bitcoin
Bitcoin (BTC) $56,619.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,271.97
tether
Tether (USDT) $0.999663
binance-coin
Binance Coin (BNB) $582.76
Ana SayfaKripto Para HaberleriEski BitMEX CEO'su Arthur Hayes, Kefaletle Serbest Bırakıldı

Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Kefaletle Serbest Bırakıldı

Eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Salı günü Hawaii’deki ABD yetkililerine teslim oldu. Söz konusu hareket, borsanın federal savcılar tarafından ABD yasalarını aşmakla suçlanmasından altı ay sonra geldi.

Eski BitMEX yöneticisinin teslim olduktan sonra önceki bir anlaşmaya uygun olarak, New York’taki mahkemede 10 milyon dolarlık kefalet bedeli ile serbest bırakıldı.

“BitMEX, her gün milyarlarca dolar değerinde ticaretle dünyanın en büyük kripto para birimi türevleri platformu olarak kendini gösteriyor. Bu ticaret hacminin ve kârlılığının çoğu, Amerika Birleşik Devletleri pazarlarına ve müşterilerine kapsamlı erişiminden kaynaklanıyor.”

“Yine de borsa, CFTC’ye hiçbir kapasitede kaydedilmedi ve ABD pazarlarının bütünlüğü ve canlılığı için gerekli olan yasa ve düzenlemelere uymadı.”

Bununla birlikte, Hayes’in masum olduğunu iddia etmeye devam ettiğini belirtmekte fayda var. Bloomberg’e yapılan açıklamaya göre, Hayes’i temsil eden bir avukat, müvekkilinin işlemediği suçlarla haksız yere suçlandığını söyledi. Hayes, tüm haksız suçlamalarla mücadele etmeyi dört gözle beklediğini de sözlerine ekledi.

Yüksek kaldıraçlı vadeli işlem ticaretine öncülük ederek ve teşvik ederek müşterileri platformuna getirdikten sonra, borsa dünyanın en büyük kripto türev borsalarından biri haline geldi.

Aslında borsa, 2019 yılında bizzat radar altına alınmıştı. ABD’deki müşteri tabanına hitap etmek için borsanın Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) kaydolması ve kara para aklama için bir sığınak olarak kullanılmamasını sağlayacak programlar oluşturması gerekiyordu.

Tüm kurucu ortaklar Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed, Banka Gizlilik Yasasına aykırı hareket etmek ve komplo kurmakla suçlandılar. Suçlamalar kanıtlanırsa, sanığın en fazla beş yıl hapis cezası yatması gerekecek. Reed, suçlamalar açıklanır açıklanmaz Ekim ayında tutuklandı.

Hayes gibi, Delo da Mart ayında gönüllü olarak teslim oldu ve asılsız suçlamalarla mücadele sözü verdi. Hem Reed hem de Delo suçsuz olduğunu kabul ettiler ve kefaletle serbest bırakıldılar. Şirketin ilk çalışanı Gregory Dwyer da bu davada suçlandı.

Dahası, dava kamuoyuna açılır açılmaz tüm kurucular yönetim rollerinden vazgeçtiler ve Alexander Höptner Kasım ayında CEO oldu. Öyle olsa bile, şirket ABD hükümetinin suçlamaları getirme konusundaki sert kararına karşı çıktı.

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.21%
$56,619.00
$118.90
Ethereum (ETH)
2.93%
$4,271.97
$125.17