bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,641.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,944.09
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $450.86
Ana SayfaKripto Para HaberleriDeFiEthereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi.

Ağustos ayında Bitcoin ve Ethereum‘u güçlü bir şekilde geride bırakan DeFi tokenları, artık neredeyse %50’ye varan kayıplar yaşamaya başladı.

Kripto Para Piyasası Günlük Piyasa Performansı Görüntüsü. Kaynak: Coin360

Şu anda en çok dikkat çeken iki token olan Yearn.finance (YFI) ve Uniswap (UNI), aylık zirve fiyatlarına ulaştıktan sonra %46 ve %48 oranında düşüş yaşadı.

YFI / USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView.com

Düzeltmenin arkasında üç katalizör var gibi görünüyor;

ETH’nin geri çekilmesi, BTC’nin önceki rallisinden kar elde edilmesi ve DeFi tokenları arasında güçlü bir satış.

Çoğu DeFi Tokenı %15 ile %25 Arasında Düzeltildi

DeFi tokenlarının çoğunluğu gün içinde %15 ile %25 oranında düşüş yaşadı. Chainlink (LINK) gibi doğrudan DeFi tokenı olarak kabul edilmeyen kripto para birimleri bile %15 oranında fiyat düşüşü yaşadı.

DeFi tokenlarının geri çekilmesi, Ethereum fiyatındaki düşüşle aynı zamana denk gelirken, birçok analist tarafından bir kar alma düzeltmesi bekleniyordu.

Örnek olarak, Yearn.finance, üç aydan kısa bir süre içinde DeFi pazarında hakim bir oyuncu haline geldi. Bu süreçte YFI fiyatı, Binance‘de %1.200 artarak 43.966$ seviyelerine ulaştı.

Uniswap yönetişim belirteci UNI token da, daha kısa bir dönemde önemli şekilde benzer bir artış gördü.

UNI, birçok büyük borsada listelendikten kısa süre sonra büyük bir fiyat artışı gördü. Piyasaya sürüldükten sonraki ilk beş saat içinde Coinbase Pro, Binance ve FTX, UNI’yi listeledi. Sonuç olarak, token fiyatı beş günden kısa bir süre içinde 0,30$ seviyesinden 8,80$ seviyesine yükseldi.

UNI / USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView.com

USDT ve BTC çiftlerindeki DeFi tokenlarının muazzam kazançları nedeniyle bir kar alma düzeltmesi bekleniyordu ancak bu düzeltmenin yoğunluğu birçok traderı şaşırttı.

Ethereum Momentumu Sürdürmek İçin Mücadele Ediyor

Ethereum, DeFi tokenları da dahil olmak üzere altcoinler arasındaki mitinglere liderlik etti. Ayrıca ETH, BTC fiyatını da ön plana çıkardı. Örneğin, Mart ayından Ağustos ayına kadar Bitcoin fiyatı, kötü şöhretli Kara Perşembe çöküşünden kurtulurken, Ethereum fiyatı BTC’den çok daha iyi performans gösterdi.

Bununla birlikte, 1 Eylül’den bu yana ETH, Bitcoin performansıyla eşleşmekte zorlanıyor. BTC fiyatı 10.300$’dan 11.100$ seviyelerine yükselirken, Ethereum fiyatı 400$ seviyelerinin altında kaldı.

Geçtiğimiz 20 günde, ETH fiyatı yaklaşık %28 düştü ve aynı dönemde BTC Dolar karşısında %12 düşüş yaşadı.

Ethereum’un kısa vadeli zayıflığı muhtemelen DeFi tokenları üzerindeki artan satış baskısından kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle son birkaç gün içinde UNI ve YFI de neredeyse %50 oranında düzeltme yapıldı.

Bitcoin’de Kar Alma, DeFi Düzeltmesini Başlattı

BTC’nin 9 Eylül’den 19 Eylül’e kadar süren mitingiyle ilgili görüşler karışık görünüyor. İlginç bir şekilde BTC güçlü bir artış görürken Ethereum, bazı altcoinler ve DeFi tokenlarının çoğu durgun kaldı.

BTC ve altcoinler arasındaki bu kısa vadeli ters korelasyon, BTC’nin kar elde etme rallisi gördüğünü gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.37%
$58,641.00
$1,976.20
Ethereum (ETH)
5.02%
$3,944.09
$197.99