bitcoin
Bitcoin (BTC) $58,730.00
ethereum
Ethereum (ETH) $3,952.01
tether
Tether (USDT) $0.999640
binance-coin
Binance Coin (BNB) $451.95
Ana SayfaKripto Para HaberleriEthereum Ölçeklendirme Çözümü Optimism Temmuz'a Ertelendi

Ethereum Ölçeklendirme Çözümü Optimism Temmuz’a Ertelendi

Ethereum ölçeklendirme çözümü Optimism, ana ağ lansmanını en az Temmuz ayına kadar ertedi.

Ana ağın bu hafta piyasaya sürülmesi planlanıyordu, ancak şu anda Temmuz ayına ertelendiği bildirildi. Optimism tarafından yapılan açıklamada; “Ana ağı halka açmak tek başımıza yapabileceğimiz bir şey değil” ifadeleri kullanıldı.

“Bizler, projeler ve oracle’lar, cüzdanlar, düğümler ve kaşifler gibi temel altyapı sağlayıcıları arasında ortak bir çaba olacak.”

Dolayısıyla, ekosistem hazır olduğunda ve istikrar olduğunda, Optimism ana ağını halka açacak.

Optimism, Haziran 2019’dan beri Optimism Rollups tabanlı bir ETH ölçeklendirme çözümü oluşturuyor. Çözüm, ETH’nin iş hacmini (saniyede işlenen işlem sayısı) artırmayı ve gas ücretlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Bu yılın başlarında Optimism, çözümünü merkezi olmayan değişim protokolü Synthetix ile soft olarak piyasaya sürdü. Bu, Synthetix’in platformun riski sınırlandırmak için çözümü dört aşamada entegre edeceği anlamına geliyor.

Optimism, Synthetix kullanıcılarının halihazırda hız ve maliyet tasarruflarından yararlanmaya başladığını ve 100.000’den fazla işlemde ücretlerden yaklaşık 10 milyon dolar tasarruf edildiğini söyledi.

Optimism ile entegre olmak için bir başka büyük merkezi olmayan protokol ise Uniswap. Bu haftanın başlarında Uniswap, 5 Mayıs’ta sürüm 3’ün (V3) bir L1 Ethereum ana ağ lansmanını hedeflediğini ve Optimism üzerine bir L2 dağıtımının kısa bir süre sonra geleceğini söyledi.

Optimism, işlemleri tek bir işlem halinde gruplayarak veya yuvarlayarak ölçeklendirme sağlar. Rollups ile ana ETH blok zincirinde bir işlem alınır, ancak bir katman 2 çözümünde yürütülür ve ardından yürütme verileri ETH’ye geri gönderilir. Hesaplama zincir dışı yapıldığından, ETH’nin yükünü azaltır ancak güvenliğini korur.

Rollups’ların başka bir çeşidi de ZK-Rollups’lardır. Hem Optimism Rollups’ların hem de ZK-Rollups’ların artıları ve eksileri vardır, ancak ikisi arasındaki temel fark, birincisinin dolandırıcılık kanıtları kullanması ve ikincisinin geçerlilik kanıtları kullanmasıdır. Bu nedenle, Optimism Rollups ile bir işleme meydan okunabilir, ancak ZK-Rollups’ı ile değil. ZK-Rollups’ları ile işlemler tasarım gereği geçerlidir.

ETH yaratıcısı Vitalik Buterin geçtiğimiz günlerde, Rollups’ların kısa ve orta vadeli gelecekte (ve muhtemelen uzun vadede) Ethereum ölçeklendirmesi için güçlü bir çözüm olduğunu söyledi. Ancak bunların hala erken aşama bir teknoloji olduğunu söyleyen Buterin, önümüzdeki yıllarda daha fazla iş yapılması gerektiğini öne sürdü.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
3.55%
$58,730.00
$2,084.92
Ethereum (ETH)
5.23%
$3,952.01
$206.69