Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Estonya, Ülkedeki Kripto Şirketlerinin Lisansını İptal Etmeye Hazırlanıyor

Estonya, Ülkedeki Kripto Şirketlerinin Lisansını İptal Etmeye Hazırlanıyor

Estonya, geçtiğimiz aylarda ülkesinde faaliyette olan 2 bin kripto şirketinin lisansını iptal etmişti. Ancak hala daha 400 şirketin lisansı mevcut ve bunları da iptal edebilir.

0
estonya

Baltık ülkesi Estonya, mali olarak kripto para alanında yeni düzenlemeler getirmeyi hedeflediği için halihazırda ülkede faaliyette olan 400 işletmenin de lisansını iptal etmek istiyor.

Yeniden Lisans Verilmesi Gündemde

Estonya, mali düzenleme getirmesi halinde ülkesindeki kripto para borsalarını yeniden lisanslayacak. Estonya Mali İstihbarat Birimi (FIU) başkanı Matis Mäeker, düzenlemenin sil baştan ele alınacağını ve bu nedenle kullanılan lisansların iptal edileceğini söyledi.

Mäeker’e göre Estonyalılar kripto paraların oluşturduğu risklerden tamamen habersiz. Buna önlem almanın da gerekli olduğunu söyleyen Mäeker, kara para aklama ve terörizmin finansmanı gibi yasa dışı kripto faaliyetleri ve endüstrinin saldırılara karşı savunmasızlığı da dahil olmak üzere bir dizi ilgili endişeye dikkat çekti.

“Bu riskler çok ama çok yüksek ve hızlı tepki vermemiz gerekiyor.”

Daha önce Mali Denetleme ve Çözüm Otoritesi’nde Kara Para Aklamayla Mücadele bölümünün başkanı Mäeker, Estonya’da hizmet veren 400 kripto para şirketinin Avrupa Birliği’nde verilen sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) lisansı ile çalıştıklarını dile getirdi. Yetkiliye göre, bu tür işletmeler lisanslarını yalnızca “çok büyük meblağları devretmek için kullanırken, Estonya bundan hiçbir şey elde edemiyor”.

Matis Mäeker

Mevcut Yasada Vergi Çok Az

Estonya’nın şu an kullandığı kripto para yasasında vergi maddesi bulunuyor ancak oranlar oldukça düşük. Bu da hükümete ve devlete herhangi bir katkı sağlamıyor. Mäeker, potansiyel olarak kripto şirketlerinin nakit veya menkul kıymet olarak en az 350 bin Euro’ya (404 bin dolar) sahip olmasını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere sektör için daha katı sermaye gereksinimleri getirmeyi önerdi. Endüstri girişimleri için mevcut öz sermaye gereksiniminin sadece 12 bin Euro (13 bin dolar) olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ayrıca, kripto şirketlerinin daha güvenli bilgi işlem sistemleri kurmasını ve yatırımcı korumasını artırmak için mülkün yeniden finanse edilmesi gibi seçenekler yerine yatırım için sabit nakit dışında herhangi bir şeyi kabul etmelerini yasaklamaları önerildi.

Estonya FIU, geçen yıl Aralık ayına kadar ülkedeki tüm VASP’lerin yaklaşık yüzde 70’inin lisanslarını iptal ederek Haziran 2020’de kripto şirketlerine yönelik büyük bir baskı başlattı. Estonya Kamu Yayıncılığı’na göre, düzenleyici kurum 2020’de toplam 1.808 VASP lisansını iptal etti.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın

Exit mobile version