bitcoin
Bitcoin (BTC) $60,415.00
ethereum
Ethereum (ETH) $4,026.14
tether
Tether (USDT) $0.999718
binance-coin
Binance Coin (BNB) $473.06
Ana SayfaKripto Para HaberleriAltcoinFed Başkanı, Dijital Dolar Üzerinde Çalışmanın 'İdeal' Olacağını Söyledi

Fed Başkanı, Dijital Dolar Üzerinde Çalışmanın ‘İdeal’ Olacağını Söyledi

FED Başkanı Jerome Powell, bugün yaptığı açıklamada kongre ile dijital dolar üzerinde çalışmanın daha uygun olacağı görüşünü paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin son günlerde hem stablecoinler hem de kripto paralar üzerinde çerçeve çizmesi buna ek olarak da CBDC alanında da etkili bir çalışma gerçekleştirmesi birçok soruyu da beraberinde getiriyor.

Dijital Dolar Üzerinde Çalışılabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin bilindiği kadarıyla şu an için dijital dolar üzerine herhangi bir çalışması bulunmuyor. Bu konuda Çin’in oldukça gerisinde kalan ülkede FED Başkanı Jerome Powell, konu ile ilgili olarak görüşlerini kongre ile paylaştı. Pennsylvania Senatörü Pat Toomey’in sorgulaması sırasında gündeme gelen konuya Powell şöyle yanı verdi.

Powell, “Bunun çok temel bir konu olduğunu düşünüyorum, bunun geniş bir istişarenin ve nihayetinde Kongre’den yasama yetkisi verilmesinin bir ürünü olması ‘ideal’ olurdu”

Dijital Dolar

Dijital Dolar İçin Kongreden Onay Gerekebilir

Kongrede konuşma yapan Jerome Powell, dijital dolar üzerine çalışma yapılabilmesi için kongreden izin alınması gerektiğine inanıyor. Mayıs ayında, Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles, aynı komiteye, Fed’in dijital dolar üzerindeki gelecekteki çalışmalarının Kongre’den bir onay gerektireceğine inandığını söyledi.

Boston Fed şubesi şu anda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile prototip dijital dolar uygulamaları üzerinde çalışıyor olsa da, Fed’in önderliğindeki bir dijital doları oluşturan şey, eğer meyve verdiyse, görülmeye devam edebilir. Bu sürecin sonuçlarının bir kısmının yıl sonundan önce kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri dijital dolar konusunda Çin’in gerisinde kaldı. Geçtiğimiz günlerde bir kurum ABD’yi CBDC konusunda uyarmış, gerekli adımları bir an önce atması gerektiğini işaret etmişti. Şimdi kongre ile görüşmeler yapan FED Başkanı Jerome Powell, bu konuda gerekli izinlerin alınması halinde çizilen çerçeve içerisinde dijital doları geliştirebileceklerinin işaretini verdi. İlerleyen günlerde gündeme gelmesi beklenen dijital dolar konusunun kongrede nasıl yankı uyandıracağı ise şimdiden merak konusu oldu. Çünkü kongre içerisinde dijital paralar karşı olan ve hiçbir şekilde izin verilmemesi gerektiğini düşünen bir kesim bulunuyor. Jerome Powell’ın bu sözleri sonrasında kongrenin nasıl hareket edeceği merak konusu oldu.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
1.06%
$60,415.00
$640.40
Ethereum (ETH)
1.55%
$4,026.14
$62.41