulumu sırasında hata vererek, kullanıcının yeni bir sürümünü indirmelerini istiyor.

Ardından, kullanıcının yeni sürümü Electrum Wallet App üzerinden değil de, GitHub‘dan indirilmesi sağlanıyor. Çoğu bilinçli kullanıcı bu farkı hemen anlayabilir, ancak acemi cüzdan kullanıcıları hangi deponun yasal olduğunu bilmiyor olabilir.

Electrum ekibi, yapılan bu kötü niyetli olayın uzun zaman farkına varamadığından dolayı, saldırganlar sahte güncelleme adresi ile kullanıcıları uzun süre istismar etmişler.

Unutulmamalı ki; Yazılım güncellemelerini indirirken, uygulamanın kendisiyle paylaşılan bağlantıları takip etmek yerine, resmi web sitesi aracılığıyla güncelleme yapmak her zaman daha güvenli yoldur.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
6.8%
$41,921.00
$2,850.63
Ethereum (ETH)
8.94%
$2,831.89
$253.17