Ana Sayfa Kripto Para Haberleri DeFi Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum Düzeltmesi, YFI ve UNI Fiyatını %46 Düşürdü

Ethereum fiyat düzeltmesi, YFI ve UNI tokenlarının %46 oranında düşmesine neden olan bir çöküşü tetikledi.

Ağustos ayında Bitcoin ve Ethereum‘u güçlü bir şekilde geride bırakan DeFi tokenları, artık neredeyse %50’ye varan kayıplar yaşamaya başladı.

Kripto Para Piyasası Günlük Piyasa Performansı Görüntüsü. Kaynak: Coin360

Şu anda en çok dikkat çeken iki token olan Yearn.finance (YFI) ve Uniswap (UNI), aylık zirve fiyatlarına ulaştıktan sonra %46 ve %48 oranında düşüş yaşadı.

YFI / USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView.com

Düzeltmenin arkasında üç katalizör var gibi görünüyor;

ETH’nin geri çekilmesi, BTC’nin önceki rallisinden kar elde edilmesi ve DeFi tokenları arasında güçlü bir satış.

Çoğu DeFi Tokenı %15 ile %25 Arasında Düzeltildi

DeFi tokenlarının çoğunluğu gün içinde %15 ile %25 oranında düşüş yaşadı. Chainlink (LINK) gibi doğrudan DeFi tokenı olarak kabul edilmeyen kripto para birimleri bile %15 oranında fiyat düşüşü yaşadı.

DeFi tokenlarının geri çekilmesi, Ethereum fiyatındaki düşüşle aynı zamana denk gelirken, birçok analist tarafından bir kar alma düzeltmesi bekleniyordu.

Örnek olarak, Yearn.finance, üç aydan kısa bir süre içinde DeFi pazarında hakim bir oyuncu haline geldi. Bu süreçte YFI fiyatı, Binance‘de %1.200 artarak 43.966$ seviyelerine ulaştı.

Uniswap yönetişim belirteci UNI token da, daha kısa bir dönemde önemli şekilde benzer bir artış gördü.

UNI, birçok büyük borsada listelendikten kısa süre sonra büyük bir fiyat artışı gördü. Piyasaya sürüldükten sonraki ilk beş saat içinde Coinbase Pro, Binance ve FTX, UNI’yi listeledi. Sonuç olarak, token fiyatı beş günden kısa bir süre içinde 0,30$ seviyesinden 8,80$ seviyesine yükseldi.

UNI / USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView.com

USDT ve BTC çiftlerindeki DeFi tokenlarının muazzam kazançları nedeniyle bir kar alma düzeltmesi bekleniyordu ancak bu düzeltmenin yoğunluğu birçok traderı şaşırttı.

Ethereum Momentumu Sürdürmek İçin Mücadele Ediyor

Ethereum, DeFi tokenları da dahil olmak üzere altcoinler arasındaki mitinglere liderlik etti. Ayrıca ETH, BTC fiyatını da ön plana çıkardı. Örneğin, Mart ayından Ağustos ayına kadar Bitcoin fiyatı, kötü şöhretli Kara Perşembe çöküşünden kurtulurken, Ethereum fiyatı BTC’den çok daha iyi performans gösterdi.

Bununla birlikte, 1 Eylül’den bu yana ETH, Bitcoin performansıyla eşleşmekte zorlanıyor. BTC fiyatı 10.300$’dan 11.100$ seviyelerine yükselirken, Ethereum fiyatı 400$ seviyelerinin altında kaldı.

Geçtiğimiz 20 günde, ETH fiyatı yaklaşık %28 düştü ve aynı dönemde BTC Dolar karşısında %12 düşüş yaşadı.

Ethereum’un kısa vadeli zayıflığı muhtemelen DeFi tokenları üzerindeki artan satış baskısından kaynaklanıyor olabilir, bu nedenle son birkaç gün içinde UNI ve YFI de neredeyse %50 oranında düzeltme yapıldı.

Bitcoin’de Kar Alma, DeFi Düzeltmesini Başlattı

BTC’nin 9 Eylül’den 19 Eylül’e kadar süren mitingiyle ilgili görüşler karışık görünüyor. İlginç bir şekilde BTC güçlü bir artış görürken Ethereum, bazı altcoinler ve DeFi tokenlarının çoğu durgun kaldı.

BTC ve altcoinler arasındaki bu kısa vadeli ters korelasyon, BTC’nin kar elde etme rallisi gördüğünü gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Popüler

Initial Exchange Offering (IEO) Nedir? İşte Tüm Detaylar…

Çin’in 2017 sonuda getirdiği ICO yasağı sonrasında projelerine fon sağlamak için alternatif çözümler bulmaya çalışan firmalar, ülkedeki kripto girişimlerini bıraktı. Projeler, İlk Borsa Teklifleri'nin...

Kripto Para ile Kazanç Sağlayabileceğiniz 3 Farklı Trade Yöntemi

Kripto para ile farklı kulvarlarda işlem yaparak daha fazla kazanç sağlamanız mümkün. Artık kripto para borsalarının yanında hisseler, emtialar, fiat para birimleri ve metalar...

Kripto Para Piyasasında Bugün; BNB, Neo, VeChain Analizi

Bugün, kripto para piyasasının piyasa değerine göre en iyi 50 kripto varlığından 47'si ABD Doları'na karşı yükseliş durumuna geçmiş görünüyor. BNB, NEO,...

DeFi

Lou Kerner; YFI, DeFi’nin ve Finansın Geleceğidir

Yearn.finance tokeni YFI, kripto para piyasasının son aylardaki en büyük başarı öykülerinden biri oldu. YFI, Haziran ayında ücretsiz olarak...

Uniswap Ücretsiz 400 UNI Token Nasıl Alınır?

Gün içinde yaptığımız haberde Uniswap'ın kendi tokeni UNI'ı bugün piyasaya sürdüğünü belirtmiştik. Uniswap, 1 Eylül 2020'den önce en az bir kere işlem...

KuCoin Borsasından Çalınan Tokenlar Uniswap Borsasına Taşınıyor

KuCoin kripto para borsasındaki büyük bir hacking olayının ardından siber suçlular, çalınan kriptoları merkezi olmayan borsalara taşımaya devam ediyor.