Ana Sayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Ethereum Tıkanıklık Sorununa Yeni Çözüm Geliyor

Ethereum Tıkanıklık Sorununa Yeni Çözüm Geliyor

Toplama adı verilen L2 çözümü, Ethereum’un tıkanıklık sorununa geçici bir çözüm olmanın ötesinde, iş hacmi artışı da vaat ediyor.

Tim Ferriss Show podcast‘inde konuşan Vitalik Buterin, Ethereum’un işlem kapasitesini 100 kat artırabilecek bir L2 çözümünü açıkladı. Toplama adı verilen bu çözüm, işleme ve depolama için yan zincirler yaratacak, ardından sonuçları Ethereum ana ağına geri yükleyecek. Vitalik, Optimism adlı bir şirket tarafından geliştirilen çözümün bir ay içinde beta testinden çıkacağını belirtti.

Vitalik ayrıca, ağın toparlama çözümünün sağlayabileceğinden daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyduğu zaman, Ethereum 2’nin parçalama mekanizmasının devreye gireceğini de iddia etti.

Ethereum’un 14 Nisan’da 12244000 bloğunda planlanan Berlin adında bir güncellemesi var ve toplamalar buraya dahil edilmeyecek.

Ethereum’un ağ tıkanıklığı sorununu açıkça çözmesi gerekiyor. 2017’de Crypto Kitties NFT çılgınlığı sırasında yaşanan ağ tıkanıklığında kripto dünyası sersemlemişti. Olay baştan sona bir atış olarak görüldü, ancak nihai çözüm olan Ethereum 2 geliştirme ve kullanıma sunmada müteakip gecikmeler gördü. Merkeziyetsiz Finans’ın (DeFi) yükselişiyle de bu durum doruğa ulaştı.

ETH’nin fiyatı doğrudan ağdaki işlemlerin maliyetiyle bağlantılı. Mart 2021’in başında, gas ücretleri yaklaşık %70 düştü ve bu şekilde Ethereum’un piyasa fiyatı bir günde %11,5 yükseldi.


Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar