bitcoin
Bitcoin (BTC) $32,522.00
ethereum
Ethereum (ETH) $2,041.51
tether
Tether (USDT) $1.00
binance-coin
Binance Coin (BNB) $289.02
Ana SayfaKripto Para HaberleriBitcoinFinansal Tarihçi Niall Ferguson: Bitcoin Hakkında “Çok Yanıldım” 

Finansal Tarihçi Niall Ferguson: Bitcoin Hakkında “Çok Yanıldım” 

2004 yılında TIME dergisinin dünyadaki en tanınmış 100 kişi arasına giren, İngiliz finans tarihçisi Niall Ferguson, daha önce Bitcoin hakkında olumsuz eleştirilerinden dolayı yanıldığını kabul etti.

Cambridge, Oxford ve Harvard Ünivesitelerinde ders veren Ferguson, 2008 yılında “Paranın Ascentı: Dünyanın Finansal Tarihi” kitabını yayınlanmıştı. Bu daha sonra, En İyi Belgesel dalında 2009 Emmy ödülünü kazanan belgesel olarak televizyona uyarlanmıştı.

Ferguson’un Bitcoin’le ilgili yaptığı açıklamada:

“Blockchain teknolojisine dayalı bir para birimi için söylediklerimden dolayı, çok hatalıydım.  […] bir kullanımın olmadığını düşünmek yanlıştı.”

Niall FergusonBitcoin patlayabilir, ancak devrimi devam ettirebilir başlıklı bir blog yazısı yayınlamıştı. Yayınladığı yazıda, kripto para birimlerinin gerçek potansiyelini kaybettiğini açıklamıştı

. Yazının devamında ise oğluna, “blockchain teknolojisi adı verilen garip bir şeye dayanarak” bir şeye para koymanın aptalca bir finansal yatırım olduğunu, “eski Mezopotamya’dan bu yana paranın devletler tarafından tekelleştirilme eğiliminde olduğunu” ve “hükümetlerin elinde” olduğunu belirtmişti.

O zamanlar, Bitcoin’in fiyatı 334$’dı ve 12 Ekim 2017’de ki bu blog gönderisini oluştururken ise 15.150$‘dı:

“Oğlumu dinlemiş olsaydım, yatırımımın dolar değerini 45 kat artırabilirdim – ya da tercih ederseniz, %4,436’lık bir yatırım getirisini … Açık bir dille söylüyorum; teknoloji söz konusu olduğunda, gençleri dinleyin.”

Ferguson’un makalede yaptığı diğer bir ilginç açıklama da, 2014 yılında Amerikalı ekonomist Dr. Paul Krugman’ın “bitcoin hummasınıözgürlükçü hükümet karşıtı fantezilerin ürünü” olduğunun söylemesinin ardından etkilenip, Bitcoin’e sıcak bakmadığını belirtmişti.

Ferguson son olarak,  bir sonraki on yılın, önceki on yıldan farklı olarakgerçekten devrimci bir zaman” olacağını öngördü.

Bir Cevap Yazın

En Çok Okunanlar

Bitcoin (BTC)
0.79%
$32,522.00
$256.92
Ethereum (ETH)
1.25%
$2,041.51
$25.52