ERC20 Token Nedir? (İnceleme)

Ethereum, Bitcoin gibi sadece bir blok zinciri değil, aynı zamanda bir platformdur. Bu da, diğer tokenların ETH üzerinde çalışabileceği ve merkezi olmayan uygulamaların (dapps) ETH üzerinde oluşturulabileceği anlamına gelir.

Ethereum, geliştiricilerin ETH ağı içinde kendi tokenlarını oluşturmalarına izin veren ERC20 adlı bir dizi standarda sahiptir. Bu, şirketlere kendi kripto para birimlerini oluşturmak yerine blok zinciri ürünleri geliştirmeleri için daha kolay bir yol sağlar.

Uniswap‘in UNI tokenı gibi bazı tokenlar ERC20 tokenı olarak kalacak şekilde ayarlanmıştır.

ERC20 Tokenları Nedir?

ERC20 tokenları, Ethereum ağında en sık kullanılan tokenlardır ve ödeme yapmak üzere tasarlanmıştır.

Fungible: Her bir tokenın kodu diğerleriyle aynıdır, ancak işlem geçmişleri tokenları tanımlamak ve ayırmak için kullanılabilir.

Transferable: Bir adresten diğerine gönderilebilirler.

Fixed Supply: Geliştiricilerin daha fazla token verememesi ve arzı artırmaması için sabit sayıda token oluşturulmuştur.

ERC20’nin Blockchain İçin Yaptıkları

Ethereum’un geliştiricileri, ilerleyen zamanda ekosistemlerinin içinde onlarca insanın kendi tokenlarını yarattığını fark etti. Ancak bir sorun vardı, bu yaratılan tokenların birbirleriyle etkileşime girmesi giderek daha karmaşık hale geliyordu.

Bunun için Ethereum, ağdaki her tokenın uyması gereken bir dizi kural oluşturmaya karar verdi ve ERC20 yaratıldı.

Bu, bazı tokenlerın o kadar değerli hale gelmesini sağladı ki, ERC20 tokenlarının bazıları şu anda işlem gören en büyük 20 kripto para birimi arasında yer alıyor.

ERC20 Tokenları Nasıl Alınır ve Saklanır?

Birçok ERC20 tokenı, Coinbase ve Binance gibi kripto para borsalarında alınıp satılabilir. Ayrıca Ethereum tokenlarını saklayabilmek için MetaMask gibi bir yazılım cüzdanı veya bir donanım cüzdanına ihtiyaç vardır.

ERC20 Standardını Temel Alan Kripto Para Birimleri Hangileridir?

300’den fazla kripto para birimi ERC20 standardına dayanır ve Ethereum ağında çalışır. İşte bunlardan bazıları:

OmiseGO: Bankaları ve diğer finans kurumlarını hedefleyen ödeme çözümleri sunan merkezi olmayan bir ağdır. Ethereum’a dayanarak, ağın hızlı çalışmasını sağlamak için plazma protokolünü kullanır. Tayland merkezli şirket, ICO’su için 25 Milyon Dolar’dan fazla para toplamıştır.

0x: Merkezi olmayan borsalar için açık bir protokoldür. Alım satımlar, dappsin bağlanabileceği bir akıllı kontrat sistemi tarafından yapılır.

Augur: Herkesin türevler üzerinde spekülasyon yapmasına izin verir.

Wrapped Bitcoin (WBTC): Bitcoin tarafından 1:1 desteklenen ve daha sonra teminat olarak kullanılabilen ve merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarında likiditeyi artıran bir ERC20 tokenıdır.

ERC20 Tokenlarının Dezavantajları Nelerdir?

Düşük Verim: Ethereum ağı, CryptoKitties (o zamandan beri kendi Flow blok zincirine taşındı) gibi dappler yüksek talep gördüğünde tıkanır. Bu olduğunda ise, ağ yavaşlar ve işlemler daha pahalı hale gelir.

Yavaş İşlemler: Blok süresi yaklaşık 14 saniyedir, bu nedenle işlemlerin işlenmesi bir dakika kadar sürebilir. Bu, bazı kullanıcılar için yeterli olsa da diğerleri için çok yavaş olabilir.

Ether: İşlemler yapıldığında, işlem ücretlerini ödemek için Ether adı verilen ikinci bir kripto para birimine ihtiyaç duyulur. Bu, farklı platformlarda tozlanmaya neden olabileceğinden, hem zaman hem de maliyet katabilir.

Başka Hangi Ethereum Standartları Var?

ERC-721: Bu tokenlar değiştirilemez. Her token benzersizdir ve kendi kodu vardır. Bu da ticaret kartları ve dijital sanat eserleri dahil olmak üzere birçok kripto koleksiyonu için gelişen bir pazara yol açmıştır.

ERC-1400: Bunlar menkul kıymet tokenları içindir, böylece tokenlar menkul kıymet olarak satılabilir. Bu, tokenlara kimin erişebileceği konusunda daha fazla kontrol sağlar ve müşterinizi tanıyın protokolleri sunar.

ERC-223: Bir işlem yaptığınızda, ücretler şu anda Ethereum ile ödenir. Bu standart, işlem ücretlerinin ilgili tokenlar kullanılarak ödenmesine izin verir. Bu, bir Augur transferinin, REP ticker sembolü ile Augur tokenları ile ödeneceği anlamına gelir.

ERC-777: Genel giderleri düşürerek ve yeni özellikler ekleyerek ERC20 standardında bir iyileştirme yapmayı hedefler. Geriye dönük olarak uyumludur, bu da daha yaygın olarak benimsenebileceği anlamına gelir.

ERC20 Tokenlarının Geleceği

Her blockchain platformu bir sonraki “Ethereum Katili” olarak ortaya çıkıyor, ancak şu an Ethereum yerini Bitcoin’in hemen arkasında tutmayı başarıyor.

ERC20 tokenları yaygın olarak kullanılmaktadır ve Ethereum statüsünü koruduğu sürece de devam edecektir.

spot_img

Bunları Kaçırma

StormGain Borsa İncelemesi

Kripto sektörü içerisinde yer alan en iyi borsalardan birisi...

Binance, Shiba Inu’yu (SHIB) Listeliyor

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün son zamanların en popüler...

Kripto Para Cüzdanı Türleri Nelerdir?

Kripto para cüzdanı kısaca bir blockchain ağıyla etkileşim kurmaya yardımcı olan...

BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

THORChain (RUNE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....

Harmony (ONE) Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Herkese merhabalar, yeni bir inceleme yazımızla tekrar sizlerle birlikteyiz....
- Advertisement -spot_img