bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,771.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,049.63
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $474.25
Ana SayfaKripto Para HaberleriEvergrande Sorunu Nedir? Bitcoin’i Neden Etkiliyor?

Evergrande Sorunu Nedir? Bitcoin’i Neden Etkiliyor?

Hafta başında yaşanan Evergrande olayı ile birlikte Bitcoin sert düşüş yaşadı. Hisselerin sert düşmesi ile birlikte kripto piyasasının satış pozisyonuna geçmesi sonucunda kripto varlıklar da geriledi.

Çin’in en büyük ikinci inşaat firması olan Evergrande, 310 milyar dolarlık borcu bulunuyor ve bu sorunu nasıl halledeceğini düşünüyor. Dahası yalnızca kendisine değil, kripto piyasasına da ciddi zararlar veriyor.

Evergrande, Kripto Fiyatlarında Düşüşe Yol Açıyor

Bitcoin ve altcoinler haftaya kırmızılarla başladı. Özellikle yükseliş trendine giren Bitcoin bir anda 40 bin dolar desteğine kadar geriledi ve oradan yeniden hafif bir yükseliş yaptı. Hafta sonu boyunca 47 bin dolardan işlem gören kripto para pazartesi ile birlikte ciddi kayıp yaşattı. Aynı şekilde en değerli altcoin olan Ethereum’da da durum bu şekilde gelişti. 3 bin 500 seviyelerindeki kripto para 3 bin dolaylarına kadar indi.

Evergrande’nin likidite sıkışıklığı yaşaması ve bu sorunun devasa boyutlara gelmesi pozisyonunu güç bir duruma sokuyor. Bunun yanı sıra zamanı gelen tahvil ödemelerini yapmaması da bu problemin başka alanlara sıçramasına neden oldu. Şirket finansal yükümlülüklerini yakında yerine getiremezse, Evergrande yüzlerce ticari mülkü ciddi zararla satmak zorunda kalabilir. Konuyu değerlendiren kripto uzmanı James Edwards, şu yorumu yaptı:

Bitcoin

“Bitcoin şu anda çok sıkı bir şekilde kıvrılmış bir yay gibi, ancak baskı altında ileri mi fırlayacak yoksa bükülecek mi hala belirsiz. Son 12 aydaki en düşük seviyelerde olan seviyeler ile borsalardan rekor miktarda bitcoin alındı. Düşük likidite, tipik olarak, her iki yönde de kolayca sallanabilen dalgalı fiyat oynaklığına yol açar. Borsalarda tutulan bitcoin’in azalması, pazarın artık başka bir kâr alma dalgasından önce bir sonraki ayağa odaklandığı için satış için çok az iştah olduğunu gösteriyor. Ne yazık ki, Evergrande’yi çevreleyen belirsizlik, yakın gelecekte bitcoin yeniden test desteğini 42.000 dolar olarak görebilecek olan kripto para piyasalarına yayılabilir”

Çin BTC Madencilerini Uzaklaştırıyor

Yüzlerce bitcoin ve kripto para madencisinin yıllarca ev olarak adlandırdıkları ülkeyi terk etmeye zorlandığı toplu bir göç yaşandı. Birçoğu kendilerini kuzeyde Kazakistan gibi batıda Teksas ve Florida gibi bölgelere yerleşti.

China Investment Corp.’un genel müdürü ve Kuzey Amerika başkanı Winston Ma, ulusun şimdi, gelecek yılki kış Olimpiyatları’nın ardından piyasaya sürülecek olan ve e-CNY olarak bilinen, banka tarafından ihraç edilen yeni bir dijital para birimi oluşturmak istediğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.41%
$60,771.00
$249.16
Ethereum (ETH)
0.83%
$4,049.63
$33.61